2025. szeptember 21., 12:11
Ízlelő

Klasszikusok dióval: az Esterházy-szelet

Az Esterházyt tortaként és szeletként egyaránt elkészíthetjük. Egy hagyományos diótortától a többi között abban is különbözik, hogy a lapokhoz csak a tojásfehérjéket használjuk fel, és vaníliakrémmel töltjük. A hagyományostól eltérően én fondán helyett csokoládéval díszítem a tetejét, így jobban szeretjük. 

 

Esterházy-szelet
Fotó: Balogh Tíma
Esterházy-szelet

12-13 nagyobb szelethez

 

Diós lapok

12 tojásfehérje

27 dkg darált dió

27 dkg kristálycukor

12 dkg finomliszt

 

Vaníliás krém

3 dl tej

3 tojás

15 dkg cukor

1 vaníliás pudingpor

kevés vanília

30 dkg szoba-hőmérsékletű vaj

20 ml rum

 

Díszítéshez

10 dkg fehér csoki + 3 ek. olaj

3 dkg étcsoki + 1 ek. olaj

néhány darab fél dió, 

kevés darált dió

Esterházy-szelet
Fotó:  Balogh Tímea
Elkészítés

A főzött krém elkészítésével kezdjük: 1 dl tejben simára keverjük a pudingport, a tojásokat és a cukrot, a maradék 2 dl tejet elkezdjük melegíteni, majd beleöntjük a pudingos keveréket, és állandó keverés mellett sűrűre főzzük. Letakarjuk egy fóliával, hogy ne bőrösödjön be a teteje. Teljesen kihűtjük.

A lapokhoz előkészítünk két darab 30 x 30 cm-es tepsit vagy sütőkeretet, kibéleljük sütőpapírral. A sütőt előmelegítjük 180 fokra.

6 darab tojásfehérjét elkezdünk kemény habbá verni, több részletben hozzáadunk 13,5 dkg kristálycukrot. Ha kész, beleszitálunk 13,5 dkg darált diót és 6 dkg finomlisztet. Óvatosan beleforgatjuk, majd belesimítjuk az egyik tepsibe. 20-25 perc alatt megsütjük és teljesen kihűtjük. A másik lapot ugyanígy készítjük el.

Ha kihűltek a lapok, akkor három részre vágjuk őket, így kapunk 6 darab 10 x 30 cm nagyságú tésztalapot.

A szoba-hőmérsékletű vajat habosra keverjük, majd hozzáadjuk a kihűlt pudingos alapot és a rumot. Minden legyen egyforma hőmérsékletű! Simára keverjük, majd a krémet elosztjuk hatfelé (egy adag lehet picivel több, mint a többi – ezt rakjuk majd a külsejére).

Elkezdjük rétegezni a süteményt: lap – krém – lap stb. Az utolsó adag krémmel vékonyan bevonjuk a tetejét és az oldalát, a többit félrerakjuk a díszítéshez. Hűtőben pihentetjük egy órát.

Gőz felett külön-külön felolvasztjuk a fehér és az étcsokoládét az olajjal, ez utóbbit egy habzsákba töltjük, kisebb lyukat vágunk rá. A fehér csokit elsimítjuk a süti tetején, majd a rövidebb oldalával párhuzamosan rögtön meghúzzuk a csíkokat az étcsokiból. Egy fogvájó segítségével hosszanti irányban húzunk vonalakat egyszer az egyik, majd a másik irányba. 

A szélét díszítjük dióval és a maradék krémmel. Az oldalára darált diót húzunk. Egy éjszakát hűtőben pihentetjük, másnap forró késsel szeleteljük.

Megjelent a Magyar7 2025/36. számában.

Megosztás
Címkék