Száz esztendeje született Fejes Endre.
Vásáry Tamást ünnepi hangversenyen köszöntik vasárnap este a Zeneakadémián, ahol Beethoven 9. szimfóniáját vezényli.
A regény nemcsak a sztálini diktatúra, hanem általában a kommunizmus kemény bírálata és Koestlert George Orwellel, az Állatfarm és az 1984 szerzőjével állítja egy szintre.
Soha sem felejtette el szülőföldjét.
Hašek elképesztő munkatempójú író volt, igazán még legközelebbi barátai (akik sokszor ivócimborái is voltak) sem tudták, hogy mikor dolgozott.
A kor egyik stílusirányzata, a rokokó volt rá nagy hatással, ez kis erotikával is fűszerezte költeményeit, ami persze egy pap esetében nemcsak szokatlan, hanem az egyházi méltóságok körében megdöbbenést is okozott.
135 éve született és 60 éve hunyt el.
Elkészítik Magyarország első összbábszínházi halászléjét az ország mind a 12 bábszínházának közreműködésével, így is ünnepelve a születésnapot.
Az elmúlt években egyre kevesebb szó esik róla, pedig időtállót alkotott.
A fiú éppen a téli cipőjét húzta a lábára. Bár karácsonykor nem esett, 1985 Szilveszter délutánján végre nagy pelyhekben elkezdett hullni a hó. Odakint már sötétedett, a rádióban épp a négyórás híreket mondták.
Aki tudta, hogy egypercben is ott az egész (magyar) világ.
"Sztálin elvtárs azt mondta, csak az nem csinál hibát, aki nem dolgozik. Lehet, hogy a személyi kultusz ügyében túlzásba esett, de ez a magvas gondolat helytálló."
"Mélyebb zenei műveltség mindig csak ott fejlődött, ahol ének volt az alapja."
Alkotásaival talán a legtöbb vitát gerjesztette, sőt bizonyos értelemben botrányhősnek számított, noha csak a saját világszemléletét igyekezett megosztani a nézőkkel.
Nemcsak a pusztítás, a fájdalom, félelem és harag zajlása és hangzása hathatnak ránk és irányíthatnak bennünket a kívánt irányban, hanem talán még a teremtett szépség is.
A szobrászatnak szentelte életét.
Több mint száz filmben kap kisebb-nagyobb, többnyire nagyobb lehetőségeket.
A kötetet ritkán publikált fényképek, levelek, grafikák és egyéb dokumentumok tesznek teljessé, érdemes újra és újra fellapozni.
Pilinszky úgy tud emelkedett lenni, hogy a porban marad.
Timrava az egyik legkeresettebb szlovák drámaíró. De nem a drámáit játsszák, hanem a novelláiból készült átiratokat.
Legtöbben talán az Egri csillagok Jumurdzsákjaként ismerték meg.
Négy hónap szünet után nyit ki újra a kastély.
"Megborzongok, ha arra gondolok, pár nap múlva újranézhetem életem első vígszínházi élményét."
"...ekkor láttam apámat elszomorodni: az ablakpárkányon halmozódó könyvekből, a rosszul gondozott jószágból jól látta, hogy a fiából sohasem lesz mintagazda."