Pál István „Szalonna” visszatért Dunaszerdahelyre
Míg tavaly a kiváló prímás Pál István „Szalonna” a Magyar Állami Népi Együttes egyik zenei szerkesztőjeként és hangszereseként lépett fel a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ színpadán, tegnap a bandáját hozta el egy fergeteges ünnepi népzenei koncertet adva, s egyúttal megköszönve a szervezők bizalmát és a közönség szeretetét.
A fellépés a művelődési ház 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére megrendezett négynapos ünnepségsorozatának eseményeként, s egyúttal a Folklór a Csaplárban program részeként valósult meg. A programot az intézmény igazgatónője, Takács Tímea 2022-ben indította útjára.
A Folklór a Csaplárban program célja az, hogy olyan rendezvények és események valósuljanak meg a helyszínen, amelyek bemutatják és népszerűsítik a magyar népi kultúra sokszínűségét, ezzel is erősítve a magyar identitástudatot.
A Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban nagyon fontosnak tartják a hagyományápolást és azt, hogy a népi hagyományokat a fiatal generáció is megismerje. Mindehhez hozzájárulnak a már megvalósult és a jövőben tervezett koncertek, kiállítások, konferenciák, beszélgetőestek és vetítések is, mondta Bíró Éva, a rendezvény háziasszonya.
A Magyar Örökség díjjal kitüntetett Pál István „Szalonna” zenekarát a Kárpát-medence népzenéjének a szeretete hívta életre, melynek először „tanítványai”, majd „tanítói” lettek, ugyanis a népzenét hivatásukként választották, amelyre küldetésként tekintenek, hiszen nemcsak a Kárpát-medence magyarságának mutatják meg magas színvonalon a magyar népzene csodálatos világát és kincseit, hanem az egész nagyvilágban sikerrel szerepelnek.
Muzsikájuk sajátos örömzene, amely elsődleges küldetésként egyfelől hordozza és örökíti a magyar népzene „génjeit”, de éppúgy bemutatja a velünk közösségben vagy szomszédságban élő népek, nemzetségek, etnikumok muzsikáját.
Műsoraikban igyekeznek bőven meríteni az egyes tájegységek népzenei világából, bemutatva az egész Kárpát-medence népzenei örökségét. Az „Éljen a magyar szabadság!” című műsoruk alkalmával sem volt ez másként, persze a zenei összeállítások szervesen illeszkedtek az ünnephez.
– foglalta össze a repertoárválasztás körülményeit a zenekarvezető.
A koncert egy Bukovinából való 48-as népdallal indult Pál Eszter énekével, majd folytatódott a székelység népzenei kincsének bemutatása a moldvai csángó, a gyimesi, a felcsíki a Székelyudvarhely környéki és a Maros-menti népzene bemutatásával.
– mesélte Pál István „Szalonna”.
Ezután a gömöri botos táncokat megelevenítve megszólalt az elmúlt esztendőben hungarikummá vált tárogató, amely szorosan kötődik a szabadságharcos nótákhoz is, így természetesen a Kossuth-nóták is felcsendültek.
A műsor további részében különböző tájegységek muzsikáit hallhattuk, majd záróakkordként a zenekar és a közönség együtt énekelte el nemzeti imánkat, a Himnuszt.
Pál István „Szalonna” 2015-ben vehette át a Liszt Ferenc-díjat, 2017-től tevékenykedik a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetőjeként, 2019-ben pedig Magyarország Érdemes Művésze lett.
A zenekar tagjai:
- Pál István „Szalonna” – hegedű, ének
- Pál Eszter – ének
- Gombai Tamás – hegedű
- Gera Attila – fúvós hangszerek
- Karacs Gyula – brácsa
- Ürmös Sándor – cimbalom
- Doór Róbert – nagybőgő