2024. július 28., 11:20

Jazz a parkban – másodszor Dunaszerdahelyen – KÉPEKKEL

Amerikában a dzsessz egykoron nem számított rétegzenének, de ma már ott is ráaggatják a jelzőt. Tájainkon meg főleg. Vagy az egész csak téveszme? Mégsem lett mára egy elitista kisebbség sajátsága, mint ahogy a komolyzene is? Ahogy a kérdésre csattanós választ adva néhány éve a komolyzenét kivitték a terekre, levitték az aluljárókba – nagy sikert aratva – úgy próbálja a dunaszerdahelyi NFG klub is az emberek közé, a szabadba vinni, s így népszerűsíteni a dzsessz műfaját.

jazz-a-parkban-05
Galéria
+12 kép a galériában
Jazz a parkban
Fotó: Lacza Gergely

A Jazz a parkban a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ előtti zöld területen, a fák alatt először tavaly valósult meg. A tegnapi nap folyamán megrendezett idei esemény első fellépője a fiatal muzsikusokból álló Artisjus-díjas Nagy Emma Quintet volt, tagjai a modern, kortás dzsessz újgenerációs képviselői. A másodikként megszólaló Lituma pedig az esemény ismertetője alapján „pszichedelikus perui cumbiát, azaz chichát játszik, feldolgozásokat és saját számokat is, mindezt trióban, úgyhogy a végén olyan lesz az egész, mintha az Andokban szörfözne az ember”. Tóth Lalitól, a rendezvény egyik fő szervezőjétől elsőként azt kérdeztem, hogy miért pont a dzsesszre esett a választásuk.

jazz-a-parkban-03
Jazz a parkban
Fotó:  Lacza Gergely
Igazándiból annyira nem szerettünk volna egy műfajnál leragadni, csak ez hangzott a legjobban a lehetőségek közül. Tavaly például a Kellene Kis Kert zenekar volt az egyik fellépőnk, s ez a zenekar nem is kifejezetten dzsessz-zenét játszik, hanem inkább utcazenét, és szerettük volna idén is folytatni ezt az egészet. Ugyan a meghívott zenekarok mindegyikének szerintem van egy kis dzsesszes beütése, de nem biztos, hogy az a fő zsáner. Úgyhogy nem ragaszkodunk ehhez, hogy dzsessz legyen igazából. Nagyon hosszas, majdnem két hétig tartó vita volt arról, hogy mi legyen a rendezvénysorozat neve, szempont volt ugyanis, hogy legyen egyszerű, közérthető, és végül ez lett”,

ecsetelte Lali, aki elárulta, hogy természetesen az is a szemük előtt lebegett, hogy megszólítsák az utca emberét. Ezek általában úgymond konszolidáltabb produkciók, tehát nem annyira az experimentális vonalat képviselik, fejtette ki.

toth-lali
Tóth Lali
Fotó:  Lacza Gergely
Két fő cél volt. Az egyik, hogy olyan zenészeket, zenekarokat, muzsikát hozzunk a városba, ami nincs is, tehát például egy Csallóközi Vásárban vagy bármelyik dunaszerdahelyi kültéri rendezvényen nem találhatók meg ezek a zenekarok. Ugyanakkor minőséget képviselnek. A másik cél pedig az volt, hogy közterületen is legyen egy fesztivál, mert úgy vettük észre, hogy ezek a közterületek a városban nincsenek annyira kihasználva. Igenis föl lehet fedezni a szépségét egy közterületnek is itt Dunaszerdahelyen, mert vannak itt olyan kis parkok, terek, amelyek jók arra, hogy például egy könnyűzenei koncertnek helyet adjanak”,

magyarázta a szervező.

jazz-a-parkban-01
Jazz a parkban
Fotó:  Lacza Gergely

A Jazz a parkban tehát a színpados zenei produkciókkal ellentétben egy meghittebb, családiasabb rendezvény, ahol a zene sincs olyan hangerőn, hogy közben ne tudnának egymással beszélni a barátok, ismerősök, így nemcsak a közönség és a zenekar interakciója van jelen, hanem egyfajta zenei piknik zajlik itt, ahol akár egy finom nedű mellett elbeszélgethetnek egymással az emberek.

jazz-a-parkban-02
Jazz a parkban
Fotó:  Lacza Gergely
Ezért nem is akartunk emelt színpadot például, tehát a zenekarok úgymond a földön játszanak. Az volt a célunk, hogy minél meghittebb, családiasabb legyen a hangulat és tényleg egy közösségteremtő hatást érjünk el ezzel a rendezvénnyel. Ne az legyen, ami manapság divat, hogy mindenki a telefonját a kezébe véve kamerázza a zenekart, hanem a zene mellett legyen lehetőség kapcsolatokat teremteni, vagy egyszerűen jól érezni magunkat, miközben minőségi zenét hallgatunk. A tavalyi visszajelzések nagyon pozitívak, sokan mondták, hogy tetszett nekik, és jó dolog, hogy van ilyen a városban.”

A rendezvény segítője Vida Igor, az Are You Free? zenei fesztivál szervezője, aki bő egy órán át mintegy felvezetésképpen a fellépők előtt lemezgyűjteményéből szemezgetett (az egyszerűség kedvéért most csupán laptopról) jobbnál jobb, dzsesszes dalokat.

vida-igor
Vida Igor
Fotó:  Lacza Gergely
Az egykori gimisek, akik a suli után sok időt töltöttek itt a parkban, szerették volna, ha újra élettel telik meg. Annak idején én is sokat lógtam itt, de aztán egyszer csak kiürült a tér, az emberek behúzódtak a plázákba, vagy csak otthon ültek, s most a közös cél az volt, hogy újra kihozzuk ide az embereket. Ha a közönség nem megy a zene után, akkor a zene megy a közönség után. Mindenhol csak a mainstream zene folyik, és akkor ilyen megoldásokat kell keresni. Úgy gondolom, ez természetes igénye egy bizonyos rétegnek, hogy népszerűsítsenek, megosszanak olyan dolgokat a többiekkel, amit ők értékesnek tartanak.
nagy-emma
Nagy Emma
Fotó:  Lacza Gergely
Tavaly meglepően jó fogadtatása volt a kezdeményezésnek. Kicsit tartottam tőle, hogy ha dzsessz fog szólni, akkor milyen lesz a reakció, de ahogy Lali említette, olyan zenéket válogattunk tavaly és idén is, amelyek nem kimondottan fanatikus dzsesszrajongóknak valók. A Nagy Emma Quintet kissé jazz-rockos dolog, de annak is egy különleges ága, és egy nagyon finom kis felhangja van ennek a zenének, a Lituma pedig egyfajta latinos, közép-amerikai zenei motívumokra épülő gitárzene”,

sommázott Vida Igor.

nagy-emma-quintet__0
Nagy Emma Quintet
Fotó:  Lacza Gergely

A rendezvényt Dunaszerdahely városa és Nagyszombat megye támogatta.

jazz-a-parkban-01
Galéria
+12 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.