Kovácsné kivan
Nagy örömmel fogadtam karácsonyi ajándékként Rácz Zsuzsa Kovácsné kivan című új regényét. Olvastam ugyanis az elsőt, az Állítsátok meg Terézanyut! és a másodikat, a Nesze neked Terézanyu! címűt is, amelyek azonnal sikerkönyvek lettek, az elsőből film is készült. Az előző regények nagyon elnyerték a tetszésemet, és az újabb sem okozott csalódást. Sőt! Úgy látszik, mások is így vélekednek, mert az év vége felé megjelenő regény karácsonyig megérte a második kiadást is.
Rácz Zsuzsa különleges alakja a kortárs magyar irodalomnak. Humorával az élvonalban jár. Emellett pedig nagyon komoly témákat feszeget, s ezek nem vesztenek súlyukból a viccesre vett elbeszélésben.
Amellett, hogy megnevettetnek, el is gondolkoztatnak. S ez nagyon hasznos minden generáció számára. Az én korosztályom - visszatekintve a pályakezdésre, ezzel együtt a férjhezmenetelre, az anyaságra, a családon belüli és a munkahelyi helytállásra - keserédes mosollyal tudatosítja, hogy sajnos az ő korában nem voltak ilyen forradalmian haladó nézetek, amelyeknek alkalmazása megkönnyítette volna az életüket. A mai fiatalok pedig rengeteget tanulhatnak a könyv főhősének példájából, meríthetnek tapasztalataiból, tetteiből szókimondásából.
Miről is szól ez a regény? Az eddig leírtakból is kisejlik: elsősorban a nőkről. De nehogy azt higgye valaki, hogy amolyan lányregényről beszélünk. Nőknek, férfiaknak egyaránt érdekes, tanulságos és hasznos olvasmányról van szó. Mert ha családalapítás, anyaság a központi téma, kézenfekvő, hogy a férfi is részese mindennek.
De nem mindegy, ki mennyire veszi ki a részét a közösből. Az se mindegy, hogy maga a nő hogy éli meg a saját szerepét. Hogy elfogadja-e, amit évek (évszázadok) óta a nőkbe sulykoltak, hogy ők a gyengébb nem, az otthon melegét biztosító egyed, férjük pedig az uruk, parancsolójuk… Hálistennek ez a norma mára már megingott. De nem eléggé. Mert a kismama élete sokkal nehezebb, mint ahogy a kívülállók gondolják, sőt elvárják. Az író így vélekedik erről:
A legrosszabb pedig a bűntudat: más biztosan jobban csinálja! A férj iránt tanúsított csökkentett figyelem is önvádat ébreszt, s ezt még tetézi, ha a férj is számon kéri igényeinek figyelembe vételét.
Az enyhet adó alvás, amiből a legkevesebb jut egy nőnek a szülés után, még inkább nehezíti a mindennapi teendőket, a kisbaba ellátását, a háztartási munkák elvégzését.
A bölcsőde és az óvoda sem a legjobb szakasz a család életében. Nem tudni, ki viseli nehezebben az addigi napi 24 órás szoros kapcsolat megszakadását: a gyermek vagy a szülő.
Nem baj, ha már említettem, megismétlem újra, hogy a férfiak számára is felettébb hasznos elolvasni ezt a könyvet. Mert érdekes megközelítésből ismerhetik meg jobban a nőt, akivel élnek, aki a gyermekük életét óvja fáradhatatlanul és bele- belefáradva nap mint nap. A nőolvasók pedig erőt meríthetnek belőle, megtudhatják, hogy bizony mások se csinálják jobban, mert senki sem tökéletes, mások sem tökéletesebbek, mint ők maguk. Még egy idézet a végére:
Ha tehát jókat akarsz vihorászni, emellett még okulni is, olvasd el ezt a könyvet!
(Megjelent a Felhő Café Könyvek Kft. kiadásában 2023-ban.)