2020. január 31., 08:21

Lépjen be az illúzió világába!

A főváros izgalmas művészeti látnivalói között szerepel Matej Krén szlovák képzőművész Pasáž (Átjáró) nevezetű installációja, amely a Pálffy-palotában székelő Pozsonyi Városi Galéria (Galéria mesta Bratislavy) termeiben tekinthető meg.

Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: visitbratislava.com

A Pasáž (Átjáró) nevezetű egyedülálló installáció a fiatalabb generáció figyelmét fogja leginkább felkelteni, mivel kiváló helyszínként szolgálhat egy igazi művészi selfie elkészítéséhez. Eme különleges átjáró alkotója könyvek és tükrök segítségével a végtelen tér illúzióját kelti. Matej Krén Pasáž nevezetű installációja a leglátogatottabb alkotások közé tartozik Szlovákiában.

Könyvekkel borított lift

A galéria előcsarnokában elsőként a Semiolift nevezetű installációt csodálhatjuk meg, amelyet szintén Matej Krén jegyez. Valójában egy 13 méter magas liftről van szó, melynek falai – aljától a tetejéig – könyvekkel vannak beborítva. Megépítéséhez 17 ezer darab könyvet használtak fel, a munkálatok pedig több hétig tartottak.  

A felvonó kabinja amolyan szimulációs belső térként működik, ahol a látogatók virtuálisan megtapasztalhatják a lift mozgását a könyvtengelyen belül. Mihelyst bezáródnak az ajtók, a liftben elhelyezett képernyőkön a könyvek mozgásba kezdenek, eközben a felvonó kissé rázkódik és zörög. A látogatónak az az érzése, hogy több emeleten keresztül halad felfelé, a valóságban azonban mindvégig egy helyben áll. A felvonó és annak mozgása tehát csak puszta illúzió.

Pasáž (Átjáró)

A művész 2004-ben ajándékozta a Pozsonyi Városi Galériának. Azóta is a galéria állandó kiállításának része, és a 20. század második feléből származó legismertebb szlovák alkotásnak számít.

Az installáció, amely tükrökből és több mint 12 ezer könyvből áll, a végtelen tér illúzióját kelti. Az itt látható könyvek különböző szlovákiai könyvtárakban lettek kiselejtezve, a mű részeként azonban újból életre kelnek.

Ahogy haladunk végig a keskeny sötét sétányon, több ezer könyv között találjuk magunkat, ami valóban lenyűgöző hatást kelt. Az ember szinte beleszédül a látványba. És habár gyanítjuk, hogy nem leselkedik ránk semmilyen veszély, mégis félelmet érezhetünk annak hatására, hogy nem látunk szilárd talajt a lábunk alatt.

Az installáció egy olyan világot képvisel, ahol sem az érvek, sem a logikus megoldások nem érvényesek. Az illúzió valósággá válik, a valóság pedig illúzióvá. A Pasáž minden látogatót megérint függetlenül attól, műkedvelőről van-e szó, avagy sem.

Pasáž Mnemocinema

Az említett művészi átjárót szorosan egymásra rakott, valódi könyvek alkotják, a Pálffy-palotában azonban megtekinthető a Pasáž Mnemocinema nevezetű installáció is, amely az eredeti alkotás alapgondolatával dolgozik.

Ennek az új átjárónak a falait is több ezer könyv borítja, ám ez esetben illuzórikus kivetítésről van szó, amely tizenhat LCD-monitoron keresztül zajlik (ha belépünk a keskeny sétányra a monitorokon látható könyvek mozogni kezdenek).

Tükör és könyvek

Matej Krén alkotásaira a tükör és a könyv egyedi művészeti felfogása jellemző. E két tárgy segítségével magával ragadó, de ugyanakkor nyomasztó hatású környezetet teremt az alkotó, amely valahol a valóság és az illúzió, a fizikai- és a virtuális világ közötti határon helyezkedik el.

Krén munkái túlmedializált társadalmunk folyékony jelenét tükrözik vissza. Műveiben az informatizált és modern technológiákkal teli világunkra reagál. Alkotásaival a jelenlegi posztindusztriális korszakról kíván vitát nyitni, illetve a való világ médiafikcióra való fokozatos felcseréléséről.

A trencséni származású Matej Krén (1958) ikonikus Pasáž nevezetű alkotása számos külföldi elismerést szerzett, az installációról készült fényképek pedig a legismertebb nemzetközi képzőművészeti magazinokban jelentek meg.

Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.