A (cseh)szlovákiai magyar könnyűzene panoptikuma (5. rész: Uragan/Silver Uragan)
Könnyűzenei sorozatunkban kísérletet teszünk arra, hogy bemutassuk azokat a felvidéki előadókat és együtteseket, akik, amelyek a második világégés után jelentősebb sikereket értek el tájainkon lokális vagy országos szinten. Egyesek pályafutása a rendszerváltozáson túlra is átnyúlik, vagy csak azután kezdődött, s közülük néhány valamilyen formában még ma is tevékenyek. Sorozatunk mai fejezetében az Uragan együttes történetét ismerhetjük meg. A zenekar a XXI. században Silver Uraganra változtatta a nevét.
Az 1974-ben alapított kürti Uragan a 70-es és 80-as években saját dalokat és a korszak meghatározó magyar és angol nyelvű rockzenéit játszotta. 40 év alatt 20 saját dalt írtak, ami nem tűnik soknak, azt azonban ne feledjük, hogy a kora hetvenes évek szlovákiai magyar rockzenekarai nem igazán írtak önálló szerzeményeket. A zenekar népszerű fellépője volt a korszak táncmulatságainak és ifjúsági találkozóinak, s az alapítás óta eltelt közel 50 év alatt rengeteg tagcserét és néhány kisebb-nagyobb leállást is megélt. Alapító tagjai közé tartozik az akkor még gitározó Ižák Tibor „Bastyi” és a dobos Kovács Jancsi „Dukony” (utóbbi már sajnos nincs az élők sorában). A kezdeti időszakban Kovács László basszeros és Kárpáti József gitáros (aki jelenleg kint él Kanadában) is tagjai voltak az együttesnek. 1975-ben Kovács Laci helyére érkezett Csikel László basszusgitáros és az énekes Pohánka Milan, aki egy évig volt a zenekar tagja, de a későbbiekben még visszatért. Csikel Laci sajnos már szintén elhunyt.
1976 nyarán a csapat egy nemzetközi táborban játszott Verőcemaroson, ahol a zenekar tagjai meghívást kaptak egy Szeged környéki koncertsorozatra, de az élet közbeszólt, ugyanis még abban az évben, illetve 1977-ben a zenekartagok nagy része berukkolt katonának, s az Uragannak kényszerszünetet kellett tartania. Bastyi azonban Eperjesen egy kaszárnyában töltötte a katonaéveket Dukonnyal, és további katonatársak segítségével összehoztak egy bandát szintén Uragan néven, amellyel két éven keresztül játszottak a környék falvaiban. Bastyi elmondása szerint ekkor kézzel készítették a hangfalaikat és a kiegészítő alkatrészeket.
1979-ben folytatódott az „igazi” Uragan története, de ekkor már trióban álltak színpadra: Bastyi gitározott, Kovács Laci basszusgitározott, Dukony pedig dobolt. Egy éven át működött így az együttes, de a zenészek üresnek érezték a trió felállást, így egy fiatal srácot, Pócs József gitárost csábították a csapatba. Ez a formáció 1980 és ´82 között működött és a tagok visszaemlékezése alapján ez volt az egyik legjobb felállás. Ekkor minden zenekari tag énekelt, a hangszerelésnél többszólamú vokálokat is alkalmaztak. 1982-ben Bastyi kilépett, de a többiek folytatták trióban, majd Dukony visszahívta Pohánka Milant és a Csikel Lacit is. Ebben a felállásban 1986-ig muzsikáltak Uragan néven, amikor megalakult a Krízis zenekar, ahová átigazolt Pócs Józsi és Csikel Laci. Bastyit 1992-ben szintén elhívták a Krízisbe, de ez már egy másik történet.
Egy hosszú, több mint 15 éves szünet után 2002-ben hozta össze újra Dukony az Uragant, amikor Kisújfalun az első Rockfesztet szervezték, de Pócs Józsi az újjászületésnél nem volt velük. A zenekar átdolgozta régi, saját dalait, amelyeket a 60-as, 70-es évek rockzenéje jellemez. A mai napig ezek a dalok képezik a csapat repertoárjának a nagy részét. A dallamos rock, és a könnyen megjegyezhető szövegek a fiatalságról, szerelmekről, kalandokról, tábortűzi élményekről szólnak, a mai napig megtartva aktualitásukat. Nem sokkal a 2002-es újjászületést követően Dukony kilépett a bandából és egy „ellen Uragant” alapított, de erről majd később. Bastyiék többek között e miatt is keresztelték át az együttest Silver Uraganra, és 2005-ben már ezen a néven látott napvilágot az első CD, amelyre az átdolgozott saját dalok egy része került fel. Ekkor már Kanyicska Krisztián volt a dobos (őt többek között a Rajzolt Figurákból is ismerhetjük) és a szímői gitáros, Suro is csatlakozott a bandához, továbbá újra Milan volt az énekes. A dalok rögzítése után Kovács Laci és Suro kiváltak. Egy darabig Bastyi kezelte a szólógitárt, majd csatlakozott az újvári Zsóka Jani, aki jó gitárosnak számított, de kisvártatva kiderült, hogy fül- és hallásproblémái vannak. A magas hangoktól már fájt a feje, ezért 2010-ben abba kellett hagynia a zenélést, s egyúttal a banda is újra leállt.
Az Uragan történetében tehát ismét szünet következett, ezúttal két és fél év, de 2012-ben Téglás Károly billentyűs csatlakozásával új erőre kaptak. Karesz ekkor rávette Bastyit, hogy játsszon basszusgitáron. Zsóka Jani helyére 2013-ban Izsák Gábor „Reeno” érkezett a csapatba, aki ezeket a dalokat már 2005 és 2009 között játszotta Dukonnyal. A dobos ugyanis 2005-ben kilépett a zenekarból és egy saját Uragánt alapított meg, amelyben átvett angol dalokat is szerettek volna játszani. Ebben a bandában muzsikált Reeno is ritmusgitárosként. Dukony kissé „szabad jellem” volt, ezért kicsit bukdácsolva haladt a zenekar, és végül miatta esett szét a formáció. Arra mindenesetre jó volt, hogy Reeno megismerte a zenekar dalait, és így könnyebben vette az akadályokat, amikor 2013-ban belépett a Silver Uraganba. 2020-ig működött az alábbi felállású zenekar, miközben 2015-ben felvették azt a második lemezt, amelyre átdolgozott szerzeményeik megmaradt részét vették fel, illetve néhány befejezetlen dalt is finalizáltak:
Pohánka Milan (Milanko) – ének Ižák Tibor (Bastyi) – basszusgitár, vokál Izsák Gábor (Reeno) – gitár, vokál Téglás Károly (Karesz) – billentyűk,vokál Kanyicska Krisztián (Cserti) – dobok
Újból stabilizálódott tehát a zenekar felállása, a csapatmunkát és a koncertezést lényegében csak a covidos időszak tudta megtörni. Amikor már enyhültek a szigorítások, ismét próbálni kezdett a banda, de Milanko elmaradozott a próbákról, így lassacskán „lemorzsolódott”. Ide kívánkozik a történet az egészen közeli múltból:
ecsetelte Bastyi.
fejtette ki Reeno. A tavaszi idényre a Silver Uragan új koncertprogrammal készül, amelyben a saját dalok mellett többek között az LGT, az Omega, a régi Hungária és Charlie dalai is felcsendülnek majd.
A zenekar történetében a fentebb említetteken kívül olyan figurák játszottak időszakosan, mint például „Dollár”, „Cézi”, „Belo”, „Patai”, de rajtuk kívül rövid ideig vagy beugróként mások is tagjai is voltak a bandának, ám a lassan 50 éves történet kezdeti időszaka már a múlt homályába vész, naplót pedig egyik tag sem vezetett, így lényegében csak az emlékekre, fényképekre és pár nagyon kevés dokumentumanyagra lehet hagyatkozni. Örüljünk viszont annak, hogy a Silver Uragan legénysége a mai napig aktív és különböző fesztiválokon, falunapokon, télen pubokban, klubokban rendszeresen muzsikál.
Diszkográfia:
I’m all right (2005)
Hol a hazád? (2015)
(Külön köszönet Bastyinak és Reenónak, továbbá Kovács Balázsnak, hogy létrejöhetett ez az összefoglaló.)