Kassa szellemi vonzásában
Kassa szellemi vonzásában címmel válogatáskötet jelent meg a márciusban elhunyt dr. Kováts Miklós tanár, művelődéstörténész írásaiból. A könyvet mutatták be nagy érdeklődés mellett a kassai MaJel Rovás Központban.
A most kötetbe foglalt, egyébként nehezen hozzáférhető, kis példányszámú könyvekben, folyóiratokban megjelent írásokat dr. Kováts Dániel válogatta és szerkesztette Kováts Bence segítségével. A kassai könyvbemutatón részt vett Nyiri Péter, a sátoraljaújhelyi Magyar Nyelv Múzeuma igazgatója is, ugyanis a könyvet A Magyar Nyelv Múzeumáért Alapítvány adta ki a Széphalmi Minerva Könyvek sorozatban.
Ezért el kell mondanunk ezeket a közös történeteket. Arra törekszünk, hogy megszólítsuk a történetmondókat. Azokat, akik velünk vannak és tudnak mesélni, ugyanakkor azokat is, akik már nincsenek velünk, de érvényes és ma is tanulságos gondolataik voltak. Ez a kötet is ennek a tanúbizonysága” – mondta Nyiri Péter.
Hozzátette, A Magyar Nyelv Múzeuma, A Magyar Nyelv Múzeumáért Alapítvány, a Kazinczy Ferenc Társaság és az Anyanyelvápolók Szövetsége egy szellemi műhely, egyúttal könyvesműhely is, amit nagyon fontosnak nevezett. „Mi azt tanultuk a nagy elődöktől, hogy a könyvnek rendkívüli értéke van, a mai világban is” – hangsúlyozta.
A kötetet összeállító Kováts Dániel felidézte, amikor márciusban végső búcsút vettek unokaöccsétől, Miklóstól, akkor fogalmazódott meg a gondolat, tegyenek valamit annak érdekében, hogy ha testileg már nincs is közöttünk, szellemileg velünk maradhasson. „A temetés alkalmával mondta nekem Miklós unokája, Bence, hogy össze kellene állítani a szerzői bibliográfiáját. Én azt mondtam, igazad van, de én egy merészebb álmot is dédelgetek: ha összeállítjuk a bibliográfiáját, válasszuk ki belőle azokat az írásokat, amelyekről úgy gondoljuk, ma is szólnak érdemben az olvasóhoz, válogassunk össze egy kötetet és nyújtsuk át az érdeklődő olvasóknak” – mondta hozzátéve, szinte csoda, hogy néhány hónap alatt ez létrejöhetett. „Azért lehetett csodát művelni, mert sokan beleadták munkájukat, szívüket, lelküket, hogy így legyen” – fűzte hozzá.
Mint mondta, örömmel végezte a munkát, mert közben a szerző is minduntalan megjelent előtte. „Ugyanúgy gondolkodtunk a világ dolgairól. Nagyon jól megértettük egymást, nagyon közel kerültünk egymáshoz. Tehát számomra
egy adósság teljesítése volt, hogy ennek a kötetnek az összeállítását fölvállaltam.
De talán tudok annyira objektív szemmel is tekinteni ezekre az írásokra, hogy azt mondjam, megérdemlik azt, hogy újra megjelenjenek nyomtatásban, eljussanak a kassaiak és minden érdeklődő kezébe. Egyrészt azokéba, akik tudják, ki volt Kováts Miklós, a családra és az egykori tanítványokra gondolok, másrészt azokéba, akik nem ismerték őt, de a témákat, amelyekkel foglalkozott, szívesen fogadják” – mondta Kováts Dániel hozzátéve, ezek a témakörök ma is aktuálisak.
A kötet tartalmát Kováts Bence ismertette. Mint mondta, nagyapja igazi tanáregyéniség volt, így leginkább tanárként ismerték, kutatóként már kevésbé. Pedig számos olyan témával foglalkozott, amelyek Kassa vagy a szlovákiai magyarság szempontjából fontosak, ezek pedig megérdemlik, hogy összegyűjtsék őket.
„A kötet leginkább Kassáról szól, azonban túl is mutat rajta. Az írások nagyon különböző témájúak, ám én egy közös vonást vélek felfedezni bennük, ez pedig a küzdelem. Ezek a különböző jellegű küzdelmek bontakoznak ki a könyvben.
– fogalmazott Kováts Bence hozzáfűzve, a könyv érdekes olvasmány lehet mindenki számára. „Remélem, hogy sokan értékelni fogják ezeket az írásokat és általuk visszaemlékeznek Kováts Miklósra, nagyapámra, nemcsak mint családtagra, tanárra, hanem mint történész-kutatóra is” – mondta.