Tatár és lengyel festőművész kiállítása a Rovásban
Timur Karim Lengyelországban élő, tádzsikisztáni származású tatár festőművész és Krysztof Urban lengyel festőművész alkotásaiból nyílt kiállítás Kassán, a MaJel Rovás Központ galériájában.
A megnyitón Kovács Ágnes, a MaJel Rovás Központ igazgatója elmondta, Timur Karimot már korábbról ismerik, hiszen többször járt a Rovás által szervezett nemzetközi táborokban, Krysztof Urban viszont új ismeretség. Ami itt most mindkettőjüket összeköti, a közös kiállításon túl, az a portré és figurális festészet magas szakmai szinten való művelése – emelte ki.
– mondta Kovács Ágnes.
Hozzátette, van még egy fontos tényező, ami azonnal sejteti velünk, hogy igazi, valódi művészemberekkel van dolgunk, méghozzá az életmódjuk. „Mert a valódi művész úgy is él, mint egy művész. Félreértés ne essék, nem kell feltétlenül bohém életet élnie annak, aki igazi művész. Sokan azt gondolják, hogy ez a feltétele. De nem. A feltétele a mindennapi festés. Mint ahogy Krysztof megfogalmazta, a festészetben maga az alkotás folyamata a legfontosabb, amikor fest, nem terheli a múlt, a jövő vagy a jelen, ez a legszebb, ez az összeolvadás a mindenséggel” – mondta.
A kiállítás november 7-ig tekinthető meg a FiguratiF Galériában, az Erzsébet utca 42 szám alatt.
Krysztof Urban
1972-ben született a lengyelországi Przeworskban. A Lengyel Művészek Szövetségének tagjaként számos egyéni és csoportos kiállítása volt, valamint számos lengyel és nemzetközi szabadtéri workshopon vett részt.
„A festészetben számomra maga az alkotás folyamata a legfontosabb. Amikor festek, megszűnök létezni, nem terhel a múlt, a jövő vagy a jelen, ez a legszebb, összeolvadok az univerzummal, és lehetővé válik számomra, hogy boldog legyek, amikor festek.”
Timur Karim
Timur Karim Dusanbe-ban (Tádzsikisztán) született, ahol a Középfokú Művészeti Iskolát végezte. 1990–1996-ban a Tádzsikisztáni Kulturális Minisztérium ösztöndíjasaként a szentpétervári Ilja Repinről elnevezett Festészeti, Szobrászati és Építészeti Intézetben tanult a festői karon.
Művei magángyűjteményekben találhatók Lengyelországban és külföldön, többek között a Varsói Egyetem Kazimierzowski-palotájában található Rektorok Portréi Galériában. 1997 óta vesz részt nemzetközi rendezvényeken, plenéreken (Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Ukrajna), alkotásait egyéni és kollektív kiállításokon állítja ki Lengyelországban és Oroszországban. 2010-ben megnyerte a łódźi Marquardt Galéria által szervezett 2. Nemzetközi Akt Versenyt, 2011-ben pedig első és második helyezést ért el a 8. alkalommal megrendezett Orosz Művészeti Hét nemzetközi versenyén a fantázia kategóriában.