Pozsonyban látható a kínai agyaghadsereg
Szeptember 24-től a kínai agyaghadsereg katonái láthatóak a pozsonyi Eurovea bevásárlóközpontban. Az egyik legismertebb kínai műemlékegyüttes először kerül bemutatásra Szlovákiában, az akció főszervezője a pozsonyi Konfucius Intézet. A kiállítás a pozsonyi Kínai Népköztársaság Nagykövetségének védnöksége alatt, a Kínai Népköztársaság megalakulásának évfordulója alkalmából lett megrendezve. A terrakotta harcosok valósághű másolatait október 7-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
A mai naptól kezdődően a pozsonyi Eurovea bevásárlóközpont több pontján is megtekinthetik az ideérkező látogatók a híres kínai agyaghadsereg katonáinak valósághű másolatait. A szobrok kis csoportokban vannak elhelyezve a bevásárlóközpont több területén, minden részlegnél rövid leírás található a kiállított tárgyakkal kapcsolatban (szlovák és angol nyelven).
A legnagyobb szoborcsoport a bevásárlóközpont középső részén látható. Ezen a helyen a kínai agyaghadsereggel kapcsolatos történelmi dokumentumfilmeket is vetítenek az érdeklődök számára.
Megtekinthetőek többek között a térdelő íjász, gyalogoskatonák, középszintű- és magas rangú tisztek terrakotta szobrai. Megtudhatjuk továbbá, hogy a kiállításon látható szobrok kisebb-nagyobb méretei az illető személy rangjára utalnak. A hadseregből a magas rangú tisztek szobrai a legmagasabbak (kb. 190 cm). Ezek a szobrok tábornokokat ábrázolnak, és csupán néhány (legfeljebb tíz) darab maradt fenn belőlük. Nagyságukkal és gesztusaikkal is kiemelkednek a többi szobor közül, és ezzel is utalnak viselőjük magas tisztségére, hatalmára és eleganciájára.
Tudnivaló, hogy a jelenleg szürkés, vagy sárgásbarna színű katonák eredetileg különböző színekben pompáztak. A fennmaradt adatok alapján rekonstruálható, hogy a magas rangú tisztek uniformisának felsőrésze sötétlila volt, alsórésze cinóbervörös. A tábornokok nadrágja zöldszínű volt, spicces lábbelijük fekete, fejfedőjük pedig barna színű.
„A kínai agyaghadsereg” címszó alatt az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét „őrző” agyagkatonák, lovak, kocsik és zenészek szobrait értjük. A hadsereget Csin Si Huang-tivel temették el i. e. 210-209-ben. Az egész építmény, és az említett terrakotta szobrok célja volt biztosítani a császár uralmát a túlvilágon is.
A agyagszobrokat helyi földművesek, teljesen véletlenül, kútásás során fedezték fel 1974-ben, Kína északkeleti részén fekvő Senhszi tartományában. A lelet nagyjából 8000 terrakotta katonából, 130 szekérből, és több száz terrakotta paripából áll.
A figurák magassága 184-197 centiméter között változik, mégpedig attól függően, milyen szerepet – rangot, töltöttek be a hadseregben. Az egyes szobrok nem csak magasságukkal jelzik rangi hovatartozásukat, de egyenruhájukkal és hajviseletükkel is. A szoborcsoportban különböző alakokat láthatunk megelevenedni: katonák, parasztok, lovak, hivatalnokok, akrobaták, lány-szobrok, erőművészek és zenészek. Az elkészült figurákat később pontos katonai alakzatban helyezték el az árkokban, ugyancsak rangjuk alapján.
A terrakotta hadsereg korábban már Budapesten is vendégeskedett. 1988-ban a Magyar Nemzeti Múzeumban 33 tárgy, többek között kilenc harcos, két ló és egy rekonstruált harci szekér szerepelt a tárlaton. Majd 2011-ben újból Budapesten voltak láthatóak az első kínai császár katonáinak valósághű másolatai is.