Párkány: az Őszi Kulturális Napok a magyar kultúra legmaradandóbb értékeit közvetíti
Hetedik alkalommal szervezi meg az Őszi Kulturális Napokat a Párkány és Vidéke Kulturális Társulás mellett működő Balassi Klub a Városi Művelődési Központtal karöltve. A rendezvénysorozat több éves sikere bizonyítja, hogy a társulás a régió egyik legprofesszionálisabb kulturális szolgáltatójává vált a magyar kultúra területén.
Himmler György, a társulás elnöke portálunknak elmondta, céljuk, hogy az előző évek tapasztalata alapján eljuttassák az egyetemes, illetve a felvidéki magyar kultúra legmaradandóbb értékeit a párkányi régióba, iskoláiba. Az előző évek sikerei és telt házas rendezvényei igazolják, hogy komoly igény van ezen értékek befogadására.
Úgy 30 éve egy tévéműsor kapcsán találkozott egy nagyszerű színész és egy remek zenész egy költőóriás életművével. A műsor végül soha nem készült el, de a találkozásnak köszönhetően megszületett ez az est, mely immár ősz halántékkal és rengeteg élettapasztalattal kerül ismét a közönség elé.
A műsor születéséről Jordán Tamás így mesélt: „Generációnkból kevesen ismerték József Atillát. Akkoriban olyan arcát mutatták, olyan szocialista verseket tanítottak, amik minket nem érdekeltek. Csak később, a műsor kapcsán találkoztam más József Attila versekkel, és azóta egyre többet csatangolok ezen irodalomban. A rendezőtől Fehér Györgytől azt az ajándékot kaptuk, hogy elmagyarázta, hogyan kell verset mondani - a néző ott ül a tévétől úgy négy méterre, nagyon közel, ezért beszélgetni kell vele.“
S valóban: olyan halk, bensőséges és személyes hangon szavalta Jordán Tamás a verseket, hogy időnként örvényként rántott le a költő lelkének mély szomorúságába. A megzenésített versek, hangszeres betétek pedig csak erősítették az intimitást. Közreműködtek: Perger László – bolgártambura, gitár, Barvich Iván - tárogató, bolgár kaval, pánsíp, tamburák
Miquèu Montanaro zenei világa nem ismer határokat, gyökerei a provanszáli muzsikához kötik, de számos más stílusban is otthonosan mozog. Móser Ádám muzsikáját áthatja az improvizáció szabadsága, harmonika játéka egyedi, körbejárhatjuk a világot általa, ezen az estén két harmonika és két lélek fonódik össze.
A koncert Zsapka Attila, verséneklő, dalszerző, énekes 30 éves pályafutásának apropóján, 50. születésnapja alkalmából valósul meg. A jubileumi koncert műsora válogatás az eddig megjelent dalokból, ugyanakkor néhány perc erejéig felidézi a ZS.E.B. bulik fergeteges hangulatát is. A megszokottnál színesebb, eklektikusabb, közvetlenebb és személyesebb koncert során Attila mesél pályafutása során megélt élményiről, emlékeiről, egy – egy dal születésének történetéről, zenész társairól – barátairól, példaképeiről, kedvenceiről.
Közreműködnek: Miklósné Zsapka Mónika, Zsapka Krisztina, Zsapka Zsolt, Madarász András, Sipos Dávid, Benkó Ákos, Farnbauer Péter
A Kossuth-díjas és a közelmúltban Európai Polgár díjjal kitüntetett Szvorák Katalin háromtucatnyi önálló albumának szűkített terces summázata ez a koncert. Az egykori felvételek mély zenei intuícióval újrahangolva támadnak fel három kiváló és kreatív muzsikus: Cserta Balázs fúvós hangszereivel, Kiss Ferenc multi-instrumentalista muzsikájával és Balogh Kálmán cimbalomjátékával. Az egyes gondolati egységek tematikus tételekként kelnek életre és minden emberi rezdülésre-életérzésre rácsendülnek.
Berecz András mesemondó: „Kedves dalaim és meséim a honát kereső és a nagyon szerelmes ember hallomásai, látomásai. Amikor körülöttem savanyú emberek vannak, szomorú emberek vannak, akkor felszalad bennem a kisördög és addig nem nyugszok, míg valahogy meg nem tudom csiklandozni őket.”
Berecz István zenész, néptáncos: „Más fellépésekkel ellentétben érzem a hatalmát az emberi szónak. Azt, hogy a megfelelő helyekről összeszedett történetekkel olyan díszletet, olyan világot pakol a tánc köré, amibe teljesen más belépni. Ha édesapám öt percet is beszél a tánc előtt, én meg a közönség be van avatva valamibe, amibe más nem.”
Közreműködnek: Bures Réka - tánc, Komáromi Márton - hegedű, Papp Endre - brácsa, Bognár András - bőgő