2019. március 31., 15:55

Fennállásának fél évszázadát ünnepelte a Csengettyű kórus

Nagyszabású koncerttel ünnepelték hármas jubileumukat a kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola énekkarai. A Csengettyű Gyermekkórus 50, a Leánykar 30, az Ifjúsági Vegyeskar pedig 5 évvel ezelőtt kezdte meg a működését.

img_4703.jpg
Galéria
+25 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

A kassai Művészetek Házában tartott jubileumi koncert műsorában a Csengettyű, a Leánykar és az Ifjúsági Vegyeskar mellett fellépett az egykori kórustagokból összeállt Nosztalgia kórus, a Kicsinyek Kórusa, a Csermely Kórus, a kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium Ifjúsági Kórusa, valamint a kassai IN TIME zenekar. A jubiláló kórusok közösen is színpadra álltak, majd a koncert végén a jelen lévő egykori tagokkal kiegészülve, Homolya Éva, a Csengettyű és a Leánykar alapítójának vezényletével búcsúztak a közönségtől.

Haraszti Attila, Magyarország kassai főkonzulja köszöntőjében kiemelte, az, hogy ennyien eljöttek, bizonyíték arra, hogy a kórus, a közös éneklés igazi közösségformáló erőt jelent, hogy jó közösen énekelni, jó együtt lenni, hogy mindnyájunk lelkében él a dal, és kíváncsiak vagyunk az egymás lelkében élő dalra is.

Haraszti Attila
Haraszti Attila
Fotó:  Fábián Gergő

„A Csengettyű kórus létrejötte óta eltelt hosszú évtizedek közös gyakorlásai, próbái, a sok-sok együtt töltött idő, a számtalan sikeres előadás itthon és másutt, mind-mind hozzájárult ahhoz, hogy meghatározó módon formálja a személyiségét mindazoknak, akik valaha is részt vettek a kórus életében. Babits Mihályra utalva talán úgy is fogalmazhatnánk, hogy generációk sora került ki ez alatt az öt évtized alatt a kórusból úgy, hogy széppé formálódott a lelkében az ének” – mondta.

A főkonzul hozzátette, ez a tevékenység Magyarországról is látszik, ahonnan őszinte elismerésben is részesül. Ennek egyik megnyilvánulása, hogy 2017 márciusában Homolya Évának átadhatta a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést, amelyet Magyarország köztársasági elnöke, Áder János a kassai magyar közösség identitásának megőrzéséért, a kóruséneklés Kárpát-medencei iskolákban történő népszerűsítéséért és odaadóan szolgáló, sikeres kórusvezetői munkájának elismeréseként adományozott számára.

Fotó:  Fábián Gergő

Ma tisztelgünk mindazon személyek előtt, akik alapítóként, vezetőként, tagként vagy valamilyen más módon szerepet vállaltak az eltelt, már történelmi léptékkel is mérhető időszak során a kórus életében, tevékenységében, sikereiben. Kívánom, hogy az elkövetkező évek, évtizedek során is folytatódjon a sikerekben gazdag időszak”

– mondta Haraszti Attila.

Csurkó Éva, a Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola igazgatója köszönetet mondott mindazoknak, akiknek volt és van közük az énekkarokhoz, de elsősorban Homolya Évának, aki ötven évvel ezelőtt – mai szóval élve – egy nagy volumenű projektbe fogott, ami nagyon sikeres lett.

Csurkó Éva
Csurkó Éva
Fotó:  Fábián Gergő

„Ennek az a bizonyítéka, hogy ma is ennyi gyermek és fiatal áll most itt, a színpadon” – húzta alá.

Hozzáfűzte, sokszor látta a kórusok produkcióit, a kisebb hazai fellépésektől a komoly külföldi megmérettetésekig, de nemcsak ennek volt tanúja, hanem a mindemögött meghúzódó kemény munkának, sok-sok tanulásnak, gyakorlásnak is.

„Láttam örömöt, elégedettséget azzal, ahogyan énekeltek, láttam, hogy hogyan keresik közösen a hibákat, amiket esetleg elkövettek, próbálják őket megfogalmazni és kijavítani a kórusvezetőkkel együtt, és bizony láttam már arcokon legördülő könnycseppeket is, amikor valami nem úgy sikerült, ahogyan azt eltervezték. De egyet soha sem láttam: azt, hogy mindegy lett volna nekik, hogyan fognak szerepelni, hogyan szerepeltek. Ezekben a gyerekekben, fiatalokban az évek során kialakult egy olyan igényesség, szorgalom és összetartás, amit mi, felnőttek is megirigyelhetnénk. Ez a kórus egy szívvé, egy lélekké alakította őket, szeretet és éneklés itt összetartozik. Akik ezt az összetartozást még szorosabbra kovácsolják, a kórusvezetők” – mondta.

Homolya Éva, Kekeňák Szilvia és Ferencei Andrea
Homolya Éva, Kekeňák Szilvia és Ferencei Andrea
Fotó:  Fábián Gergő

Hozzátette azt is, Kekeňák Szilvia és Ferencei Andrea nemcsak kórusvezetők, hanem igazgatóhelyettesek is.

„Nem ismerek két olyan embert, aki ennyire kitartó és munkabíró lenne, mint ők. Az a hatalmas szakmai tudás, a hatalmas szívük, az a szeretetteljes szigor, amivel irányítják a gyerekeket – ennek az eredményét láthattuk ma”.

Fotó:  Fábián Gergő

Az igazgatónő végezetül emlékeztetett, a gyerekek tavaly hatalmas sikert értek el Belgiumban, a 66. Európai Nemzetközi Gyermek- és Ifjúsági Kórusfesztiválról egy első és két második helyezéssel tértek haza. Az idén pedig újfent egy nagy versenyre készülnek, ezúttal Olaszországba. „Oda nagyon-nagyon sok sikert kívánok nekik” – mondta Csurkó Éva.

Fotó:  Fábián Gergő

img_4703.jpg
Galéria
+25 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.