2025. március 29., 16:22
Ízlelő

Sós palacsinták – akár főételnek is!

Amikor a palacsinta szót halljuk, azonnal az édes, töltelékes, nagymama készítette palacsintára gondolunk. Most viszont jöjjenek a sós palacsinták, amelyek legalább annyira finomak, mint az édesek, böjtben pedig ebédnek is megteszik.

 

Palacsinta-sós-kezdő
Fotó: Szarka Zsófi

Palacsintát a Római Birodalom katonái készítettek először, amikor a bronz pajzson megsütötték a „placentát”. A legenda azonban sántít, mert a pajzsok akkoriban fából készültek, amin nem sül meg a lepény, viszont az igaz, hogy a katonák egyik fő tápláléka volt a palacsinta. Nem az édes, hanem a sós, hiszen zöldségekkel, húsokkal töltötték meg, hogy laktató legyen, ráadásul jó sokáig elállt és könnyű volt szállítani is.

 

A palacsinta és a szélmalom

Mi a közös? Mindkét szó először a Kolozsvári Glosszákban olvasható, 1577-ből. Innen vettük át a plăcintă (lepény, lángos) kifejezést, és azóta használjuk. Kissé nehezen tudtuk, mi magyarok kimondani a mássalhangzótorlódás miatt, ezért került a plusz „a” betű bele, így lett a placsintából palacsinta.

Töltött palacsinta
Töltött palacsinta
Fotó:  Szarka Zsófi

 

Mikor jó a palacsintatészta?

Amikor a tésztája önmagában már finom. Nem kell hozzá semmi csak egy kis olívaolaj, vagy narancslikőr, amibe mártogatjuk, esetleg egy pohár tej, úgy is finom, szól a régi recept. Mi nem teszünk a tésztájába sem olajat, sem szódát. A palacsintatésztában csupán tojás, zsíros tej, nagy csipet só, pici cukor és liszt van. Szép pöttyösre megsül, illatos, könnyű, nem nyúlós, nem gumis, hanem olyan „házi”. Az én titkom azonban a lisztben rejlik. Minden palacsintatésztába teszek 1 púpozott evőkanálnyi teljes kiőrlésű lisztet. Egyáltalán nem érezhető az íze, csak az állaga lesz könnyebb és eszméletlenül illatos lesz tőle a palacsinta.

 

Mit kezdjünk a szikkadt palacsintával?

Világszerte készítenek lepényeket, mert eláll, tölthető, laktató, menet közben is könnyen fogyasztható. A palacsinta – ugyan vékonyabb a tésztája – szintén lepény. Mi a hortobágyi húsos palacsintába töltjük a finomságot, az olaszok és a spanyolok pedig a bolognai ragut, így sütik be besamellel. Több nemzet egyszerű vacsoraként zöldséggel tölti, de mindenki egy dologra ügyel: ne legyen száraz! Kellenek hozzá a szószok, öntetek, gyors mártások, amelyektől a szikkadt palacsinta azonnal felpuhul.

Használják még levesbetétként is, például a sűrű paradicsomlevesbe. Az üres palacsintát feltekerik, felszeletelik, és vékony csíkokként teszik a levesbe. Ízes, laktató és egyszerű felhasználási mód, ha kimarad egy-két palacsinta.

Spenótos palacsinta
Spenótos palacsinta
Fotó:  Szarka Zsófi

 

Kovász a palacsintában

Az elmúlt időszak nagy előrelépése, hogy sok háziasszony elkezdett kovászt nevelni. Bevallom, én is híve vagyok a kovászos kenyérnek, és valójában már nem is eszünk mást, mint a sajátunkat. A kovászt nevelők társasága azonban tudja, hogy olykor marad ki egy kis kovász. Nem dobok ki ételt, a megmaradó kovászt a palacsintába teszem, mert egészen karakteres, finom kenyérízt és szép tartást ad neki. Amolyan lepény lesz a palacsintából. Egyszerűen csak hozzákeverem a tejes tojásokhoz a kovászt, és ezután kezdem liszttel besűríteni a masszát.

 

Alaprecept 40 db palacsintához

4 db tojás (’L’)

400 g finom búzaliszt

20 g teljes kiőrlésű liszt

1 liter tej (2.8%)

1 kk. só

1 tk. cukor

1 citrom reszelt héja

Elkészítés

A recept erősségei: könnyed tészta, nem szakad, illatos a kevés teljes kiőrlésű liszttől és a citromtól. A tojásokat habosra keverem a cukorral, a sóval, majd hozzáadom a tej felét, az összes lisztet, és csomómentesre keverem. Végül hozzáöntöm a tej másik felét is, belereszelem a citromhéjat, és alaposan kikeverem. Legkevesebb 30, de maximum 60 percet pihentetem, majd olajozott serpenyőben kisütöm őket. 

 

Spenótos palacsinta fokhagymás olajjal

Hozzávalók (12 db-hoz)

palacsintatészta

1 marék friss spenót

egy csipet só

1 dl olívaolaj

1 kis gerezd fokhagyma

Elkészítés

A kész palacsintatésztába belekeverem az alaposan megmosott, szárától megtisztított, apróra felszeletelt spenótot. Ezzel együtt sütöm. Négyrétbe hajtom őket és mindenki a saját tányérján kenegeti később a fokhagymás olajjal. Az olajba előzőleg belereszelem a fokhagymagerezdet, egy csipet sót adok hozzá, így tálalom fel.

 

Sajtos - spenótos palacsinta
Sajtos - spenótos palacsinta
Fotó:  Szarka Zsófi

 

Sajtos-spenótos töltött palacsinta

12 db palacsinta

500 g spenót

1 gerezd fokhagyma

3 ek. olívaolaj

250 g krémsajt

1 kk. só

 őrölt bors

Elkészítés

Az olívaolajon megdinsztelem a fokhagymát és a spenótot. Amikor összeesik, sózom, borsozom és kihűtöm. A sajtkrémet hozzákeverem és töltöm a palacsintába. A tetejére mozzarellát halmozok és a sütőben, vagy a serpenyőben megmelegítem.

 

Gombával töltött palacsinta tojással

(4 töltött palacsintához)

4 db palacsinta

4 db tojás

250 g csiperkegomba

1 szál újhagyma

1 gerezd fokhagyma

só, bors

A gombát meghámozom, a fokhagymán és az újhagymán megdinsztelem. Sózom, borsozom. A kész palacsintát a meleg serpenyőbe teszem, a közepére halmozok egy evőkanálnyi dinsztelt gombát és a palacsinta mind a négy oldalát ráhajtom. Ezután ütök rá egy tojást és lefedem a serpenyőt. Alacsony lángon, 3-4 percig sütöm.

Magyarország egyik nagy kedvence a hortobágyi húsos palacsinta, amiről ezúttal nem írtam, mert hosszabb fejezetet szánok ennek az ételnek, természetesen a legjobb recepttel.

Az írás megjelent a Magyar7 2025/11. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.