Egyéves a nagymegyeri Folkcentrum
Tavaly tavasszal történt meg a nagymegyeri Folkcentrum hivatalos átadása. A létesítmény nem csupán a nagy múltú, lassan 30 éve működő Megyer Táncegyüttes önálló otthona lett, hanem egy regionális népművészeti olvasztótégely, szellemi központ, ahol a néptánc, a népzene, a kultúránk és őseink hagyatéka tovább él. Ennek kapcsán beszélgettem Lajtos Krisztiánnal, a Sermo Popula Polgári Egyesület elnökével, a Folkcentrum vezetőjével.

Miért tartja fontosnak, hogy a művelődési ház mellett legyen Nagymegyernek kifejezetten a néptánccal és a népművészettel kapcsolatos központja is?
A népművészet, különösen a néptánc és a népzene, mindig is szerves része volt közösségünk életének. A Megyer Táncegyüttes közel harmincéves múltja is azt bizonyítja, hogy itt, Nagymegyeren komoly igény van a hagyományok ápolására és továbbadására.
A Folkcentrum nemcsak a Megyer Táncegyüttes állandó próbaterme lett, hanem egy olyan szellemi műhely is, ahol a néptánc és a népzene iránt érdeklődők – legyenek akár gyermekek, fiatalok vagy felnőttek – rendszeresen találkozhatnak, tanulhatnak, és együtt formálhatják, éltethetik ezt a közös örökséget.
A néptánc és a népzene közösségformáló ereje óriási, és a Folkcentrum ezt az összetartozást hivatott erősíteni. Emellett a helyszín lehetőséget ad mesterkurzusok, előadások, táncházak és egyéb kulturális események megrendezésére, amelyek tovább színesítik a város kulturális életét.
Gondolom, régóta dédelgetett vágyuk volt a folklórközpont megvalósítása. Az épületet Magyarország Kormánya támogatásával, de a táncegyüttes lelkes tagjainak illetve szimpatizánsainak segítségével hozták létre. Miért esett pont erre a helyszínre a választás, és hogyan zajlott az építkezés folyamata?
A Folkcentrum létrehozása valóban hosszú ideje dédelgetett álmunk volt. A Megyer Táncegyüttes közel harmincéves története során mindig is szerettünk volna egy saját otthont, ahol méltó körülmények között tarthatjuk próbáinkat, és amely egyben a néptánc és a népzene közösségi központja is lehet. A helyszín kiválasztásakor olyan telket kerestünk, amely méretében és elhelyezkedésében is megfelelő. Végül két egymás melletti telket vásároltunk meg, amelyeken egy régi családi ház állt. Mivel az épület nem felelt meg az igényeinknek, lebontattuk, és egy teljesen új épületet terveztettünk. Fontos volt számunkra, hogy az új központ ne csak funkcionális legyen, hanem illeszkedjen a csallóközi építészeti hagyományokhoz is, ezért egy hagyományos tornácos csallóközi házat álmodtunk meg.
Külön kiemelném, hogy az udvar hátsó részében önerőből építettünk egy pajtaszínpadot, amely szabadtéri előadások, koncertek és táncházak helyszíneként szolgál. Ez hatalmas előrelépés számunkra, hiszen így nemcsak az épületben, hanem a szabad ég alatt is tudunk kulturális eseményeket szervezni. Az egész projekt során arra törekedtünk, hogy egy olyan közösségi teret hozzunk létre, amely nemcsak a táncegyüttes otthona, hanem minden népművészet iránt érdeklődő számára nyitott és inspiráló helyszín. A Folkcentrum immár nemcsak egy épület, hanem egy élő, lüktető közösségi tér, amely hosszú távon is szolgálja a helyi kulturális életet.
Tavaly azt nyilatkozta, hogy a helyszín bárkit szívesen lát, és használható akár egyéb kulturális és sportprogramok megrendezésére. A táncegyüttes próbáin kívül milyen események valósultak meg a Folkcentrum épületében és annak udvarán az elmúlt röpke esztendőben?
Igen, már az induláskor azt szerettük volna, hogy a Folkcentrum ne csak a Megyer Táncegyüttes otthona legyen, hanem egy nyitott, pezsgő kulturális tér, ahol a közösség különböző programokon vehet részt. Az elmúlt évben szerencsére sokféle esemény valósult meg itt, ami azt mutatja, hogy valóban sikerült egy sokoldalúan használható helyszínt létrehoznunk. A néptánc és népzene természetesen központi szerepet kapott: rendszeresen tartottunk táncházakat és népzenei koncerteket, ahol helyi és vendégzenészek is felléptek. Az épület és a pajtaszínpad adott otthont népzeneoktatásnak, ahol a résztvevők hagyományos hangszerekkel és dallamokkal ismerkedhettek meg.
Ez a fesztivál nemcsak a népzene és néptánc ünnepe volt, hanem egy olyan közösségi esemény, amely összehozta a hagyományok iránt érdeklődőket. Az előző év tapasztalataiból tanulva még színesebb programot állítottunk össze, és nagy öröm számunkra, hogy a rendezvény egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A Pajtafeszt egyik alapelve, hogy kiemelt figyelmet fordítunk a helyi közösségekre. Mindig igyekszünk bemutatni a környékbeli együtteseket és műhelymunkákat, hiszen fontosnak tartjuk, hogy teret és lehetőséget biztosítsunk a helyi tehetségek számára. Ez nemcsak a néptáncosok és népzenészek bemutatkozását segíti, hanem erősíti a közösségi összetartozást is. Ugyanakkor arra is törekszünk, hogy a Pajtafeszt világszínvonalú produkciókat is elhozzon a közönségnek. Hiszünk abban, hogy a helyi értékek és a nemzetközi színvonal nem zárják ki egymást, sőt, egymást erősítve tehetik a fesztivált igazán különlegessé. Ezért minden évben olyan meghívott előadókat is szerepeltetünk, akik a világ színpadain is bizonyítottak már. A Pajtafeszt így egyfajta híd a helyi és a nemzetközi világ között – egy esemény, ahol a csallóközi hagyományok találkoznak a világ kulturális sokszínűségével.
Emellett nagy súlyt helyezünk a fiatalabb generáció megszólítására is. Nyári gyermektábort szerveztünk, ahol a résztvevők játékos formában sajátíthatták el a néptánc és a népzene alapjait, valamint különböző kézműves foglalkozásokon vehettek részt.
A gasztronómia szerelmesei sem maradtak program nélkül, hiszen tematikus borkóstolókat és pálinkakóstolókat is rendeztünk, ahol a résztvevők a minőségi italok mellett megismerkedhettek azok készítési hagyományaival is. Ezek az estek különösen jó hangulatban teltek, hiszen a bor- és pálinkakultúra valamint a népi hagyományok szorosan összekapcsolódnak.
Továbbra is arra törekszünk, hogy bővítsük a lehetőségeket, és minél több embert megszólítsunk.
Milyen rendezvényeket hoztak tető alá idén és milyen terveik vannak a közeljövővel kapcsolatban?
Az idei évben is arra törekszünk, hogy a Folkcentrum élő, nyitott kulturális tér maradjon, ahol a hagyományok nemcsak bemutatásra kerülnek, hanem valóban megélhetővé válnak minden korosztály számára. Az év máris eseménydúsan indult, és több új kezdeményezéssel is bővítettük programkínálatunkat.
Már az év elején a farsangi időszak kellős közepén megrendeztük az első idei (remélem hagyományt teremtő) jelmezes táncházunkat Szitás Csaba butikborászatának a kóstolójával, majd a következő hónap minden hétvégéjén az első népviseletvarró tanfolyamot, amely során a résztvevők a népi viseletek készítésével ismerkedhettek meg – mindkét rendezvényt nagy érdeklődés övezte. Aztán húsvét táján hagyományos locsolkodást szervezünk az udvaron, amely különösen nagy élménynek ígérkezik a gyerekeknek és a családoknak. A program során a hagyományos locsolóversek, népi játékok és természetesen a vödör is előkerül – remélem igazán vidám és emlékezetes esemény válik majd belőle. Az idei programkínálat egyik különlegessége lesz a június 20-i esemény, amelyre már most nagy az érdeklődés. Ezen az estén stand-up-comedy estet tartunk Rekop Gyurival, akit sokan ismernek és kedvelnek a szókimondó, mégis szellemes humoráért. A rendezvényen azonban nemcsak Gyuri fog nevettetni – külön öröm számunkra, hogy az este során megszólal a „jó öreg csallóközi” is, méghozzá a tőle megszokott, sajátos stílusban. Ezzel a különleges fellépéssel szeretnénk megmutatni, hogy a népi kultúra és a kortárs előadóművészet remekül megfér egymás mellett, és együtt még színesebbé teszik a közösségi élményt, melyet természetesen egy fergeteges táncházzal zárunk majd a Pósfa zenekarral. Ez az este tökéletes példája lesz annak, amit a Folkcentrumban képviselünk: hagyomány és modernitás, humor és líra, helyi értékek és országos ismertség egy helyen, egy színpadon. Már most nagyon várjuk!
Amit már biztosan elárulhatok, hogy fellép a Csalló Néptáncegyüttes, valamint a Magyar Banda, amelynek a zenéje fantasztikus hangulatot teremt. A Pajtafeszt mindig is arról szólt, hogy összekössük a helyi értékeket a minőségi szórakozással – így idén is arra törekszünk, hogy a közönség láthassa és hallhassa mindazt, amit a régiónk kulturális közössége képvisel. A Csalló és a Magyar Banda fellépése méltó lesz ehhez az elképzeléshez. Természetesen a részletes program még szervezés alatt van, de biztosak vagyunk benne, hogy idén is sikerül egy színes, sokrétű és élményekkel teli fesztivált összeállítanunk, amely egyszerre szól a hagyományőrzésről és az örömteli együttlétről.
Folytatjuk továbbá a nagy népszerűségnek örvendő tematikus bor- és pálinkakóstolókat is, amelyek során nemcsak ízeket, hanem történeteket és hagyományokat is megosztunk a résztvevőkkel. A Folkcentrum célja változatlan: hogy valódi közösségi térként szolgáljon, ahol a hagyomány él, alakul, és mindenki részese lehet – akár táncosként, zenészként, kézművesként vagy csak érdeklődő látogatóként.
Ha jól tudom, a Megyer Táncegyüttes négy korosztály táncosait tömöríti. Jelenleg mennyien táncolnak az együttes(ek)ben és készülnek-e a közeljövőben valamilyen új műsorral?
Igen, jól tudja – a Megyer Táncegyüttes jelenleg négy korosztályban működik, a legkisebbektől a felnőtt táncosokig. Ez a többgenerációs felépítés az egyik legnagyobb erősségünk, hiszen így a hagyomány továbbadása természetes módon, élő közösségen belül történik.
Ez nemcsak azt mutatja, hogy van igény a néptáncra és a közösségre, hanem azt is, hogy sikerült olyan közeget kialakítanunk, ahol a gyerekek, fiatalok és felnőttek egyaránt jól érzik magukat, és szívesen járnak próbákra hétről hétre. Természetesen nem telnek a hónapok fellépések és felkészülés nélkül: minden korosztály dolgozik új koreográfiákon, és idén különösen izgatottan készülünk egy egész estés műsorra, amelyet szeptember 5-én mutatunk be. Ezúttal kizárólag a Megyer felnőtt tánckara lép színpadra, és egy olyan átfogó produkcióval készülünk, amely méltón mutatja be a csoport szakmai munkáját, stílusát és hagyományőrző elkötelezettségét. Ez az este számunkra egyfajta megkoronázása lesz az elmúlt évek munkájának, és egyben új lendületet is ad a következő időszakra. Szeretnénk egy olyan előadást létrehozni, amely nemcsak a néptánc szeretetéről szól, hanem a közösségről, az összetartozásról és arról a lelkesedésről, ami 28 éve viszi előre a Megyert.
A fellépések mellett továbbra is fontosnak tartjuk a szakmai fejlődést: részt veszünk mesterkurzusokon és továbbképzéseken, hogy koreográfusaink és táncosaink mindig a legmagasabb színvonalon dolgozhassanak. A Megyer Táncegyüttes ma is él, fejlődik, és továbbra is meghatározó szereplője a régió néptáncéletének – és büszkén készül a jövő kihívásaira is.
