Gyógyító konyhai praktikák és a skandináv minestrone
Az ünnepek, lakomák után itt az idő, hogy megerősítsük szervezetünket és a keserű gyógyszerek helyett finomságokkal gyógyítsuk magunkat. Különböző vidékekről és országokból hoztam házi praktikákat, amikkel azonnal vitaminokat vihetünk be a szervezetbe és gyógyulhatunk!
Egyre több a mellékhatásuk a gyógyszereknek, ezért sokan szeretjük a házi praktikákat. Mi kipróbáltuk az alább felsorolt módszereket, bátran ajánlom őket!
Mindenki a húslevesre esküszik, de itt van a mi három „arany levesünk”, amely minden esetben gyógyít, nem csak a színe gyönyörű. Első a sorban a sütőtökkrémleves naranccsal, almával, fokhagymával és gyömbérrel. Kúraszerűen, 3-4 napig egy csésze forró leves, amit meghálál a szervezet. A gyógyító húsleves a leginkább ismert, de az is csak akkor jó, ha szépen lassan fő, sok benne a csont, amelynek a velejében van az erő. A harmadik a (savanyú) káposztaleves gombával, sok hagymával és hússal, amely táplálja a legyengült szervezetet és még a macskajajt is elűzi.
A savanyú káposzta és a leve nemcsak a lengyelek körében népszerű, hanem nálunk is. A piacokon például káposztalé is kapható, de vigyázat, ha nagyokat kortyolunk belőle, nagy futás lesz a vége… A lengyelek ételsorának egyik legjobbja a borscs. Minden nemzetnek megvan a saját „minestrone” levese, a lengyeleké pedig ez. Káposztás, céklás marhahúsleves rengeteg zöldséggel, levesbetétekkel, vagy tömör rozskenyérrel, tejföllel. Kevés jobb dolog van a lengyel konyhában, ami ráadásul igazi vitaminbomba. Minden benne van, ami a hideg időben megvéd a meghűléstől és felgyorsítja a gyógyulást.
A barátnőmmel idegenben voltunk, és éjszaka nagyon köhögött. Segíteni akartam és hirtelen beugrott anyukám módszere, amit valószínűleg sokan ismernek és használnak, ha a gyereket köhögés vagy nehéz légzés gyötri. Ami gyógyít: a házi zsír, bármilyen, tehát kacsa- vagy disznózsír, a lényegen nem változtat, segít! Egy régi textil zsebkendőt közepesen vastagon bekenjük zsírral, ezt a mellkasra helyezzük lefekvés előtt, erre egy kisebb törölközőt vagy konyharuhát terítenek és átkötik, hogy éjszaka le ne csússzon. Másnap reggelre, mintha csoda történne, elmúlik a baj. A barátnőm azóta is emlegeti, mi pedig szükség esetén azóta is ezt a praktikát alkalmazzuk.
A megfázás, meghűlés és a nátha ellenszereként esküsznek a fekete retek gyógyhatására. A módszer különös, de sokak szerint működőképes. Egy fekete retket meghámoznak, kettévágják, kivájják mindkét fél belsejét és mézet töltenek bele. Mindezt egy pohárra vagy bögrére ültetik, olyanra, amelynek szűkebb a szája, így a retek nem esik bele a pohárba. Egy éjszakán át hagyják a konyhapulton, hogy a méz át tudjon csurogni a retken, és a pohár aljában találjuk reggelre. Ezt a mézet kell kanalazni egy héten keresztül.
Gabi, középiskolai osztálytársam mesélte, hogy anyukája a mézes-vajas tejre esküdött, ami erősíti az immunrendszerünket. A köhögést csillapítja, a légcsövet gyógyítja, az orrfolyást elmulasztja. Egy kicsit vonzóbbá tette anyukája azáltal, hogy kakaó formájában kapták a gyógyító italt, amiben a vaj elolvadt a méz pedig megédesítette, s a végén egy nyers tojást is elkevert benne. Így lettek jobban a gyerekek Kárpátalján.
Ezen a módszeren sokan kacarásztunk évekig. Próbálják ki, de a gyerekek ebből kimaradnak. Reggel 2 cl és este 2 cl házi pálinka, akár éhgyomorra is. Ezt még 1-1 gerezd fokhagymával szokták kísérni, hogy biztos legyen a segítség. Mindenesetre tény, ez a módszer egy hét alatt kiűzi az emberből még a gonoszt is, olyan ereje van. Mi kipróbáltuk!
Egy távoli ismerősöm jótanácsait tolmácsolom, amit magam is kipróbáltam. Húslevest főznek, de leginkább csirkéből, zöldségekkel, amibe tojásokat is tesznek héjastól, hogy a héj magas kalciumtartalma kifőjön a levesbe, ezáltal természetes módon bekerüljön a szervezetbe. A végén kiveszik, meghámozzák és a leveshez eszik. Mindemellett pedig a gránátalmából teát főznek. A magjait egy kancsóba teszik a fehér héjával együtt, és leforrázzák, majd egy óra múlva fogyasztják. A másik módja ennek, ha a gránátalma magokra hideg vizet öntenek és 14 óra múlva, amikor már kiázott, akkor isszák. Azt mondják, enyhe antibiotikumként hat.
A fine dining területén dolgozó afrikai séf barátunk készítette el a megfázáskor használt levesüket. Az unokatestvérem több napja küszködött a náthával, amikor megkapta ezt a tányérnyi forró csodát. Húsleves volt szintén, lassan, sok zöldséggel, sok csonttal főtt, de a végén egy nagy adag citromlé került bele és frissen reszelt gyömbér, valamint rizs, hogy tartalmasabb legyen. Másnapra elmúlt a náthája. Ha nem hiszed, járj utána!
Példaértékűnek tartom a skandináv országok módszereit. Egyfelől nagyon tudatosak, másrészről hosszabb ideig tart náluk a tél, ezért felkészültebbek a (meg)fázás elleni praktikákból. Azt mondják, vannak „melegítő ételek”, mint a cékla, a vörös hús, az olajos magvak, hüvelyesek, de ha már a szervezet küszködik a baktériummal, érdemes minél könnyebb, párolt ételeket fogyasztani, amelyekben sok vitamin marad főzés után is.
A felsorolt ételek egyesével is kitűnőek, de arra gondoltam, miért ne „gyúrnám” össze mindezt egy nagy fazékban, levesként. Az így született levesem pedig maga lett a csoda! Édesen savanykás, ízes és minden benne van, ami a szervezetnek bármely napszakban fontos lehet!
Bevásárlólista 4 főre
Elkészítése
Vajon és olajon 5 percig pirítom közepes lángon a felkockázott hagymát, a felkarikázott szárzellert, a félbevágott kelbimbókat. Hozzáadom a reszelt fokhagymát, a fűszereket (bors, só, kurkuma). Rácsavarom a citrom levét, hozzáadom a reszelt gyömbért és felöntöm 1,5 dl vízzel. 30 percig, fedő alatt főzök, forralok egy intenzív alaplevet, így gyorsabban megpárolódnak a keményebb zöldségek.
Miután közepesen puha a kelbimbó is, felöntöm még egy liter vízzel, a kókusztejjel, hozzáadom az apróra kockázott sütőtököt, a bulgurt, héjában az alaposan megtisztított tojásokat, és forrásban főzöm újabb 20 percig fedő alatt. Megkóstolom, ha szükséges még ízesítem egy kis sóval vagy még egy nagy adag citromlével, reszelt gyömbérrel.
Az utolsó mozdulat, hogy az előkészített kockázott lazacot, a hámozott, félbevágott gombafejeket hozzáadom és már fedő nélkül 5 percig főzöm, enyhén forralom. Elkészült a leves, jöhet a tálalás. A tojásokat kiveszem a levesből, meghámozom, félbevágva teszem a tálalt leves tetejére. A gránátalma magjait és a petrezselymet adagonként, frissen teszem szintén a levesre. Extra tejföllel, citrommal dúsíthatjuk.