2024. augusztus 1., 20:46

Egy 2. világháborús gépfegyvert állít ki a Gömör-Kishonti Múzeum

Augusztusban egy második világháborús könnyű gépfegyvert állít ki a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum a szlovák nemzeti felkelés (SNP) 80. évfordulója alkalmából.

ZB 30J jelzésű könnyű géppuska
Fotó: Gömör-Kishonti Múzeum

A ZB 30J jelzésű könnyű géppuskát 1962-ben szerezte meg a Gömör-Kishonti Múzeum (GMM) Eugen Wagnernek, a múzeum akkori igazgatójának köszönhetően. A fegyver a túrócszentmártoni Tüzérségi Műszaki Iskolából került Rimaszombatba. A géppuska akkoriban rejtélyt jelentett a múzeum munkatársai számára; cirill betűs feliratokat, a két világháború közötti Jugoszlávia állami címerét és a kragujevaci fegyvergyárra mint gyártóra vonatkozó információkat tartalmazott.

A fegyver jellegzetes kinézete azonban arra engedett következtetni, hogy a két háború közötti Csehszlovákiával, a brünni Csehszlovák Fegyvergyárral és annak vz. 26-os könnyű gépfegyverével áll kapcsolatban. A vz. 26-os puskát számos országba exportálták, és számos háborús konfliktusban használták. A múzeumi tárgy esetében azonban a ZB 30J modernizált változatáról van szó, egy könnyű géppisztolyról, amelyet a Jugoszláv Királyságba, Csehszlovákia két világháború közötti szövetségesének akartak exportálni"

- magyarázta Ján Aláč, a GMM igazgatóhelyettese és a dokumentációs és gyűjteménykezelési osztály vezetője.

A Jugoszláviának szánt fegyvereket 1936 és 1937 fordulójától kezdve a csehszlovák fegyvergyárban gyártották, de később Jugoszláviának is engedélyezték a gyártásukat. A fegyverek egy részét így közvetlenül Jugoszláviában, brünni szakemberek segítségével, a mai Szerbia területén lévő kragujevaci gyárban gyártották. A múzeum gyűjteményében található fegyver is ebből a sorozatból származik.

"Jugoszlávia legyőzése után a kragujevaci fegyvergyárban gyártott fegyvereket, és a többi ilyen típusú géppuska gyártásához szükséges alkatrészeket és anyagokat Jugoszláviából a birodalomba, illetve a Cseh-Morva Protektorátusba szállították.

Valószínűleg így került vissza Csehszlovákiába az említett múzeumi tárgy" - mondta Aláč azt is hozzátéve, hogy a háború után a gépfegyver egy ideig a Csehszlovák Néphadsereghez tartozott.

 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.