30 évnyi válogatás a szlovákiai magyar képzőművészetből
L’art pour L’art, avagy Művészet a művészetért. Ezzel az egy mondattal ki tudjuk fejezni mindazt, ami a művészetet művészetté teszi, hiszen leginkább művészettel lehet a szépet és az értékeset kifejezni. Ezért alkotnak a festők, a szobrászok, a grafikusok, hogy az ember megtalálja bennük a lelki szépséget, a boldogságot és a megnyugvást. Hogy megtaláljuk benne a különlegest és a mást. Hogy az alkotó és az alkotás végül eggyé váljon. Talán ezt (is) szerették volna elérni a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete elnevezésű szervezet tagjai, akik a 2019-es év végén létrehozták a 30 év a szlovákiai magyar képzőművészetből című kiállítást neves felvidéki alkotók műalkotásaiból. A Múzsa stábja is szomjazott a művészeti kultúrélményre, így ellátogattunk a kiállításra. Nézze velünk az ott készült összefoglalót.
A kezdeti törekvések a szlovákiai magyar művészek szervezetbe való tömörülésére már az 1989-es évben megtörténtek. Maga a szervezet 1990-ben alakult meg Csehszlovákiai Magyar Képzőművészek Társasága néven, amelynek egyik alapító tagja Kopócs Tibor, grafikus, illusztrátor, festő, aki 1998 és 2002 között a társaság elnöke is volt. A szervezet 1993-ban Szlovákiai Magyar Képzőművészek Társasága nevet vette fel a szlovák állam megalakulása után.
Kopócs Tibort 2014-ben újra megválasztották a szervezet elnökévé, és még ebben az évben Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete néven megújította és újra szervezte a társaságot. 2018-ban M. Kiss Márta vette át a stafétát, így megtörtént a generációváltás és előtérbe kerültek a jelenkori fiatal művészek.
A kiállított tárgyak között szerepel grafika, akril festmény, mandala, kézzel készült gyöngyékszerek, szobrok és egyéb művészeti alkotások. A szervezők kiadtak egy katalógust is, amely a kiállítók műveiből áll össze, s egyfajta képet ad a művészek stílusáról, érdeklődéséről.