Harsányi Gábor, a huncut(kodó) friss nyolcvanas

Még közvetlenül a COVID előtt Vaszary János Bubus című bohózatával járt Rimaszombatban Esztergályos Cecília, Straub  Dezső, Böröndi Tamás és Götz Anna társaságában a hetvenes-nyolcvanas évek egyik legnépszerűbb magyar színésze, Harsányi Gábor.

Harsányi Gábor
Harsányi Gábor
Fotó: Archív felvétel

Több kultikus tévésorozatban is játszott. Láthattuk a Borsban, az Öregberényben, a Lindában, ahogy a Família Kft.-ben is, de országosan népszerűvé az Egy óra múlva itt vagyok tette, amelynek mindent túlélni akaró hősét, Láng Vincét rá írtak az alkotók.

De Kazimír Károly Thália Színházában is jobbnál jobb szerepeket játszhatott el, izgalmas feladat összehasonlítani ő és példaképe Latinovits Zoltán Őrnagy alakítását, amelyet épp a nagy elődtől vehetett át ugyanazon a színpadon.

De egész életére elkísérte a Sötétruhás fiú szerepe is Fejes Endre Jó estét, jó estét nyár című kultikus regényének tévéfilmváltozata, annyira, hogy a darab folytatását is megírta. A rendszerváltás után jóval kevesebb lehetősége akadt, be is skatulyázták, előkereste hát írói vénáját, s kiderült, ebben a műfajban is el tudja adni magát. Harsányi Gábor nem fél használni a közösségi médiát sem, s azt üzeni ma is lelkes rajongótáborának, köszöni, jól van, s reméli, várnak még rá fontos feladatok.

Harsányi Gábor
Egy óra múlva itt vagyok – Venczel Verával
Fotó:  Archív felvétel

Mondjuk rá, szerencsés pillanatban született, a véres háború befejezése után pár hónappal, s bár őket is alaposan megpróbálta a Rákosi-rendszer (édesapja polgári bíró volt, s örülhetett, hogy megúszta annyival, hogy szertárost csináltak belőle a Csepeli Sportegyesületnél), de mire pályára került, eljött a magyar színház és film talán legfényesebb aranykora. Az irodalom szeretetét még a budafoki Budai Nagy Antal Gimnáziumban kapta Rádics Károly tudós magyartanárától, s gimnazista éveiben küldi be egyik novelláját a rádióba Padisák Mihálynak egy pályázatra. A novella harmadik díjat nyer, s azt dramatizálva Bodrogi Gyulával az egyik főszerepben be is mutatja a rádió. Ez a siker is hozzájárult ahhoz, hogy érdeklődni kezdjen a színház iránt, s amikor leérettségizik, felvételizik a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, sikerrel. Már főiskolás korában (ne feledjük, a hatvanas évek közepén járunk) szerepel pár filmben, így szerepet kap Bacsó Péter Nyár a hegyen című opusában, de találkozhatunk vele A beszélő köntösben és az Egri csillagokban is. Az ismertséget 1970-ben az Én vagyok Jeromos című film hozza meg a számára, amely a losonci Szeberényi Lehel kisregényéből készült, s a burleszkbe oltott szatírában Alfonzóval játszhat együtt.

Harsányi Gábor és Halász Judit
Jó estét nyár, jó estét szerelem – Harsányi Gábor és Halász Judit
Fotó:  Archív felvétel

A főiskola elvégzése után Kazimír Károly veszi magához a Thália Színházba, amely akkor a magyar színházi világ egyik legeredetibb helyszíne. Kap is jó szerepeket, Švejk lehet Hašek örökéletű remekében, George az Egerek és emberekben, Corbaccio a Volponéban, ahogy Mercutio és Lőrinc barát szerepe is megtalálja Shakespeare szerelmes örökzöldjében. Talán legnagyobb/legfontosabb szerepe mégis egy szerepátvétel, pontosabban egy felújítás. Még a hatvanas években mutatja be a Thália az akkori magyar színházi élet egyik legfontosabb előadását, Örkény István Tóték című darabját, Latinovits Zoltánnal az őrült Őrnagy főszerepben. Ők ketten később játszottak is együtt Az öreg című filmben, s nem kis feladatot kap Kazimírtól, aki az 1978-as részleges felújítás során úgy dönt, Harsányira bízza Latinovits egykori legendás szerepét. Többen, így Nagy Attila, Inke László vagy György László maradnak az egykori bemutatóból, míg jönnek újak is, mint Pécsi Ildikó, Jani Ildikó vagy Szabó Gyula. Kazimír húzása beválik, s a Latinovitsnál alapélből jóval harsányabbnak tűnő Harsányi teljesen más hangsúlyokat ad az előadásnak, de annak tragikomikus élét lényegében megtartva.

A Hekus lettem c. film plakátja
A Hekus lettem c. film plakátja

De ekkor már az egyik legnépszerűbb magyar színész, hisz olyan filmek vannak mögötte, mint a Hekus lettem, a Kakuk Marci s az 1972 júniusában bemutatott Jó estét nyár, jó estét szerelem című tévéjáték Szőnyi G. Sándor-film, amely a mozikba is eljutott. Fejes Endre regénye nem akármilyen sikersorozatot tudhat maga mögött, hisz három évvel később Presser Gábor elkészíti annak musicalváltozatát is a pályakezdő Hegedűs D. Gézára bízva a főszerepet. A tévéfilm-változat Sötétruhás fiú szerepére Harsányi Gábort szerződtetik, s a görög sorstragédiák hangulatát idéző történet indítja el Harsányi máig tartó hihetetlen népszerűségét. Harsányi nem is lesz hűtlen a darabhoz, megírja annak folytatását (Jó estét nyár, jó estét kedvesem) is, amely 40 évvel később játszódik, miután az életfogytiglanra ítélt férfi kiszabadul a börtönből. Szőnyi G.-vel pár évvel később ismét összehozza a jó sorsa, aki a Kosztolányi Dezső regényéből készült Néró, a véres költő című tévéjátékában rábízza a címszerepet. Mit mondjunk, élete egyik csúcsszerepe, mintha csak rászabták volna az őrült, saját fűzfapoétaságába beleszédült diktátort. Poppea Sunyovszky Sylvia, Agrippa pedig Máthé Erzsi.

Harsányi Gábor
Láng Vince szerepében
Fotó:  Ifjúsági Magazin

De az igazi nagy siker mégis egy korabeli szappanopera, amit a személyére írtak az alkotók. Ez pedig az Egy óra múlva itt vagyok Láng Vince figurája, aki nem akar hős lenni a második világháború vérzivataros poklában csak egy dolog érdekli, a mindenkori túlélés. Nem akármilyen partnerek asszisztálnak ehhez, Márkus László, Bessenyei Ferenc vagy Venczel Vera. S ahogy lecseng az a bizonyos aranykor, úgy fogynak a szerepek is. Még a nyolcvanas évek közepén kap egy remek lehetőséget, a hegedülő-karatézó, mégis kétbalkezes Händel nyomozótiszt lehet a Görbe Nóra által fémjelzett Linda sorozatban, s kap egy kisebb szerepet a Kojak Budapesten című vígjátékban és Kósa Ferenc tragikus atmoszférájú, a rákosizmus időszakát felidéző A mérkőzés című filmdrámában. S még egy fura filmszerep az Illetlenek című tévéfilmben, amelyben anyaszült meztelenül menekül az üldözői elől. Megválva Kazimírtól több társulatot is kipróbál, így egy ideig a MAFILM csapatát erősíti, majd pár évig a Nemzeti Színház tagja lesz, s innen pedig (kitalálhatják) a Vidám Színpadhoz vezet az útja, közben egyik alapítója Buda sokáig egyetlen színházának, Karinthy Márton által évtizedekig irányított Karinthy Színháznak.

Harsányi Gábor
Harsányi Gábor könyve
Fotó:  Archív felvétel

Mivel a szerepek megfogytak, ráadásul bekerül egy skatulyába, ahogy ez már tájaink színházi világban lenni szokott, egy idő után egyre nagyobb hangsúlyt helyez az írásra, C. C. Kicker néven krimiket követ el, de számos drámája is megjelenik, a már említett Jó estét nyár… folytatás mellett többet is nagy sikerrel mutatnak be.

A Börtönszínházat 2009-ben New Yorkban angolul is láthatták, s mind a két drámát szeretné még filmvászonra vinni. A COVID-os időben pedig megtanult a virtuális térben is közlekedni, közösségi oldalára folyamatosan rakta fel videóit, amelyet közönsége nagy örömmel fogadott.     

Megkésve, alig fél órával a Bubus előadása előtt érkeztek meg Rimaszombatba, így gyorsan választanom kellett a kiszemelt interjúalanyok közül, végül a választásom Esztergályos Cecíliára esett. Nem bántam meg, de azóta is fájlalom, hogy a többiekkel, így Harsányi Gáborral sem jött össze egy minirandevú, de Harsányi Gábor remek kondiját látva, biztos vagyok abban, hogy ami késik, az csak késik, de nem múlik.

Addig is Isten éltesse!

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.