Pál István Szalonna: A kulturális tájegységeket nem a drótkerítés határozza meg
A kárpátaljai születésű kiváló népzenész Pál István Szalonna visszajáró vendége Dunaszerdahelynek, azonban ezúttal hegedűjét otthon hagyta, hiszen a Mathias Corvinus Collegium Felvidék vendégeként tegnap gondolatait és történeteit osztotta meg velünk.
Az MCC Felvidék részéről Domján Máté volt a vendég kérdezője és beszélgetőpartnere, aki arra volt kíváncsi, hogy a modern világban lesz-e még valaki, aki megéli a hagyományos kultúra elemeit; miként alakult át az elmúlt évtizedekben a hivatásos színpadi népművészet világa és az amatőr táncházmozgalom, illetve hogy a magyar állami források bővülésével tudott-e élni a táncházmozgalom? A beszélgetés során természetesen Kárpátalja magyarságának jelene és jövője is szóba került.
Domján Máté hangsúlyozta, hogy egy új színfoltként hirdetik meg az MCC Felvidék életében a FolkFelvidék című beszélgető estet, melynek első vendégeként hívták meg a Liszt Ferenc-díjas, érdemes és kiváló művészt.
Szülei pedagógusok, a nagyszülei pedig a mezőgazdaságban tevékenykedő parasztemberek voltak.
mondta neveltetéséről a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője, aki 13 éves kora óta tanít gyerekeket népzenére. Ezzel a szellemiséggel tanítják a népzenét a kárpátaljai folktáborban is (az orosz–ukrán háború miatt a legutóbbi két alkalommal a sátorajlaújhelyi Rákóczi Táborban).
fejtette ki Szalonna. A mai kárpataljai helyzettel kapcsolatban hozzáfűzte, hogy az ő dolguk nem az, hogy politizáljanak, hanem hogy a tudásukhoz képest mindenben segítsék az ott élő embereket, akik jelenleg nagy százalékban nők, gyerekek vagy idősebb emberek. Édesapja – mivel már nincs hadköteles életkorban – rendszersen haza tud járni, de azt vette észre, hogy habár az ottani emberek próbálják élni a saját világukat, kezdenek belefásulni a háborúba.
mesélte el a mulatságos, ám mégis keserű történetet Pál István. Eddig még kitartottak a magyar családok, de akik Ukrajna belesejéből érkeznek a határ menti részekre – gondolván, hogy ott nagyobb biztonságban vannak – tele vannak pénzzel és felvásárolják a kárpátaljai magyar házakat, s az ottaniak egyre inkább tudatosítják, hogy ez már nem az a világ, ami volt, mondta a népzenész.
festett szomorú képet Szalonna a jelenlegi állapotokról.
folytatta az est vendége. Domján Máté ekkor megkérdezte, hogy vissza tud-e fordulni ez a folyamat egyáltalán? Erre Szalonna megjegyezte, hogy
Ha kell, akár az ukrán lakossággal közösen, de építeni egy új országot, egy új létet.
Arra a kérdésre, hogy ki a jó zenész, Szalonna azt válaszolta, hogy nincs titok, csak mindenkinek a tudása legjavát és saját magát kell adnia, mert
Egy népzenei műsorban külön csokrokban gyönyörűen megfér egymás mellett a Kárpát-medence egyes tájegységeinek és nemzetiségeinek muzsikája, ha nevén nevezik a dolgot, ecsetelte Pál István.
világított rá Szalonna, aki a Csoóri Sándor Alap kitalálója is egyben. A Csoóri Sándor Alap a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására jött létre és ezen a vonalon nagyon sok professzionális, illetve amatőr együttest támogat, nem kevés a létét is ennek köszönheti.
nyomatékosította Szalonna. A támogatást minden évben egy kicsit úgy formálják, hogy egyre inkább a közösségteremtő programok legyenek fókuszban. Ilyen jellegű támogatása a népművészetnek eddig nem volt, és ugyan szeretjük sajnálni magunkat, de nagyon sok kisgyermeket láthatunk néptáncolni, tehát ezzel nagy baj nincs, véli Pál István. Nagyon sok helyen van táncház és a Felvidék néptáncban is, népzenében is erős, holott mindenki sokáig abban a tudatban volt, hogy ez csak Erdélyre igaz. Nem véletlenül nyerték meg a Felszállott a páva első két évadát is felvidéki népzenészek, mondta példaként.
A FolkFelvidék következő vendége Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, népmesegyűjtő, folklórkutató és előadóművész lesz.