2018. október 15., 15:48

Tarka lepke, kis mese – Csaknem teltházas volt a XIII. Tarka Lepke Bábfesztivál Dunaszerdahelyen

Október 13-án, szombaton rendezték meg a XIII. Tarka Lepke Bábfesztivált a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban. Bábelőadások, kézműveskedés és játszóház várta a látogatókat.

XIII. Tarka Lepke Bábfesztivál
Galéria
+12 kép a galériában
Fotó: Szabados Kati

A rendezvény szervezője, Csörgei Tünde maga is bábcsoportot vezet, a városi művelődési központban működő Gézengúzokat. A csoport tagjai alsó tagozatos gyerekek, a hazai és magyarországi bábfesztiválok és a Duna Menti Tavasz rendszeres résztvevői. A fesztiválon A rút kiskacsával mutatkoztak be. A házigazdák előadása után még hat mese szereplői elevenedtek meg a színpadon a lelkes közönség előtt. 

Sok gyereket hoztak el a szülők

A totyogós kétévesektől a nagyszülőkig minden korosztály képviseltette magát a nézőtéren, amely a tizenharmadik alkalommal megszervezett fesztiválon szinte teljesen megtelt. „Most nagyon sokan vagyunk, ezért úgy gondolom, hogy beért a bábfesztivál célja, mégpedig az, hogy a lehető legtöbb gyereket vonzzuk be a mesék világába. Ez azért is fontos, mert sajnos, már nem minden gyereknek olvasnak otthon mesét” – mondta a főszervező.

A rút kiskacsa - Gézengúzok (Dunaszerdahely)
A rút kiskacsa - Gézengúzok (Dunaszerdahely)
Fotó:  Szabados Kati

Versengés helyett barátságos, nyugodt légkör

Csörgei Tünde szerint egy másik szempont miatt is nagy a jelentősége ennek a fesztiválnak. „Ilyenkor mindig összetalálkoznak a bábcsoportok vezetői. Itt önfeledtebben tudunk beszélgetni, tapasztalatot cserélni, mint a versenyeken, ahol általában nagyon gyorsan zajlanak az események és jelen van egy jó adag izgalom is a verseny miatt. Itt családiasabb, nyugodt a légkör.”

Az előcsarnokban kézműves foglalkozások zajlottak, és elhelyeztek jónéhány bábot, paravánt, ahol szabadon játszhattak a gyerekek. „Ilyenkor szoktam a bábcsoportomba is új gyerekeket toborozni” – tette hozzá a Gézengúzok vezetője. Elmondta, hogy nagyon szereti ezt a munkát, és örömmel tölti el, hogy Dunaszerdahelyen nagyon jól működik a bábszínház mozgalom. „Nagyon örülök, hogy azok a régi csoportok is itt vannak, akik már szinte a kezdetektől működnek, de külön öröm, hogy vannak újak is. Szencről és Dél-Komáromból jött most egy olyan csoport, akik csak két éve alakultak és most először vannak itt a Tarka Lepke Bábfesztiválon.”

A jószívű madár - Tátika (Szenc)
A jószívű madár - Tátika (Szenc)
Fotó:  Szabados Kati

Minden jó, ha vége jó

Nemcsak a városi gyerekek jöttek el megnézni a bábelőadásokat, hanem a környékbeli falvakból is nagyon sok gyereket hoztak el a szülők, nagyszülők. A Rút kiskacsa után a szintén dunaszerdahelyi Virgoncok csoport adta elő A Kiskondás című mesét, majd a felsővámosi Tikiriki csoport ritmusos, verses összeállítása került színpadra. Utánuk a szenci Tátika A jószívű madár című előadása kötötte le a nézők figyelmét. Az előadások közötti színpadrendezés alatt a bemondó, Nagy Tibor játékos feladatokkal próbálta lekötni az izgága, szereplésre és cukorkára vágyó nézők figyelmét. A szünetet követően a színpadon a komáromi Tekergők didergő királya fázott és melegedett föl, majd a nagymácsédi Futrinka bábcsoport mesélte el Sün Balázs történetét, és végül a komáromi Kemence Egyesület három kismalaca sikeresen túljárt a farkas eszén.  A farkason kívül mindenki jól járt, a nézők apraja-nagyja élvezte az előadást.

Tikirikitakarakban - Tikiriki (Felsővámos)
Tikirikitakarakban - Tikiriki (Felsővámos)
Fotó:  Szabados Kati

Minden fellépés fontos

Csörgei Tünde elmondta, hogy a fesztivál célközönségébe a kiscsoportos óvodásoktól, vagy a még fiatalabb kisgyerekektől kezdve fölfelé, átlagosan a 10 év körüli korosztály tartozik. Rajtuk kívül eljönnek a meseszerető felnőttek, akik még nem veszítették el a kapcsolatot a lelkükben élő gyermekkel. „Az egészen picik is tudják élvezni az előadásokat, mivel ezek nem hosszú mesék. 10-15 percig tart egy-egy előadás, ráadásul ezek ismert történetek, amikkel már a legkisebbek is találkoztak, a nagyobbak pedig ezeken nőttek fel. Nagyon örülök, mikor látom, hogy a szülők is élvezik, néha jobban, mint a gyerekek." Hozzátette, hogy van egy a következő hasznos hozadéka is a fesztiválnak. "A bábos gyerekek nagyon szeretnek fellépni. Ez a fesztivál nemcsak fellépési, de egyfajta gyakorlási, rutinszerzési lehetőség is. A szereplést követő taps visszajelzés, jutalom is a munkájukért.”

Nagy Tibor játékos feladatokkal próbálta lekötni a figyelmet a szünetekben
Nagy Tibor játékos feladatokkal próbálta lekötni a figyelmet a szünetekben
Fotó:  Szabados Kati

XIII. Tarka Lepke Bábfesztivál
Galéria
+12 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.