A Tündérkert csodás lényei és különös világa
Az a kiadvány, amely a sok könyv között csak úgy „utánam szólt”, nem túlzottan vaskos kötet, mégis egy régióban gyűjtött olyan anyagot ad közre, amelynek kötetbe rendezése nagy előkészítő munkát feltételez. A szerző a Csallóköz ismerője, kutatója és szerelmese, a tanár, néprajzi gyűjtő (és még sok minden más) Marcell Béla.
A könyv címe: Csallóközi néphagyományok – Népszokások és hiedelmek (Családi Könyvklub 2011). Lényegében két Csallóközről szóló régebbi kiadvány újraszerkesztett változatáról van szó, amelyhez új előszó is társult Kovács László jóvoltából nyilván azzal a szándékkal, hogy ha valaki netán mégsem ismerné a Csallóközben nagyon is ismert gyűjtőt és tanárt, vagy a könyv sok év múlva kerül valakinek a kezébe (mint nekem), a Kisudvarnokon született szerzőt némiképp bemutassa. Megtudhatjuk, hogy 1924-ben született (nagyapám korosztálya), magyar–történelem szakos tanárként működött, később pedig ő lett a frissen létrehozott Csallóközi Múzeum igazgatója.
írja Kovács László. A régió megbecsüléseként a Szent György-díjat posztumusz adományozták Marczell Bélának.
S ha belegondolunk, hogy ha ezt az összegyűjtött értéket, a régi dolgokat még ismerő, tudó nemzedék nélkül kellene ma „összegereblyézni”, ugyan mire jutnánk? Az Előszóból megtudhatja a mindenkori olvasó többek között azt is, hogy Marcell Béla volt az egyik alapítója és szervezője a csehszlovákiai, később a Szlovákiai Magyar Néprajzi Társaságnak is.
Koncsol László Csallóközi Kiskönyvtár sorozata néhány darabjának az ismertetésekor elmondtam már, milyen fontosak az önismeret számára ezek a kiadványok, hogy a „nagy sziget” történelmét, annak érdekes részleteit, hagyományait, néprajzát stb. megismerhesse főleg az, aki itt él, vagy akit, ha úgy tetszik a sorsa, vagy személyes akarata (mint engem is) máshonnan ide irányított.
Egy ilyen kis írás persze nem alkalmas arra, hogy az ember részletesen ismertesse a kötet tartalmát és hozadékát, de aki a népszokások, a hiedelmek iránt érdeklődik, biztos, hogy értékes anyagot talál. Az első részben az év hónapjaira lebontva tárul a szemünk elé (képanyaggal is a könyv végén), hogyan élték meg a „nagy sziget” lakói mind a hétköznapokat, mind pedig az ünnepnapokat. Október közeledvén, lássuk, mit ír a szerző e hónapot érintően… Sok mindenre kitér, pl. Szent Vendel ünnepére, Szent Dömötör napjára: „Dömötörre jár az idő, / a gulyásnak számolni kő…”. A mindennapi, sokrétű őszi munka kapcsán például a trágyázásról ezt írja:
s ez csak az egyike a babonás tilalmaknak.
Az egyes hónapok csallóközi népszokásainak bemutatása, ismertetése után a könyv második részében a hiedelmekkel foglalkozik a szerző. Szó van a halászokról, aranyászokról, a „tüzesemberről”, és természetesen a tündérekről.
A könyv hátoldalán olvashatjuk:
S hogy Marcell Béla valóban visszaadta az embereknek azt, amit tőlük kapott, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy anno Csepi Zsuzsa Aranykert bábszínházával egy olyan dramatizált előadást is „rittyentett” a mesére éhes kisgyerekeknek, amely történetesen Marcell Béla Csallóközi hiedelmek című könyve alapján készült. Így kapaszkodnak egymásba az elmúlt és a soron következő nemzedékek.