2025. május 14., 14:02

A tehetség kötelez - Balogh Luca és Szikora Adél végzős zeneakadémisták pozsonyi koncertje

Május 13-án, kedden este folytatódott Magyarország pozsonyi nagykövetségének Zenei szalon címmel indított programsorozata. A zenés esteknek a helyszíne a nagyköveti rezidencia, ahol dr. Balogh Csaba nagykövet és neje, dr. Hetey Ágota kassai főkonzul meghívásának eleget téve lépnek fel a zenei élet tehetségei, a diplomáciai testületek képviselői, politikusok, valamint a gazdasági és a kulturális élet képviselői jelenlétében. A közönség ezúttal a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem két klasszikus ének szakos végzősének, Balogh Lucának és Szikora Adélnak a koncertjét láthatta. Az előadás tulajdonképpen a május végi diplomakoncertjük főpróbája volt.

Balogh Luca és Szikora Adél koncertje Pozsonyban
A jövő csillagai
Fotó: Virágh Mária

Balogh Luca Pozsonyban kezdte zenei tanulmányait, zongora-hegedű szakon, majd a Bartók Béla Konzervatóriumban folytatta, de félbehagyta, mivel felvételt nyert Franciaországba nemzetközi kapcsolatok alapszakra, majd mesterszakon biztonságpolitikát hallgatott. Ezután tért vissza ismét a zenéhez, Milánóban, a Conservatorio di Musica Giuseppe Verdiben két évet végzett ének szakon. Jelenleg a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen újrakezdte az alapképzést, ahol idén diplomázik klasszikus énekből.

Balogh Luca és Szikora Adél koncertje Pozsonyban
Balogh Luca
Fotó:  Virágh Mária

Szikora Adél zenei tanulmányait hegedűsként kezdte Egerben, majd Debrecenben, a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnáziumban folytatta tanulmányait, már hegedű-ének szakon. Összesen tíz éven át hegedült, a Zeneakadémián már ő is énekszakos, idén májusban diplomázik.

Balogh Luca és Szikora Adél koncertje Pozsonyban
Szikora Adél
Fotó:  Virágh Mária

Mindkét énekes szoprán, de míg Balogh Luca hangja az erőteljesebb spinto szoprán, ez a hangfekvés inkább a drámai szerepekre alkalmas, addig Szikora Adél a lírai szoprán képviselője.

Ennek megfelelően a két előadó meglehetősen különböző műsort mutatott be, előbbi a magyar-francia (Kodály, Liszt), utóbbi az orosz-német (Rachmaninov, R. Strauss, K. Weill) zeneirodalomra épült.  Zongorán Holló Mariann kísérte mindkét zeneakadémistát.

A pozsonyi közönség előtt a két előadó nagyon jól vizsgázott, a taps is azt bizonyította, hogy a közönség a diplomavizsgát már meg is előlegezte nekik. A nagysikerű koncert után a két végzős hallgató tanára, Iván Ildikó operaénekes, több nemzetközi énekverseny díjazottja is elégedetten nyugtázta, hogy remek teljesítményt nyújtottak.

Nagyon büszke vagyok rájuk, nagyon szépen muzsikáltak, a feladatot csodálatosan megoldották, és a legfontosabb, hogy az előadásmódjukkal az egyéniségüket is meg tudták mutatni”

– fogalmazott a Zeneakadémia tanára, aki Adélt 3 éve tanítja, Lucát viszont csak az utolsó évben vette át, ennek ellenére az együttműködésük nagyon gördülékeny volt.

Balogh Luca és Szikora Adél koncertje Pozsonyban
Szép volt, lányok!
Fotó:  Virágh Mária

Mindkét diákjára nagy reményekkel tekint, mert

nagyon szép hangjuk van, nagyon jó a színpadi kiállásuk, végtelenül szorgalmasak, és alázattal kezelik ennek a nem könnyű szakmának a kihívásait”

– mondta Iván Ildikó, aki szerint a mai fiatalok nehezebb helyzetben vannak, mint a múltban voltak az énekesek. Ma ugyanis már az Operaház sem működik állandó társulattal, ezért most sokkal kiszolgáltatottabbak a pályakezdők. Ennek ellenére bízik két tanítványa tehetségében, és reméli, hogy megnyílnak majd előttük a szakmai lehetőségek. 

Balogh Luca és Szikora Adél koncertje Pozsonyban
Közös éneklés
Fotó:  Virágh Mária

A koncertet követően, a mindent kifejező taps után a két előadó is láthatóan felszabadultan nyilatkozott. Balogh Lucának nem ismeretlen a pozsonyi közönség, hiszen tíz évvel ezelőtt egy nagykövetségi fogadáson, édesapja, dr. Balogh Csaba első kiküldetése idején az akkori külügyminiszter, Miroslav Lajčák lányával együtt lépett fel. Luca nevetve mondja, reméli, már nem a tíz évvel ezelőtti hangképzéssel tért vissza, ugyanakkor, nem titkolja, nagyon szívmelengető érzés újra fellépni a pozsonyi közönség előtt, hiszen nyújt egyfajta otthonos biztonságot. Adél viszont most járt először Pozsonyban, és kellemes élményként élte meg a fellépést, de mint kiderült, sok ideje a városnézésre nem maradt, mivel indult is tovább Berlinbe, ahol a Hanns Eisler Művészeti Egyetemen lesz fellépése.

A két végzős hallgató életében azonban most a legnagyobb kihívás a diplomavizsga, ahol a pozsonyi repertoárt már szakmai zsűri ítéli majd meg. Távolabbra nézve pedig most mindketten a mesterfelvételik miatt izgulnak, a folytatást is az eddigi tanárukkal, Iván Ildikóval képzelik el.

De vajon hol látják magukat öt év múlva? Mint kiderült, mindketten színpadi szerepekre vágynak, mindketten bizakodók, kapnak majd lehetőséget, hogy megmutassák a tudásukat az operaszínpadokon. Adél egyébként előadóművészként nemcsak jó énekes szeretne lenni, hanem színészileg is szeretne fejlődni. Luca azt tartaná szerencsésnek, ha a szakmai fejlődése folyamatos lenne, vagyis kisebb szerepekkel kezdve kellene eljutni a nagy szerepálmokig, a Toscáig vagy az Aidáig. Úgy véli, a csoda, a szépség a kis szerepekben és a nagy szerepekben egyaránt megvan.

Addig azonban, amíg a legnagyobb álmaik teljesülnek, mindketten úgy vélik, nagyon sokat kell még tanulniuk és tapasztalniuk.

Balogh Luca és Szikora Adél koncertje Pozsonyban
A közönség
Fotó:  Virágh Mária

Ezzel összhangban vezető tanáruk azt vallja, a tehetség kötelez, ezért is gondolja azt, hogy nehéz feladatokat kell adnia a tanítványainak, mert az a fejlődésük kulcsa.

Ez most mind Luca, mind Adél számára az útkeresés időszaka, meg kell találni, ki miben a legjobb, mert nem kell mindenkinek a teljes zeneirodalmat a barokktól Wagneren át a kortárs zenéig tudnia. Meg kell találni azt a stílust, amiben a legjobban kibontakozik a tehetség, vagyis a lelkük és a hangjuk is”

– mondta Iván Ildikó.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.