2024. március 28., 20:20
Ízlelő

Régi, nosztalgikus böjti ételek

Ha a korábbi böjti ételeket szemléljük, felcsillan a szemünk, és nem a böjt jut eszünkbe róluk, hiszen ma a böjt kifejezés többnyire a diétát jelenti: hús zöldséggel, sok gyümölccsel. Csakhogy pontosan ezek hiányoznak a korábban ismert böjti étrendből, napjainkban pedig a lisztes, krumplis, zsírban készült ételeket tiltja meg elsőként a dietetikus. 

mákos nudli
Galéria
+3 kép a galériában

Gondoljunk csak bele: a házi krumplis tészta, a tejfölös lepény, a tócsni, a kalácsok, a mákos vagy diós nudli zsírban sütve egészen mást jelent a nagyszüleimnek és a barátaimnak. Olyannyira, hogy nagyanyám eltolta magától (esetleg desszertként ette), a barátnőm pedig felsikolt egy tál kézzel gyúrt nudli láttán. A böjt természetesen vallási alapokon nyugszik – és persze egy kicsit gazdaságin is – a diéta pedig az egészségünket szolgálja, mégis összefonódott a két szó jelentése. 

Az én konyhámban ebben az időszakban nagyobb figyelmet kapnak a régi, böjti ételek. Igaz, nem tartjuk 40 napig, viszont igyekszem a hét több napján is a régi klasszikusokat, húsmentesen, cukormentesen, egy kicsit gazdaságosan beilleszteni az étrendünkbe. Különös, mert minden alkalommal ez is egy izgalmas gasztroutazás.

A katona vacsorája: Kacsazsíros krumplikása

Az ízlés korral változik. Idővel az ételek kapnak egy olyan típusú fűszert, amit nem lehet megvenni a boltban, és valójában láthatatlan.

sült krumplikása

A legendás fogások általában nagyon egyszerűek. Sokan elkészítették, sokan megtanulták, ezután leírták, mert finom, egyszerű és jólesett a fogyasztása egykor a nagymamánál. Nagyapám egyik kedvenc étele a katonaságból való, ami mindig annyira távolinak tűnt, hogy amikor mesélte, fekete-fehér színekben játszódott le a fejemben a történet. Mi gyerekkorunkban egyáltalán nem értékeltük ezt az ételt, sőt, meg sem ettük, ha nem volt muszáj.

Papa azonban szépen, lassan, komótosan ette, néha sült hagymával, néha egy kis tejföllel, de jobbára inkább a tömzsi ujjai közé fogva harapta, s közben csurgott róla le a törkölyös kacsazsír, amivel sűrűn locsolta. Miután már nem készítette ezt az ételt, mi akkor szerettük meg. Igen, nosztalgiából. Más lett a mi szájízünk is, és ezáltal a krumplikása is. A fűszer, ami a boltban nem kapható, amit nem mérhetek kanállal, az a nosztalgia. Minden finomabb lesz tőle.

Hozzávalók:
• 1 kg krumpli (C-típusú, sárga)
• 1 kk. só
• 300 g liszt (félgrízes)
• 1 gerezd fokhagyma
• 1 ek. zsír a tepsi kikenéséhez
• Tetejére: kacsazsír, sült hagyma, tejföl

Elkészítése:

A krumplit meghámozom, felkockázom, sózom és annyi vízbe teszem fel főni, hogy éppen ellepje. Fedő alatt 30 perc alatt puhára fő. A főzővizet nem öntöm le róla, hozzáadom a zúzott fokhagymát és egy botmixerrel, vagy turmixgépbe átöntve teljesen simára pépesítem. 

A lisztet kimérem és folyamatos keverés mellett, egy habverővel hozzákeverem. A pép besűrűsödik, megvárom, míg bugyogni kezd, majd leveszem a tűzről.

A sütőt előmelegítem 200 fokra, egy nagy tepsit zsírral alaposan kikenek. A kását beleöntöm, elsimítom és 40 perc alatt ropogósra sütöm. 

Akkor jó, ha a teteje barna és ropog, a belseje pedig puha marad. Nagyon jellegzetes íze van, amihez kiváló a pirított hagyma, egy kis tejföl, és még egy nagy adag törkölyös kacsazsír. Lássuk be, míg korábban ez a szegények vacsorája volt, ma örülnénk, ha egy étterem fogásai között találnánk.

 
Angyalbögyöröllő, avagy krumplis nudli

Megszámlálhatatlan a krumplis, lisztes ételeink száma Közép-Európában, de a nudli az egyike azoknak, amit ezerféleképpen készíthetünk és pont ennyi megnevezése is van. Akad arcpirító, kissé pajzán, sőt papírra sem vethető neve, de érdemes megtanulni az elkészítését, szórakozásként pedig valamennyi elnevezését is.

A nudliból ajánlatos egyszerre nagyobb mennyiséget készíteni, ami eltehető későbbre is a fagyasztóba, szigorúan csak kifőzve. Hány mese és történet szól a krumplinudliról és hány helyen olvashatjuk, hogy ez is a szegények étele? Az utóbbi megváltozott, hiszen nudlit gyártani sok idő, az idő meg pénz, a nudli pedig már készen kapható a boltban, de ugye, az nem olyan jó. 

A tájanként változó megnevezéseit se hagyjuk figyelmen kívül. Sorolom: buci nudli, burgonyametélt, pöcsmácsik, gyurkamonya, pucu , billemácsik, vucerli, angyalpicili, angyalbögyörő, angyalbögyöröllő vagy  pucuhaluska. Te jó ég, megjegyezni is képtelenség! Variálhatósága azonban izgalmas: szalonnásan, káposztásan, sült hagymával, juhtúrósan, tojással és persze édesen, diósan, mákosan, lekvárral, grízzel. Annyi biztos, hogy a kis puha, ízes nudlik mindig jól jönnek, akár böjtben is, vagy csupán, ha sokan vagyunk egy asztalnál, mert mindenki szereti.

Hozzávalók:
• 500 g főtt, kihűlt, reszelt burgonya
• fél kk. só
• 1 db tojás
• 350 g BL 55 átszitált liszt

Elkészítése:

A burgonyát héjában főzöm meg egy evőkanál sóval, így még ízesebb lesz a nudli. Kihűtöm, meghámozom és lereszelem apró lyukú reszelőn. 

Miután kihűlt, hozzáadom a felvert tojást, elkeverem és beleszitálom a lisztet. Bal kézzel a tálat fogom, jobb kézzel gombóccá gyúrom és pihentetem fél órán át. 

Ezután kukaccá sodrom, feldarabolom és egyesével nudlivá sodrom őket. Enyhén sós vízben 5 perc alatt kifőzöm. Miután a tálba szedtem egy adagot, pár csepp olajjal keverem el, hogy ne ragadjanak össze, ezután kedvemre ízesítem.

Fontos: a krumplit mindig teljesen ki kell hűteni a tésztagyúrás előtt!
szalonnás nudli
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.