Átadták az Alexander-tárót a Rozsnyói Bányászati Múzeumban
Átadták Rozsnyói Bányászati Múzeum új diorámáját, az Alexander-tárót, amely a Gömör bányászata és kohászata című kiállítás részévé vált.
A dioráma közönségszavazás alapján kapta az Alexander-táró nevet. A névadó Müller Sándor bányamérnök, az ő tervei alapján épült fel 1902-ben a bányászati és ásványtani múzeum céljaira létrehozott épület, amely ma a Sentinel Élményközpontnak ad otthont. A táró egy Kassa megye által támogatott, közel 30 ezer eurós projekt keretében jött létre, melynek célja vonzóbbá tenni a turisták számára az egykor bányászatáról híres gömöri régiót, s nemcsak az új látogatóknak lehet érdekes, hanem azoknak is, akik már jártak a múzeumban.
Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke rámutatott, bár napjainkban a bányászat nincs a legjobb helyzetben a megye területén, viszont ezen a téren gazdag múlttal rendelkezik, amire lehet építeni, legalább az idegenforgalom területén. Mint mondta, egykor számos bánya működött itt, ma viszont már csak néhány maradt, s ezért is jelentős a most átadott táró, mert általa a látogatók megismerkedhetnek a múlt egy darabkájával, s feléledhet az érdeklődés a bányászat iránt. Fontosnak nevezte, hogy átadjuk ezeket az információkat a következő generációknak, s elmondjuk, hogy miért volt a múltban annyira jelentős ez az iparág.
Michal Domik, Rozsnyó polgármestere örömét fejezte ki, hogy vannak olyan kezdeményezések, amelyek emlékeztetnek arra, milyen fontos szerepet játszott a bányászat Rozsnyó történelmében. Fontos, hogy ne feledjük a múltunkat – hangsúlyozta hozzátéve, ez a dioráma vonzó, érdekfeszítő módon mutatja be a bányászatot a lehető legszélesebb közönségnek. Reményét fejezte ki, hogy a kiállítás népszerű lesz a látogatók körében, így hozzájárul ahhoz is, hogy a város és a régió vonzóbbá váljon a turisták számára.
Pavol Lackanič, a Rozsnyói Bányászati Múzeum igazgatója felidézte, 2015-ben kezdődött a Sentinel Élményközpont megvalósítása, amellyel párhuzamosan megkezdődött egy új, modern tárlat, a Gömör bányászata és kohászata című kiállítás létrehozása. Ez azóta folyamatosan bővül, s ennek része a most átadott Alexander-táró is. A táró összeköti a bányai szállítás témaköréhez kapcsolódó kiállítás egyes részeit, amelyek rövidesen egy nagyméretű kiállítási tárggyal, egy bányai rakodógéppel bővülnek, így teljessé válik a Bányaszállítás címet viselő kiállítás – fejtette ki. Az igazgató végezetül köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy mindez létrejöhetett.
Ezt követően átadták az Alexander-tárót, amelyet a megyeelnök is megtekintett. A dioráma úgy működik, hogy a bányavonat behajt a táróba, a kocsikban ülő látogatók pedig sötétben találják magukat, ahogy egykor a bányászok. Az utazás során bepillantást nyerhetnek abba, milyen volt egy ilyen vájat, hallhatják a gépek, az élénk munka zaját, hiteles képet kaphatnak arról, hogyan működött egy valódi bánya.