Egy kis falu nagy szülöttje - Zukor Adolph
Lugosi Béla, Tony Curtis, Fried Vilmos, azaz William Fox, Kertész Mihály, a Korda testvérek, Andy Vajna, Zukor Adolf. Csak néhány világhírűvé vált név, akiket egyrészt magyar származásuk, másrészt a filmiparban elért nagyszerű teljesítményük köt össze. Közülük idén január 7-én volt 150 éve, hogy egy Zemplén vármegyei kis faluban meglátta a napvilágot az a Zukor Adolf (Adolph Zukor), aki a hollywoodi filmgyártás úttörője, a Paramount filmstúdió egyik alapítója volt.
1873-ban Ricsén született egy zsidó családban. Amíg apja egy szatócsboltot vezetett és földet művelt, anyja egy jómódú rabbi családjából származott. A gyerek Adolf Mátészalkán végezte el a négy elemit, majd inasként egy vegyeskereskedésben dolgozott Abaújszántón. Mivel korán elveszítette szüleit, testvérével, Artúrral együtt anyai nagybátyja nevelte.
Adolf alig töltötte be életének 15. életévét, amikor 1888-ban, 25 dollárral a zsebében, a jobb élet reményében Amerikába indult.
Ott is a kereskedelemben helyezkedett el, majd önállósította magát, saját szűcsműhelyt nyitott. 20 évesen látta életében az első filmet/1893/, és azonnal ráérzett a benne rejlő lehetőségekre. Előbb betársult egy filmes bódéba, ahol egy penny fejében 3 perces mozidarabokat tekinthettek meg az érdeklődők, majd ebből – társával – hálózatot épített. Első moziját New Yorkban nyitotta. 1912-ben megvásárolta az Erzsébet királynéról szóló francia film vetítési jogát Sarah Bernhardt főszereplésével. Ez hozta meg számára az első komoly sikert. Filmgyárat alapított Famous Players néven. Jelszavuk a „Neves darabok, híres színészekkel!“ lett. Filmgyártással, forgalmazással és a mozikkal foglalkoztak. Zukor első stúdióját már a nyugati parton, a Los Angeles külvárosában kibérelt narancsfarm gazdasági épületében rendezte be. Hamarosan évi 30 film elkészítésére alkalmas stábot hozott össze.
Tódultak hozzá a tehetséges színészek. Még a ma élő generációk is bizonyára emlékeznek Rudolph Valentino vagy Gary Cooper nevére. Aki nála szerződött le, az más cégnél nem dolgozhatott. Első játékfilmük Az asszonyember címet kapta.
1916-ban cége egyesült Jesse L. Lasky Feature Film Company nevű gyárával, és létrejött a Paramount Pictures. Az Oscar-díj első átadóján, 1929-ben Szárnyak c. játékfilmjük bizonyult a legjobb alkotásnak.
A gazdasági válság a filmipart nem kímélte, ám 1935-ben cégüket újraszervezték Paramount Pictures Incorporated néven. Adolph Zukor 1949-ben életművéért Oscar -díjban részesült. 1953-ban megírta emlékiratait „A közönség sohasem téved”címmel.
103 évesen 1976-ban Los Angeles-i otthonában hunyt el. Egyike azon magyaroknak, akik a Hollywood-i Hírességek Sétányán saját csillagot kaptak.
Zukor soha sem felejtette el szülőföldjét. A 20-as években többször is hazalátogatott. Támogatta a református templom megújítását, református iskolát is építtetett szülőfalujában. Újjáépíttette a leégett malmot és az olajsajtolót. Az egészséges vízellátás biztosítására Ricsének artézi kutat ajándékozott, amely fölé egy szoborcsoport is került. Az építmény a Juhász-kút nevet viseli. A műkőből készült kútszobor hét bárányt és a hozzájuk tartozó juhászt ábrázolja. A kút maga a szobor alatt helyezkedik el.
Zukor születésének 150. évfordulóján Ricsén, egykori szülőházában felavatták a munkásságát felelevenítő emlékhelyet. Az ünnepségen részt vettek a Magyar Hollywood Tanács, az Origo Filmgroup Zrt. filmes szakemberei, jelen volt Bokor Balázs, a Magyar Hollywood Tanács elnöke, Szabó István Oscar-díjas filmrendező, Koltai Róbert színész és Farkas Bertalan űrhajós is. A délutáni órákban pedig emlékkonferenciát rendeztek Zukor Adolph tiszteletére a róla elnevezett művelődési házban, ahol az emléktábláját is megkoszorúzták.
Már fiatalon azt vallotta: Nézz egy kicsit előre, és merj kockáztatni! Egy fennmaradt legenda szerint irodájában volt egy álláskeresőket figyelmeztető felirat: Nem elég magyarnak lenni.” Amihez halkan azt is hozzáfűzte: – De azért segíthet. Zukort a filmek megújításának lehetőségei is érdekelték. Kísérletezett a szélesvásznú, illetve a 3D-s mozi létrehozásával is. A televíziózás jelentőségét is azonnal felismerte. Amíg mások tétlenül nézték a televízió térhódítását, ő csak annyit kérdezett:
– és elkezdett az ABC tévétársasággal szövetkezni.
Az amerikai játékfilm atyja élete végéig aktív maradt, talán ennek köszönhette hosszú életét.