Szentély kint és bent – Mayer Éva kiállítása Kassán
Megnyílt Mayer Éva Munkácsy-díjas grafikus és festőművész Szentély kint és bent című kiállítása Kassán, a MaJel Rovás Központ galériájában. A tárlat március 1-ig tekinthető meg.
A MaJel Rovás Központ FiguratiF Galériájának idei második tárlatát Kovács Ágnes, a központ igazgatója nyitotta meg. Mint elmondta, a kiállított alkotások különleges nyomatok, amelyek során Mayer Éva az elmúlt években kikísérletezett egyedi technikát használt: klasszikus vízfestéses eljárással üveglapra viszi fel az alapmintát, melyet aztán beszkennel, digitálisan manipulálja, a színeket a visszájukra fordítva. Így a látvány röntgenfelvételekre emlékeztet, a mindennapi tárgyakat álomszerű derengésbe vonja, spirituális kék fénnyel hatja át őket.
Mayer Éva gyakran feszeget a társadalmi diskurzusban tabunak számító kérdéseke. Hosszabb ideje vizsgálja már több országban a vallási létesítmények sorsát, a keresztény templomaink, szentélyeink pusztulását, eredeti küldetésük megváltozását, deszakralizálását. Keresi a szakrális és deszakralizált terek újrafelhasználásának módjait a kortárs képzőművészet, a vallás, a közép-kelet-európai identitás vonatkozásában.
„Nőművészeink esetében nem igazán elterjedt magatartási és gondolkodási forma a rázósnak minősülő közösségi problémák művészeti kibeszélése. Mayer Éva nem fél ezektől a témáktól. A szakralitás Mayer Éva korábbi munkáit is áthatja, de soha nem tolakodóan, hanem természetes és magától értetődő módon” – mondta Kovács Ágnes.
A Terra Incognita című grafika-installáció az egyéni sorson keresztül mutatja be a meddőség problémáját és a babavárás nehézségeit, szembesít a meddőség társadalmi tabujával. „Betekintést enged a gyászfolyamat és traumafeldolgozás mély rétegeibe, abba a szentélybe, ahová rendszerint csak az lát be, aki maga is átment a hiány és veszteség személyes szenvedéstörténetén” – fejtette ki Kovács Ágnes hozzátéve, ezért is választották a kiállítás címéül azt, hogy Szentély kint és bent. Ez egyrészt jelenti a templomainkat, a szakrális helyeinket, másrészt jelenti a bensőnket, ahová befelé fordulhatunk és elcsendesedhetünk csakúgy, mint a templomokban.
A kiállítás március 1-ig tekinthető meg a MaJel Rovás Központ FiguratiF Galériájában.