Kiállítás Radics Béla emlékére
Pár héttel ezelőtt az idősebb generáció rockerei egészen biztosan megemlékeztek a magyar rock sanyarú sorsú tehetségéről, Radics Béláról, a „gitárkirályról” aki 1982. október 18-án hagyott itt bennünket. A szomorú évforduló idején három jelentős esemény is történt, és mindháromhoz köze van Bálint Csabának, a budapesti Rockmúzeum igazgatójának.
A Rockmúzeum 2014-ben nyitotta meg kapuit. Alapítói, tíz lelkes fanatikus a nulláról indult, de szerencsére akadt nem kevés segítőjük, akik régi hangszereket, korabeli dokumentumokat, fellépőruhát, vagy épp szőnyeget adtak a „közösbe”, más a barkácsmunkában segédkezett, vagy a villanyszerelésben vett részt önzetlenül. Néhány magánszemély, kisebb cég anyagi felajánlást is nyújtott.
– olvashatjuk a hírességek csarnokának honlapján.
S hogy mi az a három történés? Nemrég egy dokumentáris elemekkel dúsított játékfilmet forgattak a gitáros életéről, melynek az egyik forgatókönyvírója Bálint Csaba. Pár napja volt a bemutatója annak a két részes vaskos könyv második részének, amelyben az igazgató Radics Béla életútját mutatja be alapos részletességgel.
Még mindig tart a vita arról, hogy múlt rendszerben indexre tett öntörvényű muzsikus valójában miért és hogyan került mellékvágányra, mindenesetre a fénykorában káprázatos színpadi kiállása, innovatív hozzáállása, önazonossága és korai halála miatt legenda lett belőle.
2016-ban a Rockmúzeumban már összeállítottak egy kiállítást Radics Béla életéből, de azóta is újabb tárgyak és emlékek kerültek elő, a legnagyobb „fogás” talán a magyar rockzene Szent Grálja, Radics Béla bíbor színű Gibson SG gitárja. A mostani tehát egy sokkal átfogóbb tárlat, ahol a „Kapitány” lemezei, kottái, emléktárgyai, dalszövegei, továbbá rengeteg újonnan előkerült fotó és a róla szóló eddig megjelent összes könyv szerepelni fog.