Égi zene angyali kórussal: a sikeres komáromi koncert ma megismétlődik Pozsonyban – KÉPEKKEL
Maradandó komolyzenei élményben volt részük azoknak, akik augusztus 9-én este betértek a komáromi Szent András-bazilikába. A Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. OrgonaPont-rendezvénysorozata keretében, a Határon Túli Magyar Zenészek Szimfonikus Zenekara a Purcell Kórussal és négy tehetséges szólistával együtt, Hontvári Gábor karnagy vezényletével két nagyszabású Haydn-művet adott elő. Az esemény hazai társszervezője az egyházzene népszerűsítésének nagy figyelmet szentelő komáromi római katolikus egyházközség és a Csemadok Komáromi Városi Szervezete volt. A 49. f-moll Szenvedély szimfónia és a B-dúr Teremtés mise élvezete közben úgy éreztük, mintha a szférák zenéjét hallgatnánk.
Az anyaország legnagyobb komolyzenei koncertszervezőjének számító Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft. nevében Hudacska Tamás magyar nyelven üdvözölte a jelen levő zenebarátokat, akik között helyet foglalt Kiss Róbert - a Nagyszombati Főegyházmegye általános helynöke, Keszegh Béla – Komárom polgármestere és Stubendek László ex-polgármester, a Csemadok Komáromi Városi Szervezetének elnöke, valamint Forró Krisztián – a Magyar Szövetség országos elnöke és Andruskó Imre gimnáziumigazgató, Nyitra megyei és komáromi városi képviselő is.
Azt is elmondta, hogy az OrgonaPont-rendezvénysorozat megvalósulását anyagilag a Magyar Művészeti Akadémia segíti, együttműködő partnere pedig a Miniszterelnökség által támogatott Haydneum - Magyar Régizenei Központ Alapítvány, Magyarország Nagykövetsége és a Liszt Intézet - Magyar Kulturális Központ Pozsonyból.
A másfél órás esemény koncertmestere Béres Melinda volt, s abban karnagyként Hontvári Gábor működött, valamint a Határon Túli Magyar Zenészek Szimfonikus Zenekarán és a Purcell Kóruson kívül az anyaország négy kiváló szólistája: Kovács Csilla – szoprán, Thurnay Viola – alt, Megyesi Zoltán – tenor és Najbauer Lóránt – basszus is helyet kapott.
Majd olvasóinknak azt is elárulta: a jeles külhoni és magyarországi magyar zenészekből Vashegyi György által hat éve életre hívott Határon Túli Magyar Zenészek Szimfonikus Zenekara folyamatosan együttműködik a magyar régizenejáték jól ismert együttesével, a Purcell Kórussal és több kiváló szólistával. Évente pár alkalommal tartanak összpontosításokat, és a közös próbák után, a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával Kárpát-medence-szerte rendszeresen fellépnek. Tájainkon két évvel ezelőtt csak a fővárosban mutatkoztak be, e hétvégén pedig a nagyszerű akusztikájú Szent András-bazilikát és a pozsonyi Szent Márton-dómot választották ki felvidéki helyszínként. Ez utóbbiban augusztus 10-én, szombaton 20 órától ismétlődik meg a Komáromba hozott produkció. Valószínűleg a jövőben majd további, minden szempontból megfelelő felvidéki helyszínek is sorra kerülhetnek.
Egyúttal felhívta a figyelmet a további koncertjeikre is: például augusztus 31-én szintén 20 órától a budapesti Mátyás-templomban Silvio Celeghin – orgona, Kriszta Kinga – szoprán és Horváth István – tenor csillogtatja meg tehetségét a Belcanto című műsorban. Mindez szlovák nyelven is elhangzott. A további programokról itt olvashatnak: https://filharmonia.hu/programok.
Majd a házigazdák nevében Kiss Róbert atya két nyelven köszöntötte a sokaságot, valamint a magyarországi szervezőknek és a fellépőknek megköszönte azt, hogy ez alkalommal nem csak a fővárosban, hanem Komáromban is bemutatkoznak.
„A fellépők a határokon átnyúlva, közös cél érdekében egyesültek azért, hogy lélekemelő élményben részesítsenek minket. A zene képes hidakat építeni emberek és nemzetek között, és hozzájárulhat a kulturális örökség megőrzéséhez, gazdagításához. Kérem, fogadják szeretettel ezt az előadást! Kívánok mindnyájuknak felemelő zenei élményt!” – hangsúlyozta az atya.
A köszöntők után elhangzott a bécsi klasszikus zene első nagy mestere, Franz Joseph Haydn (Rohrau, 1732. március 31 – Bécs, 1809. május 31.) osztrák zeneszerző, karmester, operaimpresszárió, énekes és zenetanár két említett műve. A világhírű alkotó stílusát fiatalkorától egészen a haláláig meghatározta az, hogy évtizedekig a befolyásos és művészetpártoló Esterházy-család alkalmazásában állt.
„Szellemes és kifinomult szimfóniáit, azok sorában az 1768-ban szerzett 49. f-moll La Passione – Szenvedély címűt is az udvar kiváló muzsikusai számára komponálta. Azt a szélsőséges karakterei, éles zenei kontrasztjai tették igazán egyedivé. Az 1801-ben mindössze másfél hónap alatt született, nagyszabású B-dúr Schöpfungsmesse - Teremtés mise címét a Teremtés oratóriumból származó, nyolc ütemes idézet kapcsán nyerte el. Haydn a Gloria tétel ünnepélyes nyitókórusában és a felharsanó kürtfanfárban Ádám és Éva duettjét idézi, amelyben a teremtett világ szépségeiről énekelnek, mintha ezzel a „Te elveszed a világ bűneit” szövegrész és a Krisztushoz intézett fohász előtt az ősbűnre emlékeztetne” – olvasható a műsorfüzetben.
A „mennyei” koncert végén hosszasan zúgott a vastaps, majd a helyi és távolabbról érkezett jelenlevők odakinn még egy ideig gyönyörködtek a sejtelmesen megvilágított bazilikaépület esti látványában, miközben megvitatták a hallottakat. Az egyikük szerint a Teremtés mise azért is nagyon illett a részben felújítás alatt álló bazilika belterébe, mert annak freskói e hónapokban éppen újrateremtődnek...