2018. szeptember 26., 15:00

Legyen a dal, az éneklés hétköznapjaink társa!

Negyedik alkalommal rendezte meg a Pro Korona társulás a Samu Kati Énekestalálkozót, hogy megemlékezzen a találkozó névadójára, illetve hogy összegyűjtse a környék énekeseit, s mindenki számára elérhető, közérthető és könnyen tanulható dalokat énekeljenek.

img_9105.jpg
Galéria
+11 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

A pelsőci kultúrházban tartott találkozót megemlékezésként hívták életre a 2014-ben elhunyt Samu Katalin zongoratanár, karmester emléke, munkássága előtt tisztelegve.

„Legyen a dal, az éneklés hétköznapjaink társa. Értse meg a közönségünk is, hogy a zene nem feltétlenül a képzett zenészek kiváltsága, hanem mindannyiunk mindennapi kenyere. Táplál, boldogít, ha kell, megsegít. Ezt tanultuk Samu Katitól, tanárunktól, karnagyunktól” – fogalmazott Tömöl Gabriella, a Pro Korona vegyeskar karnagya hozzátéve, „az idén is üzenjük neki a túlvilágra: megmaradtunk és éneklünk”.

Az énekkarok szándékosan nem egyenruhában léptek fel, ezzel is szemléltetve, hogy számukra a mindennapok részét képezi az éneklés. A résztvevők a koncertet követően megkoszorúzták Samu Katalin emléktábláját, illetve még hátra volt egy flashmob, melynek keretében „beénekelték” Pelsőc főutcáját és a helyi bevásárlóközpontot, ahol az énekszó előbb meglepett kifejezést, majd széles mosolyt csalt a vásárlók arcára.

Felszabadító élmény volt

A rendezvényt követően Tömöl Gabriella lapunknak nyilatkozva rámutatott, Pelsőc környékén nagy hagyománya van a kóruséneklésnek. „Már száz évvel ezelőttről is van adatunk róla, hogy működött férfi dalárda, aztán itt volt a Sajóvölgye vegyeskar, amit Máté László vezetett, majd a hetvenes években megalakult a Pelsőci Nőikar is. A Korona énekegyüttes ennek a nőikarnak a jogutódja. Az alapító tagok egykoron Samu Katinál kezdtek énekelni, így én is. A nőikarban nőttünk fel, beutaztuk a környező országokat, versenyeztünk. Mára elmondhatjuk, hogy aki valaha énekelt a környéken vagy érdeklődik a zene iránt, az biztosan ismerte Samu Katit, találkozott vele, járt hozzá – így van jelen a mostani zenei életünkben is. A találkozó végül is mindazok találkozója, akinek zenei életét, fejlődését, ízlését befolyásolta Samu Kati” – mondta.

Fotó:  Fábián Gergő

Hozzáfűzte, a találkozó minden évfolyama más és más, volt, hogy a közönséggel együtt énekeltek, de olyan is, amikor Samu Katalin keze alól kikerült zenészeket hívtak meg, hogy énekeljenek, zongorázzanak. „Az idén egy olyan találkozót hoztunk létre, ami egyben egy továbbképzés is a kórusoknak, énekeseknek. Nagy Ida, a budapesti Csíkszerda kórus egyik karnagya improvizációs technikákat tanított nekünk. Olyan könnyen tanulható műveket énekeltünk, melyekben érvényesülhet az énekesek szabad akarata, kreativitása. Hangokat lehet belecsempészni, ritmusvariációkat kitalálni, sőt, saját szólamot is lehet kitalálni és beleilleszteni. Mint kiderült, ez nagyon felszabadító élmény” – jegyezte meg Tömöl Gabriella.

img_9105.jpg
Galéria
+11 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.