Király Anikó felfedi A bazilika titkát. Avagy miért szeretünk borzongani
Új könyvvel, egy történelmi fantasyval jelentkezett Király Anikó, mátyusföldi ifjúsági író. A szerzővel A bazilika titkáról beszélgettünk.
Király Anikó a Felvidék legsikeresebb ifjúsági szerzőinek egyike. A mátyusföldi Feketenyékről származó írónő roppant termékeny időszakot tudhat maga mögött, gyors egymásutánban tudott jó lendületet venni és több ifjúsági könyvet is kiadni.
A tavalyi évben megjelent Balatoni sellő kötet után Anikó a nyár elején egy négykezes, kedves kamasztörténettel jelentkezett – Erdős Zsuzsannával közösen írták meg a Palacsinta éjfélkor című regényt, amelyben egy lány és egy fiú hangja szólal meg párhuzamosan ugyanazt a történetszálat követve. Ezenkívül Fellinger Károly mátyusföldi szerző Kenyérbélvirág című mesekönyvét is illusztrálta.
A sellő és a palacsinta történetek után Király Anikó egy történelmi fantasyval jelentkezik a könyvpiacon. Ő maga is csak a napokban kapta kézbe a legújabb kiadványt. A Bazilika titka című fantasyt a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon mutatják be először szeptember 28-án, szombaton. A szerző 15.00-tól dedikál, majd 17.00-kor lesz egy beszélgetés is, ahol részletesebben mesél a könyvről. Portálunknak azonban hamarabb is beszámolt az alkotás folyamatáról.
A bazilika titka egy történelmi fantasy. Keverednek benne a valós tények a képzeletemben létező világgal. A könyv a 19. század legvégén játszódik. A Fausztusz család sorsát kíséri nyomon, akknek az a feladata, hogy megvédjék a monarchia népét a természetfeletti lényektől – mesél a szerző.
1898-ban járunk. Az Osztrák-Magyar Monarchia Sissi temetésére készül, Ferenc József pedig kézhez kapja az általa gyűlölt kiadványt, az Éjféli Rémmondó legújabb számát. A lap olyan hátborzongató lényekről ad hírt, amelyek a legtöbb esetben a képzelet szüleményei. Ám vannak olyan teremtmények, amelyek valósak és veszélyesek: az éj leple alatt emberekre vadásznak. A Fausztusz család megbízatása évtizedek óta az, hogy ezeknek a nyomában legyen, és vigyázzanak, ne derüljön fény a létezésükre. Hűséget fogadtak a császárnak, ám ez a hűség most megtörni látszik.
Levente, a legifjabb Fausztusz bármire képes lenne, hogy gyógymódot találjon édesanyja rejtélyes betegségére, még akár arra is, hogy lepaktáljon természetfeletti erőkkel. Eközben Lili, a húga, akire elrendezett házasság vár, olyan sorsfordító titkot tud meg, mely szökésre készteti. A Fausztusz családnak nem csupán a jelenét, de a múltját is ködbe burkolt történések szegélyezik.
Mindeközben Lőrinczi Hedvig, egy talpraesett lány, akinek fogalma sincs arról a világról, amelyet Fausztuszék rejtegetnek, egyetlen dologra vágyik, arra, hogy olyan szabadon élhessen, mint eltűnt nagyanyja, akit halottlátó szeánszai miatt mindenki sarlatánnak nevezett. Hedviget, a lázadó természete azonban bajba sodorja, s hamarosan egy szigorú bécsi intézetben találja magát. A fiatalok sorsát pedig mintha egy láthatatlan kéz összefonná.Vannak, akik az igazságot keresik, és vannak, akik elfedik azt. A két világ határán pedig ott magasodik az esztergomi bazilika, amelynek mélységes titka mindannyiuk életét felforgatja.
– magyarázza az alkotás folyamatát a szerző. Hozzáteszi, mivel a kiadó sok munkát levesz egy író válláról, ezért viszonylag nyugodtan tudott írni, még ha sok könyve is jelent meg mostanában. A szerkesztéssel azért nagyon sok munka van, meg úgy általában egy könyv megírása azért igencsak munkás feladat.
„Az az egyik kedvencem a folyamatban mikor leülünk a szerkesztőmmel, Edinger Katával, aztán átbeszéljük az egész sztorit. Ő friss szemmel látja a történetet, meg tudja mondani, mi az, ami nem gördülékeny benne” – magyarázza Anikó. Mindenképpen ifjúsági kötetként tartja számon a Bazilika titkát. Tizennégy éven felettieknek ajánlja, de bátran olvashatják felnőttek is, hiszen van benne kaland, nyomozás, borzongás, szerelem, vagyis mindenféle jó.
– válaszol Anikó arra a kérdésre, hogyan készül az őszi és adventi időszakra.