2024. március 14., 12:04

Pál István „Szalonna” visszatért Dunaszerdahelyre

Míg tavaly a kiváló prímás Pál István „Szalonna” a Magyar Állami Népi Együttes egyik zenei szerkesztőjeként és hangszereseként lépett fel a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ színpadán, tegnap a bandáját hozta el egy fergeteges ünnepi népzenei koncertet adva, s egyúttal megköszönve a szervezők bizalmát és a közönség szeretetét.

pal-istvan-szalonna-es-bandaja-05
Galéria
+9 kép a galériában
Pál István Szalonna és bandája
Fotó: Lacza Gergely

A fellépés a művelődési ház 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére megrendezett négynapos ünnepségsorozatának eseményeként, s egyúttal a Folklór a Csaplárban program részeként valósult meg. A programot az intézmény igazgatónője, Takács Tímea 2022-ben indította útjára.

A Folklór a Csaplárban program célja az, hogy olyan rendezvények és események valósuljanak meg a helyszínen, amelyek bemutatják és népszerűsítik a magyar népi kultúra sokszínűségét, ezzel is erősítve a magyar identitástudatot.

A Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban nagyon fontosnak tartják a hagyományápolást és azt, hogy a népi hagyományokat a fiatal generáció is megismerje. Mindehhez hozzájárulnak a már megvalósult és a jövőben tervezett koncertek, kiállítások, konferenciák, beszélgetőestek és vetítések is, mondta Bíró Éva, a rendezvény háziasszonya.

biro-eva
Bíró Éva
Fotó:  Lacza Gergely

A Magyar Örökség díjjal kitüntetett Pál István „Szalonna” zenekarát a Kárpát-medence népzenéjének a szeretete hívta életre, melynek először „tanítványai”, majd „tanítói” lettek, ugyanis a népzenét hivatásukként választották, amelyre küldetésként tekintenek, hiszen nemcsak a Kárpát-medence magyarságának mutatják meg magas színvonalon a magyar népzene csodálatos világát és kincseit, hanem az egész nagyvilágban sikerrel szerepelnek.

Muzsikájuk sajátos örömzene, amely elsődleges küldetésként egyfelől hordozza és örökíti a magyar népzene „génjeit”, de éppúgy bemutatja a velünk közösségben vagy szomszédságban élő népek, nemzetségek, etnikumok muzsikáját.

Műsoraikban igyekeznek bőven meríteni az egyes tájegységek népzenei világából, bemutatva az egész Kárpát-medence népzenei örökségét. Az „Éljen a magyar szabadság!” című műsoruk alkalmával sem volt ez másként, persze a zenei összeállítások szervesen illeszkedtek az ünnephez.

pal-istvan-szalonna-es-bandaja-02
Pál István Szalonna és bandája
Fotó:  Lacza Gergely
Igyekszünk a koncertünket mi is olyanra formálni, hogy a 48–49-es hősök megemlítésre kerüljenek, de olyan a mi történelmünk, a népzenénk és a kultúránk is, hogy lényegében minden egyes népdalunkban benne van a sorsunk, hiszen a születéstől a halálig végigkövetik az életünket és olyan sok minden történt velünk ebben az ezerpárszáz esztendőben a Kárpát-medencében, hogy a népdalaink ezeket gyönyörűen megmutatják”,

– foglalta össze a repertoárválasztás körülményeit a zenekarvezető.

pal-istvan-szalonna
Pál István Szalonna
Fotó:  Lacza Gergely

A koncert egy Bukovinából való 48-as népdallal indult Pál Eszter énekével, majd folytatódott a székelység népzenei kincsének bemutatása a moldvai csángó, a gyimesi, a felcsíki a Székelyudvarhely környéki és a Maros-menti népzene bemutatásával.

A nemzetünket nemcsak a mai anyaország területén védték, hanem nagyjából Pozsonytól egészen a Gyimesi-szorosig. Ezen a vidéken formálódott a 11. Székely Huszárezred, amelynek katonái először Székelyföldön és Szerbiánál küzdöttek, majd csatlakoztak Bem József táborához és ott védték tovább a hazát és a nemzetet”,

– mesélte Pál István „Szalonna”.

pal-istvan-szalonna-es-bandaja-03
Pál István Szalonna és bandája
Fotó:  Lacza Gergely

Ezután a gömöri botos táncokat megelevenítve megszólalt az elmúlt esztendőben hungarikummá vált tárogató, amely szorosan kötődik a szabadságharcos nótákhoz is, így természetesen a Kossuth-nóták is felcsendültek.

pal-istvan-szalonna-es-bandaja-07
Pál István Szalonna és bandája
Fotó:  Lacza Gergely

A műsor további részében különböző tájegységek muzsikáit hallhattuk, majd záróakkordként a zenekar és a közönség együtt énekelte el nemzeti imánkat, a Himnuszt.

Pál István „Szalonna” 2015-ben vehette át a Liszt Ferenc-díjat, 2017-től tevékenykedik a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetőjeként, 2019-ben pedig Magyarország Érdemes Művésze lett.

A zenekar tagjai:

  • Pál István „Szalonna” – hegedű, ének
  • Pál Eszter – ének
  • Gombai Tamás – hegedű
  • Gera Attila – fúvós hangszerek
  • Karacs Gyula – brácsa
  • Ürmös Sándor – cimbalom
  • Doór Róbert – nagybőgő
biro-eva
Galéria
+9 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.