Herman László kiállítása Kassán
Herman László Szlovéniában élő és alkotó festő- és üvegművész kiállítása nyílt meg Kassán, a MaJel Rovás Központban. A tárlatot Szili Katalin miniszterelnöki megbízott nyitotta meg.
Bár a felsőlakosi származású művész a szlovén főváros melletti Tomačevón él családjával, lélekben soha nem szakadt el szülőföldjétől, Lendva-vidéki patriótának számít, aki bőven kiveszi a részét a magyar közösség munkájából is. Kassai tárlatára a legfontosabb ciklusaiból hozott válogatást. Ezek technikai kivitelezésben és témában ugyan különböznek egymástól, de alapvetően mindegyikben ott találjuk az elkötelezett és szenvedélyes igazságkeresést. Ez az igazságkeresés mintegy vezérfonálként követhető végig a művész alkotói és egyéni életében is. Ráadásul nemzeti és nemzetiségi, származási és identitásbéli vonatkozásokkal is kiegészül az igazságkeresése.
A kiállítás Magyarország kassai és a lendvai főkonzulátusa, illetve a Rovás együttműködésében valósul meg. A tárlatot Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, az Országgyűlés volt elnöke nyitotta meg. Mint mondta, Hetey Ágota kassai főkonzul egy kiváló kezdeményezésbe kezdett, a Kárpát-medence másik sarkából hívott kortárs művészt Kassára, ami azért fontos, mert nem ismerjük a Kárpát-medence különböző tájain dolgozó kortárs művészeinket. Lennie kellene közös tudásnak a kortárs művészet terén, beleértve a képzőművészettől a zeneművészetig mindent – emelte ki.
„Ma egy újabb hidat teremtettünk a Kárpát-medencében Muravidék és a Felvidék között, mégpedig azon részek között, amelyek ma is bástyaként őrzik a magyar kultúrát, és segítik, hogy meglegyen az, ami számunkra legfontosabb identitásunk megőrzésében, hogy nyelvünket, hagyományainkat, az identitásunkhoz tartozó kultúrát a következő generációknak is át tudjuk adni” – mondta Szili Katalin.
Hozzáfűzte, Herman László műveinek megjelenése egy élmény, a modern kultúra megjelenése. „A képekben én ott látom azt a globális világot, ami a migrációs válságtól a pandémián keresztül a szomszédban dúló háborúig sok mindenben megjelenik, de azt a sematizmust is, ami a világunkat ma jellemzi. (…) Egy globális világnak vagyunk kiszolgáltatva, ami azt mondatja velünk, hogy meg kell őriznünk a helyit, a különlegest, azt, ami a sajátunk” – fogalmazott Szili Katalin. Egyúttal köszönetet mondott a Kárpát-medencében és a diaszpórában élő művészeknek azért, amit nap mint nap alkotásaikkal tesznek a nemzet érdekében. „Élvezzük azt, ami a miénk, a kultúránkat, és ezzel őrizzük meg identitásunkat” – hangsúlyozta.
A kiállítás május 24-ig látogatható a MaJel Rovás Központ FiguratiF Galériájában (Kassa, Erzsébet utca 42).