2019. július 13., 08:31

A régi táncházak hangulatát idézte fel a Pántlika zenekar a városháza udvarán, Dunaszerdahelyen

Június végétől július végéig zajlik a X. Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika koncertsorozat, amely a nyitókoncert kivételével idén a népi zenekaroknak ad fellépési lehetőséget. Malek Andrea és Jáger András koncertje után a népzenei előadók sorában Nagy Csomor András és zenekara volt az első, július 11-én pedig a több mint négy évtizede működő Pántlika zenekar muzsikájának örülhettek a népzene kedvelői.

A Pántlika zenekar a városháza udvarára Dunaszerdahelyen
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Szabados Kati

A fergeteges magyarpalatkai nyitószám után a prímás, Boráros Pál beszélt röviden a zenekar megalakulásáról. Elmondta, hogy Ág Tibor szakmai tanácsai segítették a kezdetekben a muzsikusokat. Megemlítette az alapító Sebő Józsefet és az első zenészeket, Lovász Irénkét, Ág Zoltánt valamint az alistáli Lőrincz fivéreket. Ahogy telt az idő, a zenészek jöttek-mentek, kicserélődtek. A zenekar mostani három zenésze 1991 óta muzsikál együtt a Pántlikában: Boráros Pál mellett Kevický Péter "Ödi" brácsán, Szabó János pedig bőgőn játszik. A vonóshármast hosszú időn keresztül cimbalmosként kiegészítette Nagy Iván is.

Örömzene a javából

A Pántlika zenekar a régi Csallóközi Dal- és Táncegyüttesnek volt az állandó kísérőzenekara, de sok más tánccsoportnak is húzta és húzza a talpalávalót, köztük magyarországiaknak is.

A táncos fellépések alatt, amíg a táncosok öltöztek, önálló zenekari számokat is adtak. Ezekből a produkciókból és a táncházakban játszott sok-sok muzsikálásból fokozatosan összeállt az önálló műsoruk, amelyből a Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika nézőinek is átadtak egy csokorra valót. „Úgy döntöttünk, hogy azt fogjuk muzsikálni, amit szeretünk” – mondta Boráros Pál a valódi örömzenélésnek számító palatkai összeállítás után.

Fotó:  Szabados Kati

Teltházas volt a koncert

A nézőtér teljesen megtelt, pótszékeket, padokat hoztak ki a szervezők. A mezőségi zene után a színpadon folytatódott az örömzenélés, a nézőtéren ütemesen mozogtak a lábak, a zene ritmusa magával ragadta a közönséget. Ha nem ültek volna, bizonyára sokan táncra is perdülnek. A nyolcvanas-kilencvenes évek táncházi hangulata lengte be egy bő órára a városháza udvarát.

A vásárúti verbunktól a gyimesi jártatókig

Madarász Ignác verbunkja mellett vásárúti és vámosfalusi dalok csendültek fel a csallóközi összeállításban, majd a nagy klasszikus, a széki táncrend következett. Ezek után Szabó Jani a bőgővel kicsit odább húzódott pihenni, Ödi pedig a brácsát lecserélte egy ütőgardonra, hiszen a gyimesi csángó muzsikához az dukál. A kettős jártatója és sirülője nevű táncok zenéjének ősi lüktetését egy fiatalabb dallamvilág követett. A szatmári dalcsokrot a Pántlika az egyik vendégével, a nyárasdi Sarló citerazenekar vezetőjével, Balogh Lászlóval közösen adta elő.  Majd az igazi ínyenceknek való kalotaszegi román muzsika következett, olyan összeállításban, ahogy azt a csallóközi zenészek a híres Fodor Sándortól, Nettitől tanulták.

(balról) Varga Zaránd, Boráros Pál, Kevický Péter, Szabó János
(balról) Varga Zaránd, Boráros Pál, Kevický Péter, Szabó János
Fotó:  Szabados Kati

Miből lesz a cserebogár?

A Pántlika másik vendégmuzsikusa, a tizenhároméves Varga Zaránd volt, aki egy bonchidai zenecsokor erejéig átvette a prímás szerepét. Zaránd a Dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola tanulója. Ötéves kora óta muzsikál, először furulyán, majd hegedűn tanult meg játszani, de kilencévesen a citera is a hangszerei közé került. „Tehetséges. Nagyon tehetséges, és nemcsak a zenében”- mondta Boráros Pál az ifjú muzsikusról és kifejezte reményét, hogy egyszer majd az ilyen tehetséges „csodabogarak-cserebogarak”, mint Zaránd, fogják lecserélni a Pántlika mai zenészeit.

Varga Zaránd, a tehetséges fiatal vendégmuzsikus
Varga Zaránd, a tehetséges fiatal vendégmuzsikus
Fotó:  Szabados Kati

Befejezésképpen még egy kis hazai

A gömöri összeállítást hármasban játszotta a Pántlika, de a befejező csallóközi zenéléshez a vendégmuzsikusok is újra színpadra álltak.

„A Pántlika zenekar sok évtizede színesíti Dunaszerdahely és a környék kulturális életét, remélem, még sok-sok évtizeden át ez így lesz. És ehhez kellenek a lelkes és tehetséges fiatalok, akik majd beállnak a régi zenészek helyébe” – mondta Takács Tímea, a rendezvény szervezője és házigazdája a hangverseny végén és egyben meghívta a közönséget az udvari muzsika következő két előadására.

(balról) Balogh László, Varga Zaránd, Boráros Pál, Kevický Péter és Szabó János
(balról) Balogh László, Varga Zaránd, Boráros Pál, Kevický Péter és Szabó János
Fotó:  Szabados Kati

Július 18-án Lakatos Róbert és a RÉV zenekar, július 25-én pedig a Sarló Citerazenekar lép fel a X. Dunaszerdahelyi Udvari Muzsika koncertsorozaton.
A Pántlika zenekar a városháza udvarára Dunaszerdahelyen
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.