A Tatin nővérek csodája és a tortácskák: málnás-citromos tarte
Ha végeznénk egy közvélemény-kutatást a legismertebb francia desszertekről, a top10-ben minden bizonnyal szerepelne a tarte Tatin. Maga a tarte szó jelentése torta, kicsinyítőképzős változata a tartalette, vagyis a tortácskák. Az elkészítésükhöz szükségünk lesz tarte formákra. A hazai webáruházak kínálatában gyakorta kosárkákat kínálnak tarte-ként, viszont hivatalosan az a sütemény nevezhető tarte-nak, amelynek az oldala és az alja egymással derékszöget zár be. Befektettem tehát ezekbe a formákba, és gyakran használom is őket, mert nagyon kedvelem a különféle tortácskákat.
Hozzávalók (12 darabhoz)
Tarte
32 dkg finomliszt
6 dkg őrölt mandula
16 dkg vaj
10 dkg porcukor
1 nagy tojás
csipetnyi só
Málnás töltelék:
35 dkg fagyasztott málna
11 dkg cukor
2 db lapzselatin
Lemon curd:
8 dkg kristálycukor
2 nagyobb citrom leve és reszelt héja
4 tojás
1 ek. étkezési keményítő
9 dkg vaj
Fehér csoki ganache
250 ml tejszín
7 dkg fehér csoki
1 ek. cukor
2 db lapzselatin
A fehér csoki ganache-t előző nap elkészítjük. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk, a tejszínben felolvasztjuk a fehér csokit és a cukrot, majd hozzáadjuk kinyomkodott zselatin lapokat. Letakarjuk, és egy éjszakára hűtőbe rakjuk.
A tarte hozzávalóit összegyúrjuk, ez gyakorlatilag egy linzer tészta. Előkészítjük a tarte formákat egy sütőpapírral bélelt tepsire, ami a fagyasztónkba is befér.
Két sütőpapír között vékonyra nyújtjuk a tésztát.
Az aljukat megszurkáljuk villával, 40 percre a fagyasztóba rakjuk, innen kerül majd a sütőbe.
160°C-on 20-25 perc alatt megsütjük, kihűtjük. Óvatosan lehúzzuk róluk a formát. Ha az alján és a tetején vannak kiugrások, akkor egy kisebb kézi sajtreszelővel eltüntetjük őket.
A lemon curdhöz a citromok lereszelt héjából, levéből, a tojásokból, cukorból és keményítőből sűrű krémet főzünk, végül elkeverjük benne a vajat. Egy szitán átszűrjük, hogy teljesen sima krémet kapjunk. Elosztjuk a málnás rétegeken.
A fehér csoki ganache-t felverjük kemény habbá, és habzsákba töltjük. Tetszés szerint díszíthetjük a habbal és málnával.
Megjelent a Magyar7 2025/7. számában.