Ünnepi finomságok - Húsvéti kalács
A húsvéti asztalról nem hiányozhat a kalács, amelynek már több változatát is bemutattam. Tavaly fonott kalácsot, azelőtt babkát, vagyis jeruzsálemi kalácsot készítettem. Idén egy szlovák klasszikusra, a mazanecre esett a választásom.
Ez egy kerek kalács, középen kereszt bevágással, kívül mandulával, belül citromhéjjal és rumos mazsolával bolondítva. Az általam sütött kalácsokhoz képest ez egy picit tömörebb a tésztába kerülő sok vajnak köszönhetően.
Hozzávalók:
• 50 dkg rétesliszt
• 2 dl tej
• 3 dkg élesztő
• 10 dkg cukor
• 1 vaníliás cukor
• 10 dkg vaj felolvasztva
• 2 tojássárgája
• 1 citrom reszelt héja
• 1 ek. rum
• csipetnyi só
• 5 dkg mazsola
Továbbá:
• rum, tojás, szeletelt mandulapehely
Elkészítés:
A mazsolát beáztatjuk annyi rumba, amennyi teljesen ellepi és 1-2 órát állni hagyjuk. A langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt egy kevés cukorral. Egy tálba kimérjük a lisztet, a cukrokat, hozzáadjuk az olvasztott vajat, a tojások sárgáját, a citrom reszelt héját, a kanálnyi rumot, a sót és az élesztős tejet. Sima tésztát dagasztunk belőle. A végén hozzáadjuk a lecsepegtetett mazsolát, és még egyszer, utoljára átgyúrjuk, majd meleg helyen a duplájára kelesztjük.
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. Egy vízzel teli tálkát rakunk a sütőbe. A megkelt tésztát lisztezett felületen cipóra formázzuk. A tetején éles késsel megcsináljuk a kereszt alakú bemetszést. Letakarva további fél órát kelesztjük. Megkenjük felvert tojással, majd rászórjuk a mandulapelyhet.
10 percig sütjük 200 fokon, majd levisszük a hőmérsékletet 150 fokra, és további 40 percig sütjük. Megvárjuk, míg legalább langyosra hűl, és máris fogyaszthatjuk is.