Üzenet az ég felé – Martoson
Felvidéki muzsikusok egy csoportja úgy döntött, hogy a legendás fuvolás, Török Ádám emlékének és tiszteletére egy közös koncerttel adóznak az idei Martfeszten, ahol pár évvel ezelőtt a muzsikus többször is fellépett. Az emlékkoncertre július 6-án, csütörtökön, 16 óra 50 perces kezdettel kerül sor a Martosi Rendezvényliget nagyszínpadán.
Az utóbbi másfél évtizedben Török Ádám rengetegszer járt a Felvidéken, ahol teljes zenekarral, szólóban, duóban, trióban, vagy legtöbbször egy itteni banda vendégeként lépett pódiumra, de már a 90-es és 2000-es években is ellátogatott hozzánk a RABB-bal vagy a Minivel, elég csak a KLIKK Fesztiválra vagy a SZMAZE Táborra gondolni. Többek között a Big Man Band, a História, a Deja Vu vagy az Expired Passport vendégeként is sokszor fellépett, az utóbbival éppen Martoson vagy Gombaszögön is.
Azok közül a felvidéki zenészek közül, akik muzsikáltak Ádámmal, tízen teszik tiszteletüket a megemlékező koncerten, és a nagymegyeri Big Man Pubban már próbálják azt a műsort, amellyel Martoson színpadra lépnek. A tízek társasága a következő: Kosár Egrecká Milada (NowEmber, ex Last Blues Band), Tornóczi Tibor (ex Last Blues Band, Fifty-Fifty), Lábszky Olivér (ex História, OLIVÉRSKY), Michnya Róbert (ex Total Chaos, Big Man Band), Vajda András (ex Deja Vu, Expired Passport), Göbő Sándor (Ketten, Fifty-Fifty), Kosár Dezső (Big Man Band), Kovács Vince (Big Man Band), Mura Tibor (ex Last Blues Band) és jómagam (Expired Passport). A többiek (ilyen például Strieženec Alex, a Deja Vu vezetője is) halaszthatatlan teendőik miatt csak lélekben lesznek jelen.
A csütörtökön színpadra álló zenészek közül néhányat arról faggattam, miért érzik fontosnak az Ádámról való megemlékezést, illetve hogyan ismerték meg a muzsikáját és őt magát.
Michnya Róbert: Egyszerű a történet. Mert Kell a barátság (idézve az egyik kultikus dalának címét).
Többek között nálunk is a pubban minimum 5-6 alkalommal játszott, zenekarral, egyedül, vagy megtisztelve a helyi amatőr csapatokat, velük is. Ő nagyon sokat követett el azért, hogy a Felvidéken bizonyos fajta kapcsolatokat létesítsen, bár már vastagon 60 felett volt, amikor először megjelent itt. Nagyon jókat beszélgettünk, és nem amiatt jött, mint általában a többiek, hogy úgymond kiaknázza az itteni „lehetőségeket”. Amikor alkalma volt rá, vissza is hívta az ittenieket, hogy prezentálhassák magukat Magyarországon. Egy született régi vándor, hobó, csöves, hippi volt, nagyon szerettem őt. Persze nemcsak zenéről beszéltük, hanem csajokról és fociról is. Mind a kettőt imádta.
Lábszky Olivér: Mondhatom azt, hogy kamasz- vagy legénykorom óta ismerem Ádámot, ugyanis az igazi fesztiválok nélküle és a Mini nélkül talán nem is léteztek. Mikor először eljuthattam a Tabánba, ott már Ádám megadta az alaphangulatot a zenekarával, és mindenki odavolt, többek között mi is a csapatunkkal. Aztán egyszer itt Dunaszerdahelyen már beszélgethettem is vele egy koncertje után, majd valamikor 2006 vagy 2007 környékén barátságot is kötöttünk, mégpedig abból az apropóból, hogy együtt koncertezhettünk, ha jól emlékszem, Komáromban, és már ott „lejött” az, hogy jó lenne folytatni ezt a kezdeményezést, az akkori História és a Mini zenekarok akár többször is koncertezhetnének együtt. Attól a pillanattól legalább 20 vagy még lehet, hogy több közös koncertünk is volt.
Ég veled, Ádám! Még találkozunk...
Tornóczi Tibor:
Pont tegnap este csodálkoztunk rá a Bartók-feldolgozásoknál, hogy mennyire ott volt az a „történet”, amit csinált. Török Ádám zenéje ugyan nem a legfiatalabb koromban érkezett az életembe, de azt mondanám, hogy a legjobb időben. Akkoriban még a KGB zenekarral dolgoztam és láttam egy felejthetetlen koncertjét a RABB-bal Kamocsán, a KLIKK Fesztiválon, a 90-es évek közepén. Nem voltam egy Török Ádám-fan, bár tudtam róla, ismertem, de még nem ért el engem a muzsikája, nem ez volt a zenei világom, talán, mert más zenéken nőttem föl. De aznap ott álltam a színpad előtt és földbe gyökerezett a lábam, s amit láttam, azt nem hittem el. A műsor, amit hallottam, láttam, az első perctől az utolsóig hihetetlenül sodró, lendületes, gőzerős zene volt, és azt mondtam, hát ez igen! Akkor döntöttem el, hogy hangszert váltok és másféle zenét kezdek el játszani. Ráléptem a szájharmonikázás útjára és rövidesen megalakult a Last Blues Band. Még akkor Kamocsán beszemtelenkedtem a back stage-be. Ismertem a szervezőket, a Sajtos Ferit és a Kis Petit, így nem volt nehéz bejutnom. Ádámék pont kajáltak, a Czanik Feri főzte ott a fantasztikus gulyásokat, és rögtön barátilag fogadtak. Akkor azonnal elkezdődött egy hosszú barátság. Meglepően közvetlen emberek voltak mind, egytől egyig aranyosak. Az a szeretet, ami ott fogadott, leírhatatlan volt. A távolságtartásnak, a pátosznak, a sztárallűröknek még a nyomaival sem találkoztam. Mérföldkő volt a pályámon és egy új utat adott nekem.
Ferenczi Gyurit is ő mutatta be nekem, meghívott a Pinyó 60-as bulira. Millió sztorija volt. A mainstream azért mellőzte, mert nem „feküdt” le senkinek, de ez a helyzet mindenhol. Nálunk is...
Kosár Egrecká Milada: Először feldolgozásokat játszottunk tőle, de aztán végül is sikerült vele találkozni itt, Megyeren a pubban. Megmondom őszintén, nálam akkor ott volt a hangszerem, és bíztam benne, hogy színpadra hív, ha megkérem őt.
Göbő Sándor: Igazából én olyan későn érő típus vagyok, s bár hallottam Ádámról korábban is, de nem voltam a rajongója. Most, ahogy a munkásságával behatóbban kezdtem foglalkozni, és ugye Tibor rengeteget mesél róla, megváltozott a róla kialakult képem. Régen azt gondoltam, hogy csak a Jethro Tullt és társaikat koppintja, mert csak felületesen ismertem. Később azonban lehullottak azok a fátylak, amelyek eltakarták előlem igazi értékeit, a minőségi dolgokat. Annak ellenére, hogy soha nem voltam a kommersz zene rajongója, az igényes muzsikák bizonyos részei, részletei mégis el voltak számomra takarva, egyszerűen elkerült ez a fajta zene, máson szocializálódtam.
Török Ádám felvidéki barátai sok szeretettel várnak mindenkit csütörtökön, Martoson, hogy minél többen, közösen emlékezhessünk meg erről a csodálatos muzsikusról és csupaszív emberről.