Beke Sándor pályáját bemutató kiállítás nyílt Komáromban
A szlovákiai magyar színháztörténeti értékek, emlékek gondozása a Dialóg nonprofit szervezet egyik fő célkitűzése. Azzal összhangban a februárban 80. életévét betöltött Beke Sándor rendező, igazgató szakmai pályájával kapcsolatos kiállítást készített az 56. Jókai Napok idejére. A Nyolcvan éves a színházalapító Beke Sándor című színháztörténeti tárlat június 13-án nyílt meg a komáromi Tiszti Pavilon dísztermében, ahol a fesztivál végéig tekinthető meg.
A kiállítást Keszegh Béla, Komárom polgármestere nyitotta meg. Köszönetet mondott az ünnepeltnek a komáromi színjátszás érdekében kifejtett sokrétű munkájáért. Filipčík Gál Katalin dalával, Gál László pedig versmondásával emelte az est fényét. A „színházcsináló fenegyerek“ szakmai pályafutását Hizsnyan Géza színikritikus és Pásztó András nyugalmazott tanár, dramaturg, művészeti vezető méltatta. Életútjáról korábban ITT.
A jelenlevőkhöz az élő legenda is szólt, akit végül a Dialóg n.sz. nevében Varga Emese, a tárlat rendezője, a Jókai Színház nevében pedig – Tóth Tibor igazgató távollétében – Fabó Mária marketingvezető és Olasz István köszöntött. Többen megjegyezték: az lett volna helyénvaló, hogy a 12 panelből álló jubileumi anyagot a színházépületben állítsák ki, hosszabb időre. Varga Emesétől megtudtuk: igény szerint kultúrházaknak, művelődési kluboknak is szívesen kölcsönadják a könnyen szállítható-felállítható gyűjteményt.
Műsorvezetőként közreműködött Lajos András, a Miskolci Nemzeti Színház művésze. A méltatások után felolvasták Juhász Dósa János, gömöri újságíró múltidéző „köszöntőféléjét”.
Az esemény kapcsán Nyolcvan éves a színházcsináló Beke Sándor címmel ingyenes, fotókkal teli brosúrával is megajándékozták az ünnepség résztvevőit. Annak végén a Beke-i ars poetica olvasható:
A jubilánst időszerű feladatairól, terveiről kérdeztük.
„E színházi évad elején az egri Gárdonyi Géza Színházban egy fantasztikus témát, Fekete Sándor művét vittem színpadra. Sajnos, kevesen tudnak a 14. aradi vértanúként emlegetett, egri születésű Lenkey János tábornokról. Az ő sorsát dramaturgiailag úgy dolgoztam át, hogy rendkívül izgalmas helyzeteket tudtunk teremteni a színpadon. Büszke vagyok arra, hogy a Lenkey tábornok, a tizennegyedik aradi vértanú kétrészes történelmi dráma iránti nagy érdeklődés miatt többnyire én sem férek be a nézőtérre. Annak októberben volt a bemutatója, s még mindig szerepel az egri színtársulat repertoárjában. Lenkey tábornokot Várhelyi Dénes alakítja“ – beszélt az egyik aktuális rendezéséről.
Majd elárulta: az általa 50 évvel ezelőtt megalapított kassai színtársulatnál az évforduló alkalmából majd újabb Márai Sándor-darabként, a Kalandot rendezi.
„Október 10-én lesz a jubileumi bemutatója ennek a gyönyörű szerelmi történetnek. Azzal a szándékkal nyúlok egy újabb Márai-darabhoz, hogy kiváló írónk végre hazataláljon. A főszerepekben Kiss Szilviát és Kelemen Csabát láthatja majd a közönség. Tíz évvel ezelőtt rendeztem meg A gyertyák csonkig égnek című darabot, öt évvel ezelőtt pedig A kassai polgárokat, amelyet a 90-es években a Jókai Színházban is rendeztem. A következő évadban valószínűleg Komáromban is látható lesz a Kaland“ – tudtuk meg.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy ez idő tájt könyvírás nem foglalkoztatja-e őt.
„Egy könyv megírásához több idő kell, s amiatt most nem akarom szüneteltetni a rendezői munkámat. Az öt évvel ezelőtt megjelent kötetemet a későbbiekben színházi történetekkel szeretném majd kiegészíteni, ami a közönség érdeklődését a sikerek felidézésénél jobban felkeltheti“ – fogalmazott.
Kérésünkre, hogy véleményezze a jelenlegi kassai és a komáromi színtársulat munkáját, így felelt: „Némileg, ahogy az időm engedi, ugyan figyelemmel kísérem e két felvidéki társulat munkáját. Véleményezésükhöz azonban alaposabban kellene ismernem a produkcióikat. Ahelyett inkább mindkét színháznak azt kívánom, hogy találják meg azt az utat, amelyet én megtaláltam, amikor a komáromi színtársulatot 1990 és 1994 között igazgattam: telt házas kőszínházunk volt. Őszintén kívánom, hogy folyamatosan annyi nézőjük legyen, mint akkoriban nekünk volt!”.
Beke Sándor megvalósítandó tervekből túl a nyolcadik X-en is kifogyhatatlan.