Ismét Radványi Gézára emlékeznek Kassán
A napokban zajlik Kassán a Radványi Géza Emléknapok, amelyet immár nyolcadik alkalommal rendeznek meg. Csütörtökön megkoszorúzták a kassai származású Kossuth-díjas filmrendező, forgatókönyvíró emléktábláját. Pénteken filmszemlével állítanak emléket munkásságának.
Az idei Radványi Géza Emléknapok szerdai nyitónapján Bacsó Péter kassai születésű filmrendezőre emlékeztek, egyrészt Muszatics Péter író, filmtörténész előadásával, másrészt Tegnapelőtt című filmjének vetítésével. Csütörtökön megkoszorúzták Radványi Géza emléktábláját, amely a család egykori, Mészáros utca 35 alatti házának falán található.
Palenčár-Csáji Ildikó, a Kassai Polgári Klub elnöke köszöntötte a résztvevőket, majd Kollarik Tamás Magyar Filmdíjjal és Bánffy Miklós-díjjal elismert filmes szakember, filmalkotó, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem adjunktusa mondott beszédet. Úgy fogalmazott, az apai ükapja után a Radvány Géza nevet felvevő művész vitathatatlanul és ma már megkérdőjelezhetetlenül az egyik legjelentősebb magyar filmes, akinek életrajza és filmjei nemcsak egy európai hatású művészt, hanem a XX. századi magyar történelem viharos és egyben legsötétebb időszakait is ideidézik.
Mint mondta, Radványi munkásságát Magyarországon több rendező vitte filmre, még életében forgattak róla és vele dokumentumfilmet, de pályafutása és emlékezete hazájában mégsem teljesedhetett ki. Kiemelte, igaz és sok szempontból szimbolikus is Szabó István filmrendező megfogalmazása: „nagy tartozása van a magyar filmeseknek Radványi Géza irányában”.
Hozzátette, Radványi egész életében úton volt, gyermekkora után mindösszesen hat és fél évet élt Magyarországon, azonban élete végén mégis így fogalmaz: „mindig útközben voltam otthon … és a magyar nyelv jelentette nekem az igazi otthont”.
„Kötelességünk és egyben nemzeti felelősségünk is, hogy méltó módon ápoljuk Radványi Géza, világhírű filmrendező emlékezetét itt Kassán és Budapesten is!” – mondta Kollarik Tamás.
A koszorúzást követően Szekfü András filmtörténész, címzetes egyetemi tanár mutatta be Így filmeztünk című könyvsorozatának 4. és 5. kötetét. A szerzővel Ötvös Anna történész, Márai-kutató beszélgetett.
Az emléknapok zárónapján zajlik az I. Radványi Géza Filmszemle a Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetsége és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szervezésében. A hiánypótló esemény célja, hogy emléket állítson Radványi Gézának és a széles közönséggel is megismertesse a kassai származású Kossuth-díjas filmrendező, forgatókönyvíró munkásságát. A filmfesztivál részét alkotja egy médiatudatosság-konferencia Valóság és illúziók metszéspontjában címmel. Az előadók a médiatudatosság és az online gyermekvédelem kérdéskörét járják körbe, a kiemelt témák között szerepel a dokumentumfilmek társadalmi hatása, a valósághű ábrázolás kihívásai, valamint a televíziós műsorok etikai és kulturális felelőssége.
A VIII. Radványi Géza Emléknapok zárásaként Szekfü András tart előadást Talpalatnyi föld és Csendes otthon – a sokoldalú Bán Frigyes címmel, illetve levetítik a Csendes otthon című filmet.