Szlovákia műemlékeinek hanyatlását mutatja be a pozsonyi kiállítás - KÉPEKKEL
Szlovákia kulturális- és természeti örökségének aktuális állapotát térképezi fel Tomáš Hulík szlovák dokumentumfilmkészítő és fényképész legújabb pozsonyi kiállítása.
A Szlovák Nemzeti Múzeum épületében december 17-én nyílt meg az Odvrátená strana Slovenska (Szlovákia másik oldala) című kiállítás, melynek keretében Tomáš Hulík szlovák dokumentumfilmkészítő és fényképész Szlovákia kulturális- és természeti örökségének aktuális állapotát mutatja be.
A tárlat a szomorú valóságba nyújt betekintést. Szlovákia árnyoldalait térképezi fel, és a ránk hagyott örökség megőrzésének figyelmen kívül hagyását.
A rendhagyó pozsonyi kiállítás célja bemutatni, milyen kárt okoztunk Szlovákia természeti- és kulturális örökségén az elmúlt évtizedek alatt. A kiállításnak egyben tükröznie kell azt is, milyen változást akarunk, és milyen országot szeretnénk – mondta a tárlat megnyitóján Branislav Panis, a Szlovák Nemzeti Múzeum vezérigazgatója.
A Szlovákia másik oldala című kiállítás egyrészt a romos állapotban lévő értékes műemlékeinket mutatja be, ugyanakkor a környezetvédelem és az ipari építészet témájával is foglalkozik.
A kiállítást Tomáš Hulík tíz éves munkája előzte meg, amely során egy azonos tematikájú dokumentumfilmet forgatott.
A pozsonyi kiállítás 230 fényképen, térképen és más tényanyagon keresztül mutatja be az ország természeti- és kulturális kincseinek jelenlegi állapotát. Felidézi, ahogy a totalitárius rendszer rányomta bélyegét a körülöttünk levő környezetre, annak anyagi kultúrájára, ahogy az emberek gondolkodására is.
– mondta Tomáš Hulík.
A kiállítás megnyitóját online közvetítették:
Hulík nagyméretű fényképen mutatja be, hogyan zajlottak a föld- és vagyonelkobzásokat, illetve államosítások 1948 után, amelyek következtében megszakadtak az emberek kapcsolatai atyai örökségükkel, saját földjeikkel, házaikkal, falvaikkal és műemlékeikkel.
A tárlat ugyanakkor azt is bemutatja, milyen hatalmas környezeti terheket rót erdőinkre, természeti erőforrásainkra az iparosítás erőltetése az '50-es években.
A szlovák fényképész emellett dokumentálta a szocialista realizmus stílusában épült szlovákiai beton-monumentumokat, és számos olyan egyedi építészeti alkotást, amelyek jelenleg lassan az elenyészetté, avagy a fejlesztők zsákmányaivá válnak.
A pozsonyi kiállításon megismerhetjük, ahogy a történelmi fordulatok következtében értékes műemlékeink – a nemesség ősi lakóhelyei (várak, kastélyok, uradalmak) - váltak tulajdonosaik nélkül fosztogatások tárgyává, javítóintézetek, menházak székhelyeivé, vagy földműves szövetkezetek raktáraivá.
A kiállításon megtekinthető fényképek bizonyítják, hogy az 1989 után jött restitúció sem igazolta a reményeket. Jelenleg az állam kezében lévő kulturális örökségek is bajban van.
„Jelenleg minden negyedik kulturális műemlék megbontott- vagy roskatag állapotban van. Az eredeti szlovákiai falvak, telepek, hegyi tanyák lassan eltűnnek. A gyógyvízforrások országában értékes fürdőlétesítmények pusztulásának lehetünk tanúi” – emelte ki Hulík.
A kiállítás egy történetet mesél el arról, mit örököltönk, mit vesztettünk el, és mit is csinálunk valójában Szlovákiában. Branislav Panis szerint a tárlat szomorú képe a valóságnak.
A természeti- és kulturális örökségünkhöz való kapcsolatunkat mutatja be, és ahogy viszonyulunk őseink legnagyobb értékeihez. Így rendkívül tanulságos lehet mindenki számára.
Íme néhány fotó a kiállításról:
A kiállítás 2021. május 23-ig tekinthető meg.