Lennék valakié - Adyra emlékeztek szimfonikus zenei kísérettel
Ady életműve a magyar irodalom egyik legmeghatározóbb és legegyedibb hagyatéka. A 2019-es esztendőt Ady-emlékévvé nyilvánították a költő halálának 100. évfordulója előtt tisztelegve. Az emlékév vége felé járva Dunaszerdahelyen is méltó módon emlékeztek meg a nagy költő halálának centenáriumáról. A Városunkért Polgári Társulás egy rendhagyó zenés irodalmi estet szervezett Dunaszerdahelyen, hogy ily módon tisztelegjen Ady Endre páratlan költészete előtt.
A zene és az irodalom jó esetben kéz a kézben járnak, így korántsem meglepő, hogy az írók és a zenészek kölcsönösen hatnak egymásra. A költészet azonban csupán egy bizonyos réteget szólít meg, ám zenével párosítva mindig is nagyobb eséllyel célozta meg a tömegeket. A megzenésített versek ily módon a mai generációhoz is közelebb tudják hozni az akár száz évvel korábban született versalkotásokat. Ez esetben azonban ezt nem szokványos zenei eszközzel, szimfonikus zenekari kísérettel vitték színpadra.
Még a laikusok is érzik, hogy egy Ady-vers több, mint egyszerű költészet: szinte zenei hangon szólal meg és minden sorában egy-egy dallam csendül föl. Ezt a zeneiséget ismerte fel Pető Zoltán, erdélyi származású zeneszerző. A szimfonikus zenei kíséretre komponált művet a Városunkért Polgári Társulás által szervezett zenés irodalmi est során mutatták be a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban.
A szimfonikus zenekari kísérettel színpadra vitt verseket Mórocz Virág, Baross Loretta és Derzsi György énekelték el, az egyes zenei betétek között Ollé Erik olvasott Ady verseiből, és mindehhez a zenei kíséretet Tatabánya Város Szimfonikus Zenekara biztosította, akik közösen az énekesekkel olyan csodát varázsoltak a színpadra, amely méltó emléket állított Ady Endre életművének.
A koncertre a Ma7 médiacsalád Múzsa című műsorának stábja is kilátogatott, nézzék velünk az eseményről készült összefoglalónkat!