2024. október 14., 15:03

21. alkalommal tisztelegtek Bihari János emléke előtt Dunaszerdahelyen – KÉPEKKEL

Születésének közelgő évfordulója alkalmából koszorúzták meg Dunaszerdahelyen Bihari János világhírű zeneszerző és cigányprímás mellszobrát. A koszorúzást követően egy gálaműsorral emlékeztek meg a nagyabonyi születésű virtuóz muzsikusról.

a-duna-televizio-ciganyzenekara
Galéria
+19 kép a galériában
A Duna Televízió cigányzenekara
Fotó: Lacza Gergely

Tegnap Bihari János mellszobránál gyűltek össze a neves hegedűművész tisztelői, hogy megemlékezzenek a muzsikus születésének 260. évfordulójáról. A rendezvényt minden évben a Roma Muzsikusok Polgári Társulása több társszervezővel, többek között a városi önkormányzattal, a Csallóközi Népművelési Központtal, a Csaplár Benedek Városi Művelődési Központtal és a nagyszombati kerületi önkormányzattal karöltve szervezi meg.

biro-eva
Bíró Éva
Fotó:  Lacza Gergely

Felvezetéseként a Duna Televízió tizenkét tagú cigányzenekarának öt jelenlévő tagja, Csicsó József prímás vezetésével az Emlékezés Biharira című művet adták elő. A jelenlévőket, a szervezők nevében Bíró Éva köszöntötte.

a-koszoruzok
A koszorúzók
Fotó:  Lacza Gergely

Bihari a reformkor egyik legnagyobb hegedűse volt. A hegedűvirtuóz muzsikájával nemcsak szűkebb hazáját hódította meg, hanem az egész világot. Bihari Jánosnak köszönhetően vált a verbunkos nemzeti muzsikává. A dunaszerdahelyi Roma Muzsikusok Polgári Társulása példaértékűnek tartja Bihari János életművét és munkásságát, ezért szeretné, hogy neve ne merüljön feledésbe. A társulás tagjai ezért is tisztelegnek a nagy előd emléke előtt immáron huszonegy éve.

hajos-zoltan
Hájos Zoltán
Fotó:  Lacza Gergely

Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere leszögezte, hogy egy olyan kivételes emberről emlékezünk meg, akinek a neve és munkássága nemcsak a magyar zenetörténetben, hanem a felvidéki magyarság emlékezetében is örökre megmarad, hiszen Bihari János, a roma muzsikusok kiemelkedő alakja a szélesebb társadalommal is megszerettette a cigányzenét. Ezen túl kiváló zeneszerző is volt, ő volt a magyar lélek hangja, a magyar sors szószólója, aki zenéjével elmondta mindazt, amit mi, felvidéki magyarok is átélünk és érzünk, fűzte hozzá a polgármester.

A verbunkos zene, amelyet Bihari János tökélyre fejlesztett, nem pusztán dallamok összessége. Ez a zene egy nemzet önazonosságának, szabadságvágyának és kitartásának a kifejezése. Kortársai hallották benne a magyar tájak szavát, a nép életének küzdelmeit és örömeit, mi pedig ma, több mint két évszázaddal később, érezzük benne saját sorsunk visszhangját, az itt, Felvidéken megélt nehézségeket és diadalokat. Bihari János élete és zenéje számunkra üzenet. Üzenet arról, hogy a kultúra és a közösség ereje képes átívelni az időn és határokon.”

A felvidékiek nap mint nap érzik, hogy milyen fontos megőrizni anyanyelvünket, ápolni hagyományainkat, és átadni mindazt, amit őseink ránk hagytak, így az a feladatunk, hogy továbbvigyük ezt az örökséget, emelte ki Hájos Zoltán.

hajos-zoltan-es-karaffa-attila-koszoruz
Hájos Zoltán és Karaffa Attila koszorúz
Fotó:  Lacza Gergely
Nem csupán emlékezni kell, hanem át is kell élni mindazt, amit Bihari János és a hozzá hasonló nagyságok bíztak ránk. Ez az emlékmű itt mögöttünk nemcsak Bihari Jánosnak állít emléket, hanem a közösségünk összetartozását, kitartását és jövőbe vetett hitét is jelképezi. Egy olyan közösségét, amely büszkén őrzi hagyományait, és amely képes megújulni, hogy a jövő generációi is erősek és büszkék legyenek magyarságukra. A mai emlékezésen is gondoljunk arra, milyen örökséget hagyott ránk Bihari János. Zenéjében ott rejlik a szabadság üzenete, ott rejlik a közösség ereje, és ott rejlik a feladat is, hogy mi is tegyünk valamit közösségünkért, kultúránkért, nyelvünkért. A jövő nem várhat, azt nekünk kell építenünk”,

nyomatékosította a polgármester. Mindennapjaink apró cselekedetei, közösségi összefogásunk, gyermekeink nevelése mind hozzájárul ahhoz, hogy erős és összetartó felvidéki magyarság maradjunk, mondta, s megköszönte a Dunaszerdahelyi Roma Muzsikusok Társulásának, hogy évről évre megrendezik az emlékestet, ahol kiváló roma és magyar előadók és muzsikusok lépnek fel.

id.-es-ifj.-banyak-istvan-koszoruz
Id. és ifj. Banyák István koszorúz
Fotó:  Lacza Gergely

Bihari János mellszobrát megkoszorúzta a dunaszerdahelyi önkormányzat nevében Hájos Zoltán polgármester és Karaffa Attila alpolgármester, a Roma Muzsikusok Polgári Társulása nevében id. és ifj. Banyák István, a Csallóközi Népművelési Központ nevében az igazgató, Varga Viktor és az intézmény munkatársai, továbbá Ravasz József romológus, a Csallóközi Roma Néprajzi Múzeum igazgatója.

leblanc-gyozo
Leblanc Győző
Fotó:  Rózsár Vince (dunaszerdahelyi.sk)

A kora esti nagyszabású emlékesten a Duna Televízió cigányzenekarának kíséretében fellépett id. Banyák István prímás, továbbá Dóka Zsuzsanna és Bősi Szabó László, Hajtman Lívia, Kollár Katalin, Nagy Noémi és Bokor János. Az est sztárvendégei Szeredy Krisztina és Leblanc Győző voltak.

finale
Finálé
Fotó:  Rózsár Vince (dunaszerdahelyi.sk)
a-duna-televizio-ciganyzenekara
Galéria
+19 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.