2024. július 18., 18:00

Ki korán kel, aranyat lel - a csallóközi aranymosás szépsége - VIDEÓ

Az aranymosás igazi csallóközi ősi mesterség. Egykoron jelentős mesterségnek számított, és nehézsége ellenére is sokan űzték. A csallóközi part lakói, valamint a Duna kisalföldi szakaszán élők éltek aranymosásból. Ezen kívül a Szigetközben is megtalálhatóak híres aranymosó helyek, továbbá a Vág, Ipoly és Garam partjain is mostak aranyat.

Videó:  ma7

A Csallóközben a második világháború végéig kerestek aranyat a vizek hordalékában.

Az aranymosást szabad foglalkozásként űzték és meglehetősen nehéz munka volt. A legfejlettebb módszerekkel a csallóközi és szigetközi aranyászok dolgoztak. Amennyiben a Duna mentén járunk, bár nem vesszük észre, de talpunk alatt hever az arany, pontosabban a Duna által évezredek alatt összehordott homokrétegében. Az átlagos dunai arany maximális mérete 0,3 milliméter.

Az aranymosás türelmet és odafigyelést igényel. Tuba Lajos, a Somorjai Régiófejlesztési Ügynökség vezetője aranymosó foglalkozásokat kínál gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. A foglalkozások keretében a csoportok végigkövetik a folyók által szállított arany útját, majd csónakba ülnek és egy kis vízitúra során megtekinthetik a Duna élővilágát és természeti adottságait. A túra végén a látogatók megtalálják a maguk aranyát, amit egy névre szóló kis oklevélre ragasztanak és magukkal vihetnek.

A fenti videóban stábunk összeállítását láthatják az aranymosásról és a csónaktúráról.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.