Dunaszerdahelyen megnyílt a Csallóközi Roma Néprajzi Múzeum - VIDEÓ
Augusztus 2-án, a roma holokauszt emléknapján Dunaszerdahelyen ünnepélyes keretek közt megnyitották a Csallóközi Roma Néprajzi Múzeumot, amely hiánypótló intézményként kívánja kivennni a részét az újabb generációk tájékoztatásából. Auschwitzban 1944. augusztus másodikáról harmadikára virradóra több mint háromezer romát gyilkoltak meg a haláltáborban.
Az ünnepélyes megnyitón Ausztria, Lengyelország, Magyarország, Németország pozsonyi nagykövetei, nagykövetségi munkatársai is részt vettek. Ravasz József, a Romológiai Kutató- és Módszertani Intézet alapítója, a múzeum ötletgazdája és igazgatója beszédében elmondta, harminc éves álma vált valóra ezzel a megnyitóval, hiszen fontosnak tartja a roma történelem megismertetését a többi kultúrával, ám a legfontosabb számára, hogy a legfiatalabb roma generáció is a roma kultúrában gondolkodjon, hogy ehhez tartozónak érezze magát.
A jövőben ismeretterjesztő előadások, események és állandó tárlatvezetések keretében várják az alap- és középiskolákat, valamint az érdeklődőket.
A megnyitó után tizennyolcadik alkalommal került sor a dunaszerdahelyi Roma Holokauszt emlékműnél a roma holokauszt megemlékezésre, amelyen Bertók István Liszt- és Harmónia-díjas zeneszerző ezen apropóból komponált szerzeménye hangzott el.
A nagykövetségi képviselőkön túl tiszteletét tette Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, aki beszédében rámutatott arra, korunkban is elharapózott a bántalmazás alternatív formája, az online bántalmazás, amely szintén elfogadhatatlan és sürgős lenne megállítani.
Ravasz József megemlékezésében hangot adott annak, ideje van a tetteknek, már nem csak szolidaritást kérnek a többségi nemzettől, hanem, hogy tettekkel bizonyíthassák, értékes polgárai a társadalmaknak.