Itt van az ősz...
Ez a torta maga az ősz, színeivel, ízével és illatával az évszakot idézi fel teljes pompájában. A tésztája sütőtökös, a krém kapott egy kis fahéjat, nyúlós karamell és ropogós pekándió dobja még fel.
A receptben jó néhány tortasütési és díszítési praktikát is elárulok, ami más tortáknál ugyanúgy alkalmazható. Egy ilyen torta elkészítésére érdemes legalább két napot szánni, sőt inkább hármat, ha az előkészületeket is figyelembe vesszük. Ha rendszeresen sütünk tortákat (és még nem tettük meg) érdemes beszerezni néhány segédeszközt: az állítható nagyságú magas tortakarikát, a forgatható tortaállványt, habkártyát, spatulát, ételfestékeket, esetleg kiszúrókat.
Sütőtökös piskótalapok
20 dkg sütőtökpüré
4 tojás
150 ml olaj
30 dkg finomliszt
20 dkg kristálycukor
1 csomag vaníliás cukor
1 csomag sütőpor
csipetnyi só
1 kk. őrölt fahéj
késhegynyi szerecsendió
100 ml tej, ha szükséges
Fahéjas fehér csokis krém
500 ml tejszín
16 dkg fehér csokoládé
18 dkg mascarpone
1 kk. fahéj
Karamell
10 dkg kristálycukor
3,3 dkg glükóz szirup
3,3 dkg vaj
70 ml tejszín
Továbbá
5 dkg pekándió (vagy bármilyen más dióféle)
20 dkg vaj
10 dkg fehér csokoládé
+ a díszítéshez színes fondantok
Előkészületek
A sütőtökpüréhez megsütjük a tököt, pürésítjük, 20 dkg tiszta pürére lesz szükségünk. Teljesen kihűtjük.
A karamellhez a cukrot és a glükózszirupot egy lábasba tesszük, közepes lángon karamellizáljuk. Hozzáadjuk a vajat, elkeverjük, majd a tejszínt, és addig forraljuk a keveréket, míg simára olvad. Teljesen kihűtjük. A karamell a glükóznak köszönhetően olvadós, nyúlós marad. Sütemények, torták töltéséhez, de palacsintára csurgatva is kiváló. Jól záródó dobozban tárolva hűtőben 1-2 hétig eláll, felhasználás előtt viszont vegyük ki korábban. Ha sós karamellát szeretnénk, akkor a tejszínnel egy időben egy mokkáskanálnyi sót is tehetünk a karamellhez.
Fahéjas fehér csokis krém
A tejszínt a fahéjjal forráspontig hevítjük, majd ráöntjük a fehér csokoládéra. Botmixerrel egyneműsítjük, folpackot simítunk a tetejére, hogy ne bőrösödjön be. Egy éjszakára, vagy legalább 6-8 órára hűtőbe rakjuk.
Sütőtökös piskóta
A sütőt előmelegítjük 160 °C-ra, 2 darab 20 centi átmérőjű tortaforma alját kibélelünk sütőpapírral. A tökpürét a tojásokkal és az olajjal összekeverjük, majd jöhet a többi száraz hozzávaló. Ha nagyon sűrű lenne a tészta keverjünk hozzá egy kis tejet. Kétfelé osztjuk a formákba, és 30-35 perc alatt megsütjük. Kihűtjük. Ez a tésztarecept eredetileg egy muffiné, úgyhogy annak is elkészíthető, viszont abban az esetben felezzük meg az adagokat és 180 °C-on sül körülbelül 20 percet.
A pekándiót egy száraz serpenyőben megpirítjuk, összezúzzuk.A jól behűtött tejszínes keverékhez hozzáadjuk a mascarponét, és kemény habbá verjük.
A burkolókrémhez a szoba-hőmérsékletű vajat felkockázzuk, a fehér csokit vízgőz felett felolvasztjuk, majd a vajra öntjük. Magas fokozaton kihabosítjuk. Ha túl folyósnak látnánk, 5-10 percre tegyük hűtőbe, és azután habosítsuk tovább. Ennek így enyhén sárgás színe lesz, egy nagyon kevés lila (!) ételfestékkel tudjuk fehéríteni.
Amíg dermed a krém, előkészíthetjük a díszítéshez szükséges dolgokat. A színes (nálam most piros, narancs, sárga, barna, zöld) fondantot vékonyra nyújtjuk és különböző formájú és nagyságú faleveleket vágunk ki belőlük. A maradék burkolókrémet megszíneztem narancssárgára és zöldre. Ezekkel festettem tököket a torta oldalára, a tetején körben elhelyeztem a faleveleket.