2020. január 28., 07:55

Schubert: silány legendák, fényes valóság

2020. január 26-án Horváth Géza nyugalmazott pedagógus és karnagy a kiváló osztrák zeneszerző, Franz Schubert zselízi vonatkozásairól adott elő a Csemadok-házban, Silány legendák, fényes valóság címmel.

Galéria
+2 kép a galériában
Horváth Géza
Fotó: Csemadok Zselíz

A Csemadok zselízi alapszervezetének égisze alatt tartott előadás során Horváth Géza egy prezentáció segítségével mutatta be a neves zeneszerző zselízi tartózkodásával kapcsolatos konkrétumokat. Amint a cím is mutatja, a zene- és helytörténész ezúttal is fontosnak tartotta, hogy föllépjen az alaptalan legendákkal szemben.

Előadása során megcáfolta azokat a téves állításokat, melyek szerint Schubert szerelmes lett volna Esterházy Karolinába, vagy hogy a szerző Zselízen írta volna a Die schöne Müllerin című dalciklust és az Ave Mariát, ami egyébként nem is egyházi mű, hanem Walter Scottnak a The Lady of the Lake című versének megzenésítése.

Franz Schubert első alkalommal, egészséges 21 éves fiatalként, 1818. július 7–8-án érkezett Zselízre a Bécs–Hainburg–Pozsony–Esztergom útvonalon. Ekkor a mai Komenský és a Schubert utca sarkán, a ma már nem létező ispánlakban kapott szállást”

– idézte fel Horváth Géza, majd ide citálta Schubert Zselízre vonatkozó 1818-as gondolatát:

Akárcsak egy isten, úgy élek itt, s komponálok, mintha ennek így kellene lennie.”

A fennmaradt dokumentumok arról tanúskodnak, hogy nem kelt túl korán, de reggeli után mindig komponált, Mozarthoz és Beethovenhez hasonlóan fejben. Délelőttönként egy-két órán át a grófkisasszonyokkal foglalkozott, akiknek nemcsak zongorát, hanem éneket is tanított. Schubert előremutató volt többek között a négykezes zongoraművek népszerűsítésében. Zselízen is elsősorban ún. „Lied”-eket és négykezes zongoraműveket írt. Utóbbiakat nem ő fedezte fel, hiszen korábban már Beethoven is szerzett ilyeneket, Schubert viszont már tanításra is használta a négykezeseket.

Második alkalommal 1824. május 25-én jött a Bécs–Hainburg–Győr–Dorog–Esztergom útvonalon. Az utat ezúttal is postakocsival tette meg. Először a kastélyban, majd a Baglyos házban (és nem Bagolyvárban) lakott”

– hangsúlyozta a karnagy, aki több alkalommal is szóba hozta a teljes Schubert-műjegyzéket összeállító Otto Erich Deutschot, ahogy az egykori zselízi lelkészt, Kovács Károlyt is, akinek Franz Schubert Zselízen című tanulmányának kézirata Gaál Géza fotográfus és Mezőlaky Tibor nyugalmazott igazgató-tanító jóvoltából került hozzá.

A példaképének Beethovent tekintő zeneszerző, aki 21 éves koráig megírta a műveinek kétharmadát, 1824. október 16–17-én végleg távozott Zselízről. Verebélyen, Diószegen és Pozsonyon keresztülutazva két napig tartott az útja Bécs felé.

Zselízen egykor az az anekdota forgott közszájon, hogy amikor Esterházy Karolina férjhez ment, a templomban Schubert játszotta el orgonán az Ave Mariát. A történet szerint Karolina elájult, midőn megpillantotta a zeneszerzőt. Ennek a legendának már csak azért sincs valóságalapja, mert 1844-ben, Karolina házasságkötésekor Schubert már nem élt...

Horváth Géza arról is szólt, hogy véleménye szerint nagyon sokat ártott Schubertnek az, hogy rengeteg életrajzi regény született róla. Ezek a Schubert-regények szerinte nagyon szentimentálisan mutatják be a zeneszerzőt. A kétórás előadás zárszavaként a jeles Schubert-kutató, Christopher H. Gibbs gondolatát idézte fel:

Megdöbbentő, hogy Schubert és zenéje miként volt képes életre hívni ennyiféle értelmezést, miként lehetett ilyen sokféleképpen kisajátítani, hiszen Schubertet végső soron különféle politikai és ideológiai célokra használták a múltban.”

Horváth Géza előadását követően, illetve a Bölcsődal dallamainak felcsendülése után Benyák József mutatta be néhány Bécsben készített fényképét; ott tartózkodása során ugyanis rendre felkereste a Schuberthez kötődő helyszíneket. Az érdeklődők láthatták többek között Schubert szülőházát, a bécsi Schubert-parkot és természetesen a központi temetőben található síremlékét is.

Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.