2024. szeptember 21., 16:00
Ízlelő

A dúsgazdag lakomák

Rovatunk ez alkalommal Mátyás király fejedelmi lakomáit, sültjeit és leginkább mártásait idézi meg, amelyeknek az elkészítési módja, alapanyagai között vannak szokatlanok is.

 

 

Mátyás király lakomája
Mártások
Fotó: Szarka Zsófi
A népszerű gyors ételek, ötperces vacsorák helyett most valami egészen másról lesz szó. Monumentális, gazdag és hedonista lakomákról, amelyek többségében a királyi asztalokat díszítették. Arra gondoltam, menjünk vissza az időben egészen a 15. századig, Mátyás király korába, hiszen több feljegyzés, recept és legenda maradt fenn az ő híres vígságairól, lakomáiról, vacsoráiról. Nem arra gondolok, hogy ezentúl így főzzünk, de bátran próbáljunk ki egy-egy fogását, illesszük be az étkezéseinkbe, mert mártásokkal az egyszerű sült húsokból is fejedelmi fogást varázsolhatunk.

 

Mindent a gasztronómiáért

Mátyás király mellett felesége, Aragóniai Beatrix volt az, akinek nagyon sokat köszönhet a mai magyar gasztronómia. Az étel olyannyira fontos volt mindkettőjüknek, hogy egyfajta játszma, rituálé volt közöttük a konyhaművészet. Azt is pletykálták, hogy a király nemcsak azért választotta a nápolyi király leányát, mert szerette a reneszánsz bölcsőjét, hanem azért is, mert igen szerette Itália jó borait és ételeit. Beatrix érkezésével pedig szakácsok is jöttek, s hozták az új ízeket, fűszereket és módszereket.

Mátyás és Beatrix készültek az ünnepi lakomákra, gyakran megfordultak a konyhában és partnerei voltak egymásnak minden merész ötlet megvalósításában. Jellemző volt, hogy a lakomákon rengeteg halat készítettek, volt menyhal, angolna, csuka, pisztráng, de különlegességekből sem volt hiány, ilyen volt a hízott és töltött páva. Igen gazdag volt a fűszerhasználatuk is, szerették a fokhagymát, a sáfrányt, a fahéjat, a gyömbért és az ánizst. Ebből adódóan igen ízes ételek születtek, amelyeket az egész királyi udvar és az ide érkező uralkodók is nagyon szerettek.

A fennmaradt receptekből ítélve úgy tűnik, Beatrix királyné birtokában volt a világ első, nyomtatott szakácskönyve, a De honesta voluptate et valetudine (Az őszinte kényeztetésről és a jó egészségről), amelyet 1474 körül Bartolomeo Platina írta, és a királyi pár lakodalmára is készültek ételek ebből a szakácskönyvből.

Mátyás király lakodalmi menüje (részlet): Numbles, belsőségek barnasörben sütve. Töltött és festett csirke, melyet színezett tojásfehérjével festettek meg a végén és musttal, sáfránnyal, mártásokkal szolgáltak fel. Már akkor a ma is népszerű mandulatejes rizskását is tálaltak, valamint spenótos pitét vajas tésztában, narancsos frangipanét, naranccsal, mandulaliszttel, húsos raviolit és Ypocrast, azaz bor redukciót is.

 

Kézzel-lábbal a szószban

Térjünk is a vacsorák ékére, a mártásokra. Akkoriban sült vagy főtt hús, desszert nem kerülhetett az asztalra legalább kétféle mártás nélkül, de inkább tizenkét félét szolgáltak fel, mint egyet sem, hogy kiemeljék az ételek ízét, szaftossá tegyék, és mert mártás nélkül elképzelhetetlen volt a főétel.

Az izgalmas része az, hogy kizárólag kézzel ettek, egyetlen evőeszköz nélkül. Antonio Bonfini, olasz történetíró így írt róla: „(…) mindenki foltos, maszatos és szószban fürdött volt a vacsora végéig, kivéve a királyt”. Ez utóbbi megállapítás inkább a diplomáciai érzékéről szólt. A mártások és levesek sűrítésére kenyérbélt használtak, nem pedig rántást, mert akkor még azt nem ismerték. A szakácsok olajjal és vajjal főztek, a zsír csak később volt szokás.

 

A mi megszállottságunk

Nagy vágyam volt mindig, hogy egy népes család a barátokkal üljék körül az asztalomat, a szakácsnő én lennék, a bort férjem, András készítené és folyamatosan szolgálhatnánk fel a jobbnál jobb és újabbnál újabb fogásokat. Búbos kemencével, nyílt tűzzel, fodros kötényekkel, egy ügyes konyhalánnyal, három zenésszel és pont azzal az alapanyag-kínálattal és piacokkal, ami 500-600 évvel ezelőtt lehetett.

Szerényebb kivitelben már alakul ez nálunk, hiszen én folyton főzök, András a boros szakkönyveket bújja, a család, a barátok pedig jönnek. Ez a mi konyhánk, lakománk, amiről itt, írásban is szívesen mesélünk, most például a mártásokról.

Mátyás király lakomája
Mártások
Fotó:  Szarka Zsófi

A mártások valamelyest szimbólumai a konyhaművészetnek. Idő kell hozzá, igényesség és precizitás. Mártást ugyanis nem kötelező készíteni. A sültek, desszertek és a vendégek is jóllaknak mártás nélkül, de vele élvezzük igazán az ízeket és magát a konyhaművészetet. A következő mártások receptjei 18–19. századi receptkönyvekből valók.

 

Mátyás király lakomája
Vajmártás
Fotó:  Szarka Zsófi
Selymes vajmártás

3 db tojássárgája

150 g vaj (82%)

fél kk. só

nagy csipet fehér bors

1 citrom leve

200 ml tejszín

100 ml tejföl

20 g liszt

Elkészítés

Vízfürdő felett készül a mártás, így egy fém keverőtálban állítom össze az alapanyagait, így teszem majd a gőzfürdő fölé. A tojások sárgáját elkeverem a sóval, liszttel, borssal, hozzáadom a vajkockákat, majd a tejszínt. Vízfürdő felett, körülbelül 8 perc alatt sűrűre főzöm. Vigyázat, mikor már elválna a tál falától, gyorsan vegyük le a gőzről, nehogy kicsapja a tojásokat és a vajat. Ezután keverjük hozzá a citrom levét és a tejfölt. Kóstoljuk, sózzuk. Tovább variálható fokhagymával, zöldfűszerekkel, gombákkal.

 

Mátyás király lakomája
Zöldmártás
Fotó:  Szarka Zsófi
Zöld vajmártás
Alapja a vajmártás, csupán egy nagy csomag petrezselymet szakszerűen lemixelünk hozzá. A petrezselyem leveleit leszedjük a szárakról, leforrázzuk, majd jeges vízbe mártjuk, hogy zöld maradjon. Fokhagymával, citrommal ízesítjük.

 

 

Mátyás király lakomája
Cumberland mártás
Fotó:  Szarka Zsófi
Cumberland mártás

150 g pirosgyümölcs

1 narancs reszelt héja

fél kk. őrölt kakukkfű

nagy csipet só

2 kk. kristálycukor

fél kk. őrölt bors

egy kiskanál reszelt, friss gyömbér

150 ml vörösbor

Elkészítés

Ez az egyik legizgalmasabb és legjobb mártás. A vörösbor kivételével mindent egy kis fazékba teszünk, felforraljuk, majd hozzáadjuk a vörösbort. A mártást az egyharmadára visszaforraljuk, ekkor lesz jó. Amikor már krémes, közepesen sűrű, akkor kóstoljuk, tovább fűszerezük, illetve borral lazíthatjuk. Hidegen és melegen is kiváló sültek és sajtok mellé.

 

Mátyás király lakomája
Gombamártás
Fotó:  Szarka Zsófi
Gombamártás

1 közepes fej vöröshagyma

3 gerezd fokhagyma

250 g gomba (bármilyen típus)

1 kk. só

fél kk. őrölt bors

 rozmaring vagy kakukkfű

100 ml fehérbor

1 szelet kenyérbél

olaj

Elkészítés

Olajon, vajon megdinszteljük a reszelt vagy nagyon apróra vágott hagymát, fokhagymát. Hozzáadjuk a tisztított, apróra vágott gombát. Pici vízzel felöntjük és kis lángon, 10 percig pároljuk. Ezután felöntjük a fehérborral, hagyjuk elforrni a felét, majd belecsipegetjük a kenyér belsejét, amitől sűrű mártást kapunk. Érdemes nagyobb adagot készíteni, mert húsok, halak mellé kiváló, de pirítósra és salátára is fejedelmi.

 

 

Mátyás király lakomája
Tökmártás
Fotó:  Szarka Zsófi
Tökmártás


(A receptet sütőtökre módosítottam.)

2 szelet sült sütőtök

1 gerezd fokhagyma

100 ml tejszín

friss, reszelt gyömbér

2 szál sáfrány

1 db csillagánizs

50 g vaj

só, bors

Elkészítés

A vaj kivételével mindent egy fazékban összeforralunk, majd az ánizst kivesszük és még 25 percig, lassú tűzön főzzük. Amikor levettük a tűzről, a hideg vajkockákat belekeverjük és tálalhatjuk is.

 

Az írás megjelent a Magyar7 2024/37. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.