Botló Péter imád lendülettel néptáncolni
A nemeskosúti Botló Péter hosszú évtizedekig tevékenykedett a néptánc és a népművelés terén a Mátyusföldön. Szívügyének tartja a gyermekek néptáncra való oktatását, az aktív nevelést. Nevéhez köthető a nemeskosúti Berkenye Néptáncegyüttes megalapítása is. Munkásságáért és a magyar népi kultúra szolgálatáért a közelmúltban Csemadok Közművelődési Díjat vehetett át.
Botló Péter egy rendkívül sokoldalú ember, szinte nincs is olyan néptáncos körökben mozgó mátyusföldi, aki ne ismerné a nevét, hiszen éveken keresztül oktatta és művelte a magyar népi kultúra egyik legszebb műfaját. Munkásságáért nemrégiben elismerést kapott, tervei szerint az aktív pihenés évei következnek, de a népművelést továbbra sem szeretné abbahagyni.
A néptánc iránti szeretet magját már nagyon sok mátyusföldi fiatal szívében elültette.
vall a kezdetekről.
Karsay Tibor bácsitól, az akkori Új Hajtás mindenesétől, betekintést nyerhetett egy táncegyüttes működésébe és rengeteg tapasztalattal lett gazdagabb.
Középiskolai tanulmányait a szenci magyar gimnáziumban végezte. Ott is aktívan bekapcsolódott a gimnázium kulturális életébe. Közben több barátjával együtt megalapította Vágsellyén a Baráti Kör Táncegyüttest. Rövid ideig a pozsonyi Szőttes próbáit is látogatta. Néptáncos életének első szakaszát a katonai szolgálat beteljesítésével zárja le.
– magyarázza Botló Péter, aki feleségével, Ildikóval együtt szigorú néptánctanárként nevelgette és terelgette közösen a magyar népi kultúra felé saját három gyermekét, Gergelyt, Ákost és Enikőt is. Gergely és Ákos ma az Ifjú Szívek Táncszínházban tevékenykednek.
1992-ben újraszervezte a diószegi táncegyüttest az alapiskola diákjaiból. A közel 40 tagot számláló együttes több éven keresztül sikeresen működött. Rengeteg felkérésnek tettek eleget. 2005-ben búcsúzott el az Új Hajtástól. Felejthetetlenek voltak az erdélyi, kecskeméti, pécsi szerepeléseik.
2000-ben a Botló család Nemeskosútra költözött, ahol a szülők az alapiskola diákjaiból egy gyermek néptáncegyüttest alapítottak, mely később a Berkenye Néptáncegyüttes néven vált ismertté.
– mondta a díjazott. Sajnos a Berkenye néptánccsoport 2007-ben utánpótlás hiányában megszűnt, a Berkenye kulturális egyesület azonban működik, leginkább szervezéssel, kézművestáborok megrendezésével foglalkoznak
– jegyezte meg Botló Péter, aki szerint a Közművelődési Díj szép elismerése a Csemadokosok munkásságának, és meghozhatja a további lendületet is.