(M)ilyennek látták az új Petőfi-filmet az Ung-vidéken
Az a száznál is több érdeklődő, aki a hétvégi ünnepköri programjaiba a Nagykaposon bemutatott Most vagy soha! új magyar történelmi kalandfilmet is beiktatta, minden bizonnyal azok közé tartozik, akik azt elsőkként láthatták szülőföldjükön, a határon túl, ám még ingyenesen.
Kiss Kolos, a Pont Ma polgári társulás nevében elárulta olvasóinknak, hogyan is nyílt arra lehetőség, hogy pár nappal a budapesti bemutatót követően Ung-vidék szívébe is eljutotta az új Petőfi-film - a Most vagy soha!
A Nemzeti Filmintézettel felvett kapcsolat során Kolost meglepte a lelkes, odaadó, segítőkész hozzáállásuk, örült annak, hogy kirajzolódóban volt egy hosszabb távú együttműködés. A Petőfi 200 – ra betervezett, de 2024 nemzeti ünnepének előestéjére elnapolt bemutatójú Most vagy soha! vetítésével kapcsolatban soha nem remélte volna, hogy sikerülhet akár pár nappal a budapesti premiert követően megkapniuk a jogosultságot (screening jogot). A Nemzeti Filmintézet örült megkeresésünknek, összekötöttek a szlovákiai forgalmazóval.
A filmmel kapcsolatos benyomásairól elárulta, hogy ez egy nagyon nagy körültekintéssel készült film. Kíváncsiságból ugyan belelesett néhány kritikába, de az az érzése, hogy igazából látszódik az alkotáson a meglévő határozott szándék és annak tudatában készítették, hogy nyilván lesz egy réteg, amelyik gáncsoskodásból úgyis talál majd benne kivetni valót, lehet akár tökéletes is a végeredmény. Felelevenítette az első próbavetítést követően megélt érzéseit, benyomásait, amiket egy szóba tömörítve eufóriaként írt le. Meglepő módon, a további vetítések alkalmával is ugyanolyan hatással tudtak rá lenni a látottak, hogy azon kapta magát, hogy elérzékenyült, szüntelen rá tudott csodálkozni a számtalan bravúrra, a lenyűgöző látványvilágra.
A termet és a technikai hátteret a nagykaposi református egyházközség biztosította. A templom szomszédságában lévő központjuk közösségi termébe, az előzetes regisztrációval összhangban 120 széket helyeztek el úgy, hogy mindenki kényelmesen elférjen és ezekből a vetítés során csak egy pár maradt üresen. Kraus Viktor Nagykaposon és Veskócon szolgáló református lelkész a ma7 olvasóival is szívesen megosztotta néhány, a filmmel kapcsolatos gondolatát.
Az említett három maradandó konkrétumon túl a lelkész megemlítette még a kimagasló egyéni színészi teljesítményeket is. Ahogy mondta, érdekes módon a főszerepeket számára egyelőre ismeretlen fiatal színészekre osztották, akik kiállták a próbát, megjegyzi nevüket. Bár a fiktív szál fő figuráját Farkasch főgonoszt, szerinte (is) bravúrosan alakította a régi ismerős, Horváth Lajos Ottó, az Üvegtigris ikonikus büfés Sanyija, vagy az osztrák tábornokot alakító Lukács Sándort is díjazta, továbbá a zseniális Nagy Sándor Józsefet, aki a buzgó kiadót játszotta és aki nem bírta rá Petőfit, hogy eladja neki a Nemzeti dalát, Szerednyei Bélát pedig Landerer-ként. Bárki bármit mond, ez egy nagyon nívós, értékes film – zárta véleményét Kraus Viktor.
Varga Tibor, Kaposkelecsény polgármestere feleségével együtt látta a filmet, mindkettejük elégedett arckifejezése is tükrözte, amit szóban is megerősítettek: tetszett nekik a film. Szerintük kellenek az ehhez fogható, igényes aprólékossággal kidolgozott magyar filmek, amelyek megjelenítik történelmi eseményeinket, még ha egy kis plusz kalandot is belekevernek. Szeretnek moziba járni és kimondottan örültek annak, hogy ez alkalommal nem kellett Kisvárdára vagy Sátoraljaújhelybe utazniuk majdnem 100 kilométert azért, hogy láthassák a várva várt új magyar alkotást. Abban bíznak, hogy Ung-vidéken hamarosan egy újabb nagyszabású magyar alkotást tekinthetnek meg a régió filmkedvelői.
A Tomojka-Vojtko család tagjai is látták a filmet, akik szintén egybehangzóan elismerően nyilatkoztak róla, nagyon tetszett mindannyiuknak. A szereplők, a karakterek, a filmes megoldások, a képi világ – együtt mindez egy csodás alkotásként került ki szerintük az alkotócsapat 5 éve munkájának eredményeként. Tünde elárulta, hogy a Kincsemen ámult, bámult, amikor a moziban megnézték. Rácsodálkozott, hogy milyen magas színvonalú filmet képes csinálni egy magyar csapat. Szerinte a Most vagy soha! is ez a kategória, le a kalappal a stábja előtt – mondja, majd hozzáfűzi, hogy az operatőr párjának, Bélának még a Kincsemet is bőven felülmúlja az új Petőfi-film.