Múzeum és kultúra – L. Simon László előadása Kassán
A múzeumok világnapja alkalmából L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója tartott előadást Múzeum és kultúra címmel Kassán.
Az esemény a Külgazdasági és Külügyminisztérium Vendégoktatók a magyar kultúráért programja keretében valósul meg Magyarország kassai főkonzulátusa szervezésében. Hetey Ágota főkonzul köszöntőjében kiemelte, a világnapok ráirányítják a figyelmet egy-egy olyan eseményre, intézményre, amellyel együtt élünk, de annyira a mindennapjaink részévé vált, hogy nem figyelünk rá annyira, amennyire megérdemelné. Hangsúlyozta, a múzeum a helyi közösség bástyája, közösségmegtartó és összetartó erővel bír.
– fogalmazott.
L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója elmondta, sokat gondolkodik azon, hogy a gyorsan változó világban a múzeum miképp tudja érvényesen megszólítani az embereket. A magyar és a világ múzeumi intézményrendszere hatalmas kihívások előtt áll, s ha ezekre nem tudnak reagálni, teljesen el fognak jelentéktelenedni. Ezt már ma is érezni, az emberek sokkal kevésbé tartják fontosnak a múzeumot, mint régen, kevesebbet járnak ezekbe az intézményekbe.
Kifejtette, a múzeumoknak olyan kihívásokkal kell szembenézniük, mint az identitásküzdelem, a világméretű kultúrharc, a globalizáció, az általános intézményellenesség és a differenciálódó intézményrendszer, a technológiai változások, a műveltség fogalmának, a kultúrafogyasztásnak, illetve az olvasásnak és az írásbeliségnek az átalakulása.
Mindezek ellenére mégis szükség van a múzeumokra, hisz a műtárgyakkal való személyes találkozás élményét a korszerű technológia, a digitalizálás, az új tudásátadási módszer nem tudja pótolni, ezt csak személyesen lehet megélni és megtapasztalni.
– mondta hozzátéve, a pandémia egyik nagyon fontos tapasztalata, hogy semmilyen virtuális felület nem tudja kiváltani a valóságos, fizikai élményt.
Rámutatott, a legfontosabb mégis a közönség, hisz nélküle a létrehozott szellemi termék vagy kulturális produktum semmit sem ér. Mit sem ér a könyv, aminek nincs olvasója, a színdarab, aminek nincs nézője, a film, aminek nincs közönsége, a múzeum, aminek nincs látogatója.
Közös történeteink átadása
L. Simon László kifejtette, a múzeumi intézményrendszer úgy jött létre, hogy voltak – és vannak ma is – emberek, akik lelkesen gyűjtenek dolgokat. A gyűjteményüket pedig úgy tudják fejleszteni, ha van bennük vonzalom, igény és szándék a múlt megismerésére, ha értékelik, milyen történetek vannak a tárgyak mögött.
- húzta alá hozzátéve, így kapcsolódik össze a gyűjtemény és a múzeum. Elindul a gyűjtés, arra ráépül a múlt, a történelem ismerete és szeretete, abból következik a szándék, a belső igény, hogy a történeteinket továbbadjuk nemzedékről nemzedékre, és ez az, ami aztán meghatározza az identitáskeretünket.
– mondta hangsúlyozva, a múzeumnak az egyik legfontosabb bástyának kell maradnia, még ha ez egy nagyon nehéz küzdelem is.