2025. július 19., 09:28

A szivárvány ötmillió árnyalata – KÉPEKKEL

Szivárvány címmel Szakáll Mária vadonatúj kompozícióinak tárlatmegnyitóját tartották csütörtökön a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeum kiállítótermében. A festmények szeptember 6-ig tekinthetők meg.

szakall-maria
Galéria
+17 kép a galériában
Szakáll Mária
Fotó: Lacza Gergely

Az első benyomás: élénk színek, jókedv, optimizmus, vibrálás és pozitív energia a vásznakon, na és persze sok látogató, rokonok, barátok, ismerősök és – szerintem – nem kevesen vannak, akik úgymond „messziről” csodálják a művésznő alkotásait, hiszen Szakáll Mária kiállításainak megnyitója mindig telt házas esemény. A népszerű könnyűzenei formációk esetében őket rajongóknak nevezik, és bizony képzőművészek esetében még a színvonal sem garancia erre.

Azonban az a tény, hogy a művészi kvalitások és a közönség ízlése így találkozik, mindenképpen az alkotót dicséri.

tilajcik-edit
Tilajčík Edit
Fotó:  Lacza Gergely

A kiállításmegnyitó előtt volt szerencsém pár szót váltani a zenei körítést nyújtó muzsikusokkal, Bertók István, Harmónia- és Liszt-díjas zongoraművésszel és Kotiers András szaxofonossal. Az utóbbi említette, hogy amikor zenei inspirációkat, illetve a megfelelő dal(ok) kiválasztásához segítséget remélve a festőművésznél rákérdezett a kiállított festmények címére, Mária nem tudott segíteni, hiszen a kiállított műveknek nem adott címeket. Ezzel tehát biztosan nem könnyítette meg a muzsikusok dolgát, de a két örökzöld, a Harold Arlen által jegyzett és Judy Garland által világsikert aratott Over The Rainbow (A szivárvány fölött) és a Bob Thiele és George David Weiss által írt What a Wonderful World (Milyen csodálatos a világ), amelyet Louis Armstrong vitt sikerre, teljes mértékben illeszkedett a kiállítás hangulatához. A megnyitó végén maga Szakáll Mária is megköszönte a csodálatos előadást.

bertok-istvan-es-kotiers-andras
Bertók István és Kotiers András
Fotó:  Lacza Gergely

A zenei indítást követően az esemény háziasszonya, Tilajčík Edit először Szakáll Mária eddigi életútját és sikereit ismertette.

szakall-maria-festmenyei
Szakáll Mária festményei
Fotó:  Lacza Gergely

Szakáll Mária festőművész Dunaszerdahelyen született és a mai napig a városban él. Tanulmányait a Pozsonyi Iparművészeti Középiskola fényképészeti szakán végezte, majd a Pozsonyi Comenius Egyetem Bölcsészettudományi Karán művészettörténetet tanult. A Csallóközi Népművelési Központban dolgozott grafikusként és rendezvényszervezőként, majd szabadúszó művészként tevékenykedett. Munkássága a festészet, a fényképezés, a reklámgrafika területére terjed ki.

Aktívan támogatja a fiatal tehetségeket, köztük két lányát és unokáját is. Alelnöke a Kortárs Magyar Galériának, ahol kurátorként is rendszeresen szerepel. Számos egyéni és csoportos kiállítása volt Szlovákia- és Magyarország-szerte, de osztrák és francia közönség is gyönyörködhetett alkotásaiban. A szívének legkedvesebb tárlatai a két lányával közösen összeállított kiállítások, illetve a három generáció közös kiállítása volt. Művészetében a virágok színeinek megörökítése, a természet színpompás világa központi szerepet játszik. Ami a művésznő festővásznairól visszaköszön, olyan, mint a tánc, amely a családja mellett ma is az életét teljessé teszi”,

fogalmazott Tilajčík Edit, aki ezután felkérte a kiállítás kurátorát, Szakáll Mária lányát, Szakáll Kolčák Noémit, hogy méltassa az alkotót.

szakall-maria-festmenyei__0
Szakáll Mária festményei
Fotó:  Lacza Gergely
A művésznő a kezdetektől fogva inklinál a XX. század másik felében kialakult amerikai absztrakt expresszív művészet iránt. A múltban szenvedéllyel experimentált olyan festékekkel is, amelyek a '80-as években elérhetőek voltak, és nagy kihívással járt festeni velük. Intuitív érzéke van az absztrakt festészethez. Lenyűgözték azok az új kifejezésmódok és alkotási módok, mint a drip painting (a festék csöpögtetése), vagy az expresszív ecsetvonások, vagy a nem tipikus eszközökkel (például kreditkártyával) festett vonások. Az absztrakt művészet bonyolult a látszólagos egyszerűségében, ez nagyon fontos”

- emelte ki Szakáll Kolčák Noémi.

szakall-kolcak-noemi
Szakáll Kolčák Noémi
Fotó:  Lacza Gergely

Mint ahogy senki sem emlékszik rá, így biztosan az alkotó sem, hogy mikor látott először életében szivárványt, jegyezte meg a méltató, aki az égi jelenséggel kapcsolatban kifejtette, hogy az emberiség történelme során rendkívül sok érdekes információ, hiedelem és tudás halmozódott fel a szivárvánnyal kapcsolatban, de ő most úgy döntött, hogy ezek közül csak egyre fókuszál.

A néphiedelem sokféle reakciót produkált a szivárvánnyal kapcsolatosan. Imádok bonyolultan gondolkodni, analizálni és főleg magyarázatokat keresni és kutatni, de mégis a legegyszerűbb mesebeli képzelet fogott meg. Valaha úgy hitték az emberek, hogy a szivárvány földet érő két végében kincset találnak. És ez a kincs most itt van.”
nagy-ivan
Nagy Iván
Fotó:  Bertók István és Kotiers András

A Csallóközi Múzeum igazgatója Nagy Iván hangsúlyozta, hogy az intézménynek kitűnő kapcsolata van a művésznővel, annak ellenére, hogy esetleg egy másik, egy testvéri intézményrészhez kötődik hivatalosan, mégis kitűnő a kapcsolat, amelynek egyik ékes bizonyítéka, hogy itt van a kiállítása. Ezenkívül még egy közös dolgot emelt ki, ami számára is nagyon fontos. Ez nem más mint a tánc szeretete.

szakall-maria-festmenye__1
Szakáll Mária festménye
Fotó:  Lacza Gergely
Ez egy nagyon szép és megható nap számomra. Ez már a negyedik vagy ötödik alkalom, hogy kiállítunk és mindig sokan vagytok rám kíváncsiak. Na, ezt nagyon köszönöm, mert tulajdonképpen enélkül nem igazán látnám értelmét, hogy az ecsetet megfogjam. Nem is hiszitek el, hogy mekkora hatással vagytok rám. Köszönöm a múzeumnak ezt a lehetőséget, hogy ismét kiállíthatok itt. Köszönöm a rokonoknak, barátoknak, hogy egész idáig úgy álltatok a dolgaimhoz, a művészetemhez, hogy buzdítottatok. És hát köszönöm a családomnak, különösen a férjemnek, aki több mint 50 éven át az életem táncpartnere, hogy eddig bírta ezt a »szambázást«, most már rátérhetünk a »tangóra«. Mint ahogy mondta az egyik táncmesterünk, nagyon-nagyon régen, amikor tizenévesek voltunk, hogy most fogunk tangózni, de istenigazából a tangóhoz meg kell érni”

- mondta Szakáll Mária. Rátekintve a kiállított képekre, s amennyiben azok már a tangó korszakának részei, úgy biztosak lehetünk abban, hogy ez a korszak is legalább 50 évig fog tartani, mert a lendület és a stílus a régi, maximum a műfaj módosult cseppet...

szakall-maria-festmenye__0
Szakáll Mária festménye
Fotó:  Lacza Gergely
a-kozonseg
Galéria
+17 kép a galériában
Megosztás
Címkék