2024. november 10., 09:00

A Csallóköz festője - 50 éve halt meg Tallós-Prohászka István

A második világháború után sok felvidéki magyar hagyta el szülőföldjét: vagy önként, vagy kényszerűségből. Közöttük volt Tallós-Prohászka István festő, illusztrátor, aki az első Csehszlovák Köztársaság idején (1918–1938) az egyik legismertebb magyar képzőművész volt a Felvidéken, sok helyen – Budapesten, Kassán, Komáromban stb. – mutatták be munkáit, sőt néhány alkotása Prágába is eljutott. Könyvek illusztrátoraként is számon tartották, emellett Pain álnéven rendszeresen cikkeket is írt, elsősorban baloldali beállítottságú magyar lapokba.

 

Idős korában
Tallós-Prohászka István
Fotó: Archívum
Tallós-Prohászka István Somorján született 1896. november 8-án. Igen fiatalon Malackán volt telekkönyvi írnok, de 1915-ben már katonaként szolgált a nagy háborúban. Amikor 1919 tavaszán megalakult a Magyarországi Tanácsköztársaság, a Felvidéket lerohanó cseh legionáriusok ellen indult magyar vörös hadsereg mosonmagyaróvári gyalogezredénél kapott beosztást. Ekkor figyeltek fel először rajzkészségére, miután több mint kétszáz rajzot és vízfestményt készített katonatársairól és a harcokról. A kommunista hatalom bukása után rövid ideig román fogságban volt, majd amikor 1920-ban kiszabadult Budapesten, az Iparművészeti Iskolában képezte magát. Itt a nála csak két évvel idősebb Haranghy Jenő (1894–1951) volt a kedvelt tanára, aki lehetővé tette számára, hogy néhány hónapig Berlinben is tanuljon. Ekkor találkozott az expresszionizmussal és a kubizmussal, és ezek a modern irányzatok bizonyos mértékben művészetére is hatással voltak.

1924-ben visszatért Somorjára, ahol egy évvel később feleségével, Lauer Mária iparművésszel közösen megrendezte első kiállítását. Ezekben az években sokat utazott a Felvidéken és elsősorban baloldali fiatal értelmiségiekkel került szorosabb kapcsolatba. Képein szűkebb szülőföldjének, a Csallóköznek a színhelyeit és embereit örökítette meg rajzokon, vízfestményeken és olajképeken is.

Baloldali
Tallós-Prohászka István önarcképe
Fotó:  Archívum

Pozsonyban 1928-ban rendezte „bemutatkozó kiállítását” a Savoy szállóban. A megnyitón ott volt Szalatnai Rezső (1904–1977), a magyar tanítóképző fiatal tanára is, aki később így emlékezett erre az eseményre.

Egy pozsonyi írástudó és nemes szívű emberbarát, a szép szavú Jankó Zoltán, Károlyi Mihály 1918-as pozsonyi főispánja, nyitja meg földijének tárlatát, s vezeti képről képre a közönséget. Mindnyájan éreztük a társadalom és természet átható jelenlétét, realisztikus szemléletét, a festői és meditatív képzeletet, mely a valóság közvetlen, éltető nedveivel táplálkozik. S ott áll a művész, kissé lehajtott fővel, garabonciás, vedlett esőgallérjában, szótlanul figyelve minden tetszés vagy nem tetszés nyilvánítására. Azóta hívták ezt a művészt Szlovákiában »a szegény emberek festőjének«, vagy a »társadalmi fonákságok festőjének«. Egy évre rá a budapesti Nemzeti Szalonban jelennek meg, egy csoportkiállításon, ezek a képek. Ott volt Jankó Zoltán szembenéző olajportréja is, az elmélyült jellemzés s a nyugodt és könnyed festői előadás remeke.”

Egy pillanatra álljunk meg Jankó Zoltánnál (1871–1941), akit Szalatnai kétszer is említ a fenti idézetben. A Somorjához közeli Bakán született és jogot végzett Pozsonyban. Egy rövid ideig volt a koronázóváros kormánybiztosa, de a cseh legionáriusok már 1919 januárjában elfoglalták Pozsonyt, sőt egy hónappal később, 1919. február 12-én a garázdálkodásaik miatt tiltakozó tömegbe lőttek és 9 embert megöltek, sokan pedig súlyos sérüléseket szenvedtek. Jankó később Somorján élt és 1927-ben egyik alapítója volt a városi múzeumnak. 1936-tól a Pozsonyban megjelenő Magyar Újság szerkesztője volt.

Somorja
Jankó Zoltán
Fotó:  Archívum
Tallós-Prohászka képein a társadalom valamennyi rétege megjelenik, ezeket csak elvétve ábrázolja hagyományos módon, „egyre égetőbb szükségét érezve annak, hogy realisztikus motívumait kiemelje a szokványos valóságrajz légköréből, s az emberi sorsok mélyebb, izgalmasabb előterébe helyezze” – írja Szalatnai Rezső. Ceruzarajzai sokszor inkább vázlatoknak tűnnek, máskor viszont karikatúrákra emlékeztetnek.

Még Szalatnai visszaemlékezésénél maradva (mivel szemtanúról van szó), idézzünk egy hosszabb részletet az 1965-ben megjelent tanulmányából:

Tallós-Prohászka István képei nem a pillanatnyi kedélyállapotot rögzítik, hanem egyszerre mondanak el minden lényegeset az emberek életéről. Emlékszem, mikor arra jártam, szemem még a kéményekről idillikusan föl-fölszálló gólyákra figyelt, de a festő meg-megragadta a kezem, s a valóságra figyelmeztetett, ami valamivel lejjebb van a kéményeknél, a földön. A táj és ember egységét teremtette meg összefoglaló képein, mert ilyen mélyen élte át mindkettőt. Mi tavaszi, nyári képeket kerestünk nemegyszer gerendás somorjai szobájában, a paraszti műteremben, de ő a nagy képeit mutatta, amelyeken az emberek élete vált az évszakok jelképévé. A víz és jég és szaharai napfény uralkodik ezen a reális csallóközi világon. Az ember ott az elemek foglya. S a kifejezés érdekében torzít is, hogy a lényeget tökéletesen megjelenítse.”

A művész gyakran utazott a Felvidéken és Magyarországon, és ilyenkor is állandóan rajzolt, utcákat, házakat, vásári jeleneteket örökített meg a vázlattömbjében, majd ezek alapján vízfestékkel, olajjal vagy ceruzával és tussal vászonra vitte.

Tallós
Csallóközi vásár
Fotó:  Archívum

Tallós-Prohászka az 1930-as években ismert szereplője volt a felvidéki magyar szellemi és kulturális életnek. Részt vett az akkor még elsősorban a falukutatást célul kitűző Sarló szociográfiai kutatóútján a Garam völgyében. 1935-ben elnyerte a Masaryk Akadémiaként ismert Csehszlovákiai Magyar Tudományos, Irodalmi és Művészeti Társaság aranyérmét. Alkotóként is tevékeny volt. Monográfusa, Szíj Rezső írja róla:

1936-ban készült egy – 50 db-ból álló – vízfestménysorozata, amely szintén a Csallóközt örökítette meg. Ebből Szalatnai Rezső is vásárolt és többet eladott, hogy segítsen a művészen.”
A magyarországi évek

A második világháború idején jobbára bezárkózva élt Somorján, azok a baloldali körök, amelyekben forgolódott felbomlottak. Nem sokat változott a helyzet 1945 után sem, ezért 1947-ben úgy döntött, hogy áttelepül Magyarországra. Igaz, nem ment túl messzire, csak a Duna túlsó oldalára, a Somorjától légvonalban déli irányban alig 40 kilométerre fekvő Mosonmagyaróvárra.

A magyarországi időszakáról Szalatnai már csak igen szűkszavúan írt, nyilván nem akarta negatív színben feltüntetni a szebb időket is megélt barátját.

Falusi tánc
Fotó:  Archívum

A református lelkipásztor Szíj Rezső (1915–2006), akit elsősorban művészeti szakíróként ismerünk (1971-ben Lőrincz Gyuláról adott ki egy kismonográfiát), 1979-ben, öt évvel a mester halála után Tallós-Prohászka István munkásságát is érdemesnek találta arra, hogy könyvet írjon róla. Ebben az 1947 utáni évtizedeiről eléggé komor képet rajzol. Tallós-Prohászka sosem dúskált az anyagi javakban, nem akart csak a pénz kedvéért megrendelésre festeni már fiatalabb korában sem, de helyzete Mosonmagyaróvárott még nehezebb lett. Igaz, ennek ő maga is az okozója volt.

Mosonmagyaróvár valósággal keblére ölelte; olyan házat adott neki a város egyik legszebb pontján, amelyben gondtalanul élhetett volna művészetének, ha élni tud a lehetőségeivel.  De otthagyta, elment egy szobakonyhás, ósdi udvari lakásba, amely nem is volt annak nevezhető. Nem lehet leírni, milyen mélyre süllyedt ez a szerencsétlen ember a maga igénytelensége miatt, hisz semmi káros szenvedélye nem volt. Szinte enni sem mert, noha nem volt fösvény, sőt jószív és emberség jellemezte mások irányában. Híveinek, barátainak képvásárlásai csak átmenetileg könnyítettek helyzetén (…) Tallóst erkölcsi szándék, magatartás, emberség, művészet dolgában – kezdettől fogva – egyértelműen a művészi, mesterségbeli tisztaság jellemzi. Utolsó éveinek romlása, hanyatlása megfejthetetlen titokként marad az utókorra”

– írja Szíj Rezső.

A titkot valóban nehéz lenne megfejteni, nyilván nem találta a helyét a megváltozott társadalmi helyzetben, és ezen még a Csallóközhöz nagyon hasonlító Szigetköz világa sem tudott változtatni.

Két nappal 78. születésnapját követően, 1974. november 10-én hunyt el az újrónafői tüdőszanatóriumban, Mosonmagyaróvárott temették el.

Igazából az 1989-es közép-európai rendszerváltozásokat követően fedezték fel őt ismét a nagyközönség számára is. Somorján a Helytörténeti Múzeum egyik helyiségét Tallós-Prohászka Istvánról nevezték el és itt számos festményét és személyes tárgyait őrzik.

Mosonmagyaróvárott 2000-ben Pintér Éva (1941–2023) festőművész életre hívta a Tallós-Prohászka István Művészeti Egyesületet, amely felvállalta a csallóközi festő emlékének ápolását és kezdeményezésére koszorúzzák meg minden esztendőben a két testvérváros: Somorja és Mosonmagyaróvár vezetői a mester sírját. A magyarországi városban utcát is elneveztek róla.

Kultusz
Pintér Éva
Fotó:  Archívum

A művész több alkotása megtalálható a pozsonyi közgyűjteményekben, egy festményét az egyik prágai galériában őrzik, Jéghordás című festménye pedig a mosonmagyaróvári Hansági Múzeumban látható.

A dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeum műtárgyai között őrzött felső-csallóközi képzőművészeti alkotások nagy részét Tallós-Prohászka István munkái képezik. A 2022-ben megpályázott közpénzi forrásból 13 Tallós-Prohászka István alkotást válogattak össze és restauráltattak a múzeum munkatársai a Művészeti Alap támogatásával, illetve saját forrásból.

A művésznek volt egy fia: Tallós Pál, aki 1931-ben Pozsonyban született, de iskolai tanulmányait Somorján kezdte, majd 1942-ben a pápai líceum diákja lett és 1949-ben itt érettségizett. A soproni Erdőmérnöki Főiskolán szerzett oklevelet és ezt követően az erdőkkel kapcsolatos kutatásokat folytatott. Kandidátusi munkáján dolgozott, amikor egy későn észlelt vakbélgyulladás okozta korai halálát 1968-ban. Az egyébként is depressziókkal küszködő Tallós-Prohászkát ez a tragédia nagyon megviselte.

 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.